Ano, je dost možné, že převážná část našich spoluobčanů bude mít do pár let u sebe přístroj pro mobilní komunikaci, čili i zdroj informací a hudby z internetových rádií. Netuším ale, kolik posluchačů, se sluchátky z mobilu, opravdu poslouchá rozhlas, těžko se to pozná. Spíše ale mám dojem, že většina svůj mobil používá jen jako přehrávač hudby. Ani autorádio dnes nemusí nejčastěji reprodukovat živé rozhlasové vysílání, ale jen přehrávat hudbu z několika typů nosičů. Proto bych prognozy o rozkvětu LTE opět považoval za zbožné přání provozovatelů, protože jen odtud kyne naděje na zvýšení, či jen udržení současných zisků. Pro stacionární standardní poslech rádia v domácnosti, na chatě, chalupě by úplně postačoval klasický teresterický příjem, opět bez nákladů na internetové připojení.
Nedojde po čase k podobnému odklonu, ke kterému aktuálně dochází v DVB-S/C? Pokud bude k dispozici několik desítek rozhlasových stanic v DABu "zadarmo", nezačnou někteří uživatelé mobilů šetřit? Jak je to podobně vidět u odcházejících abonentů od placených služeb kabelovek a DVB-S?
Je pravdou, že již dnes existují mobilně internetoví závisláci, ale možná i oni prozří a začne jim třeba vadit nejen placení zbytečných služeb, ale i třeba sledování majitelů zapnutých mobilů doslovně na každém kroku?
Proto bych budoucnost digitálního rozhlasu neviděl až tak černě. Ale nástup DABu bude jistě pomalejší, než tomu bylo u DVB-T.....
Autor v článku zaměňuje pojmy síť a vrstva. A to zejména v tom, že ČR nemá k dispozici 3 sítě, ale právě 3 vrstvy, což není totéž. V hierarchii je vrstva výše než síť.
A k celoplošnému LTE lze říci snad jen to, že to v brzké době určitě nehrozí a se směšným FUPem už vůbec ne, aby to byla konkurence pro klasická rozhlasová pásma. Už dnes je stávající 3G často velmi přetíženo a souvislý příjem třeba i jen na cestě do práce není leckdy možný bez výpadků. Takže posluchač v mobilu zvolí FM nebo mp3. Mobilní sítě jsou sdílené s velmi omezenou kapacitou ve vztahu k počtu uživatelů, to je jejich největší nevýhoda.
Protože pokrytí použitelným signálem 2G/3G je vztaženo na plochu žalostné viz. informace na sesterském webu Lupa. Nemyslím, že zatím ve většině nahradí 3G+smartphone nějaký DAB\DMR přímač nebo klasický rozhlasový přijímač.
Spíš při nemožnosti analogového příjmu dojde k tomu poslechu offline obsahu.
Jinak smartphony s DMR\DAB nedělají. Existuje několik okrajových s DVB-T a v minulosti byly pokusy s DVB-H . A jak se to chytlo....
Pokud vím, nikdy se nedělala vnitrostátní koordinace kmitočtů tak, aby zůstal zachován skutečně dálkový příjem z ciziny. Přeshraniční příjem bývá výsadou obyvatel pohraničí a mají tak alespoň něco, co jim mohou někteří Pražáci závidět. :-))
Na druhé straně prý je DAB tak málo využívaný, že by se dali spočítat Pražáci s DX příjmem DABu z Německa na pár rukách? A kvůli nim si dělat vrásky? Ač také patřím mezi tuto menšinu, rád bych oželel příjem z Drážďan za kvalitní tuzemskou hudební stanici. :-)
A co je ta za hloupost neobsazovat v Praze která je přesně ve středu Čech ty kmitočty na kterých vysílá Německo a tam jejich vysílání Praha neohrozí. Jsi Čech a nebo Němec a kde býváš? Jsi snad z České republiky a jsi Čech z Čech a tak se čum na české TV a poslouchej české stanice. Vy Pražáci by jste nejradši všechny německé, polské a rakouské TV+R stanice, že? Nechtěli by jste pozemsky ještě aj všechný Slovenské TV+R stanice? Máte tam pozemsky skoro všechny české TV v HD a to vám nestačí? Zahraniční příjem patří jen do pohraničí a ne hluboko do vnitrozemí a to ještě až přesně do středu Čech a kvůli tomu neobsazovat frekvence které se dají bez problému použít.