Ten limit 30 dní je na obrázky v iCloudu, ne na obrázky na lokálních zařízeních. Ten je u malých zařízení 1000 kusů. Takže máš 30 dní na to, abys připojil zařízení a vycucnul obrázky na lokál, přičemž se případně odmažou na lokále staré fotky, když to přesáhne 1000. když si ale fotky z PhotoStreamu hodíš do jiné složky, neplatí na ně limit pro těch 1000 kusů .
Tak a teď už jen jaké číslo dveří má detašované pracoviště CIA/NSA/FBI v téhle překrásné jablíčkové budově :) Hned vedle RIAA a MPA mám pocit.
To je sen velkého bratra, místo aby lozil po internetu a echelonem šmíroval kde se co šustne, budou to mít jeho agenti všechno "na lokálu" v teplé kanceláři s kafem od Steva každé ráno, nedivil bych se kdyby rovnou předchroupané a otagovené jablečnými servery podle zájmových parametrů.
... ale vyprávěj to naivům a IT pseudovzdělancům, ty by prodali do jakýhokoliv šmírovacího smradlavýho mraku i svojí matku alias heslo do internet bankingu a sbírky svých erotických fotek.
Smutný je, že jsou to mnohdy redaktoři IT magazínů, který by měli mít trochu toho IT rozumu, a před cloudem kromě nedůležitejch dat naopak důrazně varovat. Mnohdy jsou to ovšem mladý cucáci, co jim totalita nic neřiká, a soukromí a svoboda jsou pro ně v rámci facebooku a twitteru prázdnej pojem.
A co jsou ty důležitý data?
Když si odmyslíme sbírku erotických videí, který ne každý rád sdílí, neprodukuje drtivá většina lidí nic, o co by CIA/FBI/OSA nebo třeba městská policie mohly projevit zájem..
Pojem cloud a totalitarismus jdou k sobě zhruba tak dobře jako ryba a jízdní kolo - jsou podle mě zcela nezávislý. V této podobě cloud soukromí neohrožuje. O to méně svobodu.
No, až FBI vydá můj článek za svůj, budu z toho naopak mít radost a rád si vyzkouším, co na to řeknou soudy. A ano, jinak se o svoji práci běžně s ostatními dělím :)
Přemýšlím, jaká moje data jsou citlivá. Nějak mě nenapadá, co bych měl digitálně, dalo se to se mnou spojit a označil bych to za citlivá data. Když už si citlivá data digitalizujete, tak si jich nevážíte, ne?
Chápu, že pro vás pisálkování není nic užitečného ani podle vás nestojí čas, ale stejně to mám i u jiných, nepisálkovských věcí, které jsou lidem užitečné. Ale chápu, že vidíte jako špičku všeholidské odbornosti a prospěšnosti programování, tak si nezapomeňte své zdrojáky chránit, aby nepronikly náhodou ven k lidem :)
Opsat pár žvejků z PR článku umí každý. Vy konec konců neděláte nic jiného. Co se ochrany zdrojových kódů týká, tak je myslím většině z nás jasné že je nutná. Ono něco vymyslet a napsat dá často dost práce. Zajímavé je že Vám vadí tzv. pirátství, tedy krádeže softwaru a konec konců i třeba Vašich článků nebo knih. Ale o zdrojovém kódu se vyjadřujete pohrdavě a klidně byste ho cpal do iCloudu. Já tedy nikdy.
Tak o Googlu v tomto ohledu vůbec nepochybuju. Apple bych také nepodceňoval. Já mám rád nad svými věcmi kontrolu. I kdyby se mělo jednat jeno o moje svatební fotky, nebo o fotky z dovolené, tak jsou to pořád MOJE fotky, po kterých je Googlu a ostatním velké kulové. S těmi zdrojáky to je samozřejmost, že je nedám ani k nahlédnutí tomu, komu sám nechci. Jestli někdo chce aby jeho data viděl každý, tak prosím. Může klidně udělat den otevřených dveří a on už s mu o propagaci Google a Apple rád postará.
Nevím co přesně programujete a pro koho, myslel jsem to z pohledu že nevím co by je na tom mohlo zajímat.
Ale to je každého věc, mě by osobně nevadilo kdyby se někdo koukl na moje fotky případně přečetl nic neříkající pracovní dokument. Ale samozřejmě, že by se našli asi věci co bych si do cloudu nedal respektive jde je uložit i jinak.
Ale konec konců cokoliv je na webu, mailu, síti tak k tomu přístup je možná jen složitější.
Ano, ono vymyslet a něco napsat dá dost práce i jako zdroják, i jako článek. Tvrdit, že moje články jsou opsané PR žvejky je to samé, jako říct, že vaše zdrojáky jsou opsané cizí kódy. Takže jak vidíte, jsme na tom stejně. A že by mi pirátství vadilo? Proč mluvíte o něčem, čemu nerozumíte? Zase jen dojmy ... :(
A mluvil byste stejně, kdybyste byl ředitel Gazpromu a vlastnil iNěco? Zkuste se zamyslet o level výš...
Nestačí Vám že celý internet patří díky kořenovým serverům USA a ten se jich přes opakované požadavky OSN i ICANN ani náhodou nehodlá vzdát? Ještě aby všechna data patřila USA? Zkuste si přečíst Patriot act a Digital Millenium Act a zjistíte, že Hadopi jsou proti tomu ubozí amatéři. 10 let na Guantanámu bez soudu by Vám osvětlilo, jak to v zemi zaslíbené funguje. Asi nebude náhoda, že "Ládina" našli podle mobilního telefonu ne?
Já být americkou korporací, tak se sakra bojím si do americké ikloudu nahrát třeba svoje účetní podklady... a být třeba ruskou korporací státního významu, tak nahrát takové podklady do americké ikloudu je prakticky kolaborace s nepřítelem :)
Jasný pro Frantu truhláře s tím supr čupr ajfounem je to pohoda, ale na ty to asi cílené nebude nemyslíte?
Ano, je to tak. Někteří synchronizují přes vlastní šifrovanej NAS a FTPS/SFTP respektive VPN, a někteří si za to platí nějakou firmu a nechají ji na svých datech třeba ještě dál vydělávat.
Ale což, jen do toho. Hlavně pak nevejrat a nedivit se, když se milion z těch možnejch věcí stane. Zvlášť když se stane cokoliv na základě toho, co mnohý firmy zajímá mnohem víc než vaše výsost, vaše blaho(rodí), vaše bezpečí, vaše spokojenost - totiž vaše peníze neboli zisk, a to za každou cenu, s ušetřením kde se dá. Co nejmenší náklady, co největší zisk. Toť kapitalistická modla, před kterou páni v oblecích poklekaje a vzývaje Finance God, ó nejvyššího pána kravat.
Čili z toho plyne, že iCloud resp. jakýkoliv cloud mimo kde nemáte pod fyzickou kontrolou datová úložiště je určený pouze pro běžné uživatele, reps. nekritická data .... míněno "tam kde o moc nejde" resp. "prd se stane když to padne nebo zmizí" nebo "pro ty co si to nechají líbit ať je to průser sebevětší"?
Pokud nebude zcela jasná "objektivní" odpovědnost provozovatele cloudu za dostupnost služeb a za bezpečnost dat včetně pojištění rizika, pak je takové řešení v podstatě komerčně jen obtížně použitelné.
To mám jako svým klientům vysvětlovat, že detaily o jejich podnikání nebo soukromí jsou vystavené na webu, protože někdo hacknul iCloud nebo ukradl mé sekretářce iMobil s přístupem na náš iCloud account???? Na to bych si tedy netroufl se spolehnout.
"odpovědnost provozovatele cloudu za dostupnost služeb a za bezpečnost dat včetně pojištění rizika"
= I pak by to stejně nebyla žádná výhra. Stačí se podívat na "stručné" a jasné všeobecné obchodní podmínky, "výluky z plnění", armády právníků a někdy poloimbecilní výroky soudů, a místo vaší náhrady škody by vám bylo napliváno do ksichtu. Občas sice pomůže publicistickej pořad nebo blog alias hnůjkydající "recenze" na webu, ale to je beztak značně chabá šance domoct se nějakýho pozitivního výsledku.
Na parodii českýho natož cizího právního státu nebo pojmu demokracie je lepší se nespoléhat, všude, kde je to jen možný.
Já jsem jen reagoval na vaši poznámku, že by to používaly korporace, nic jiného. Do další diskuse se pouštět nehodlám, každý ať si používá, co uzná za vhodné, pokud se někomu iCloud (nebo jiný cloud) nelíbí, ať ho nepoužívá.
Ono je to také o finančních prostředcích, třeba pro malou firmičku to bude optimální řešení, ne každý je nutně hned paranoidní, a například co se týká mne, asi nemám data, u kterých by mi vadilo, že je mám online. A pokud taková data mít budu, tak je tam prostě nedám. Řekl bych, že je to dost jednoduché :)
Že by Internet patřil USA - to je dost odvážné tvrzení. Když už se budeme bavit jenom o DNS, několik kořenových serverů je umístěno v Evropě (například u RIPE NCC). Navíc už teď existuje řada veřejných alternativních stromů, pouze se minimálně používají. Pokud by mělo v USA dojít k politickému rozhodnutí nějak ovlivnit obsah či dostupnost stávajících serverů, prostě by se pozornost přesunula jinam.
vůbec nechápete o co jde.. až vám někdo promaže data v cloudu, protože je označí za "nelegální", tak si asi budete pochvalovat, jaké jste to používal super čuper moderní řešení...
data v cloudu = omezování, nesvoboda a pro některé rizika úniku citlivých informací
data v cloudu v usa = imbecilita
Oni totiž zdejší nepochopili a asi ani nepochopěj právě pojem jako je třeba ono soukromí. To totiž neznamená, že se někdo bojí, že by někdo hledal v jeho datech data nelegální nebo antimorální, ale že by v nich VŮBEC močil ten svůj šmíráckej rypák. Každýmu komukoliv je do jejich dat prostě HOVN., a to nakrásně i když žádný např. nelegální nemá.
Nesmysl :)) Vaše sbírka dětského porna je naprosto vaše a naprosto nelegální :))
Ilegálnost dat nespočívá v nedostatku vlastnictví ve vztahu k jejich konkrétní kopii, ale v nedostatku souhlasu s vytvořením takové konkrétní kopie.
Data se totiž nekradou, jen se vytváří nedovolené kopie :) Zdroji totiž nic fyzicky neubývá :)
Tak to já zase celkem rád nechám šmíráckej rypák smočit do svých dat, třeba když potřebuju někde v terénu pomocí telefonu rychle najít něco v desítkách tisíc mailů a dokumentů. Když dám na druhou misku dat četnost krádeží mých zdrojových kódů, vydírání, diskreditace a perzekuce, tak je to celkem přijatelné riziko. :) Ale každý si to musí zvážit sám.
Na něco jsi zapomněl. A to na právo. Ačkoliv to lůze tvého typu může přijít směšné, tak právo funguje a chrání. A chrání právě i tyto data! Druhá věc je goodwill, kterou si každá společnost chrání. Co takhle zanechat těch hloupých poznámek a věnovat se něčemu užitečnějšímu? Třeba studování této problematiky v relevantních zdrojích?
Odkud máte informaci, že po roce placení písničky z iCloudu zmizí? Já jsem jen četl, že pokud iTunes najde hudbu u sebe v lepší kvalitě než mám já, tak mi jí "pushne" (celou) ke mně do knihovny ve formátu bez DRM (tedy dle mého názoru "napořád"). O tom, že po roce to zmizí, jsem četl jen tady (a to jsem o iCloudu četl hodně info)...
Aha, díky. Zajímavé. Já si právě myslel, že iTunes se k té nově pushlé bude chovat stejně jako k běžné zakoupené přes iTunes store (tzn. bude fungovat i pak bez placení toho poplatku, jako je tomu u skladeb zakoupených přes iTunes store). Zřejmě se tam tedy ještě někde zachovává informace, že byla zakoupená přes iTunes Match.
Tak jsem se zeptal chytřejších a pověřených. 25$ je předplatné za službu MusicMatch, která vám spáruje a převede ty skladby. Po jejím vypršení zůstávají převedené skladby v iCloudu aj na lokále u vás, ale nemůžete převádět další. Takže jste měl pravdu. Jediné, co jsem z toho detailně nepochopil, zda tam zůstanou i ty skladby, co se nenahradily itunes verzí, tedy ty, které se jim nepodařilo spárovat. Na první pohled bych to chápal tak, že ano...
Já bych právě zase tipoval, že ty nenahrazené iTunes verzí po roce nezůstanou, alespoň podle principu té služby, a nebo se budou započítávat do těch 5 GB. Podle všeho se zdá, že Apple operuje pouze s tím, co má k dispozici u sebe, protože se přenáší jen informace o koupi, ne celá skladba. Tzn. přenese se informace, že hudbu máte a díky tomu se Vám zpřístupní na jiném zařízení přímo z Apple db. Pokud se nějakou skladbu nepodaří identifikovat, tak podle mne buď to nebude fungovat vůbec a nebo se bude započítávat do oněch (rozšiřitelných) 5 GB, které má člověk k dispozici.
Mně se to líbí, pro Apple to bude m.j. vytvářet ohromnou vazbu na jeho produkty, tj. už nehrozí, že by si někdo v rodině koupil iPhone a někdo Android, protože by si pak nesdíleli takhle jednoduše hudbu, museli by si ji přetahovat atd.
Ovšem bojím se toho PhotoCloudu a vlastně i ostatních věcí - je jasné, že ten limit 10 zařízení necílí na jednotlivce, ale spíš na domácnost, je asi blbost, aby si dva lidi v domácnosti kupovali každý hudbu zvlášť.
Takže já když třeba v práci něco vyfotím, udělám nějaký dokument atd. tak se automaticky a zcela zbytečně přenese nejen do cloudu, ale rovnou do všech ostatních zařízení. Jasně, jde to vypnout, ale jen na úrovni celého zařízení, takže když pak něco potřebuju přenést, tak to musím na celém zařízení zapnout.
A teď si představte, že mám hypoteticky nahé fotky své přítelkyně na mobilu a ony se hned přenesou na mobily dětí. Nebo nedej bože že si to zapomenu přepnout a vyfotím milenku a do 10 vteřin to přistane na mobilu mé ženy. Nepatřím k "Orwellovcům", ale tohle je podle mě hodně rizikové a myslím, že se dočkáme brzy po zpuštění podobných faux-pas.
Chápu-li to dobře, tak samotný iCloud bude mít otevřené API a není tedy důvodu, aby nefungoval i na Androidu, pokud na to někdo napíše vhodnou aplikaci. Vzhledem k tomu, že hudba má být bez DRM, nejspíš nebude nic bránit ani té automatické synchronisaci.
Stran těch ostatních věcí budeme muset počkat - dá se předpokládat, že synchronisace do cloudu nebude u dokumentů povinná a že i problematika sdílení některých věcí jen s někým nějak pořešena bude. Když ne, tak si holt kupte něco s Androidem nebo buďte ženě věrný ;-)
iCloud je podle mě výborná věc. I když určitě má nějaká omezení, zatím to vypadá, že jich nebude tolik nebo alespoň nebudou nijak extra otravná. Např. to, že ve PhotoStreamu ukládá jen posledních 1000 fotek je pochopitelné - jiank by Apple stavěl jedno datové centrum za druhým. Navíc stačí do měsíce na pořízené fotky mrknout a roztřídit si je do složek - pak v iCloudu zůstanou natrvalo a nikam mizet nebudou. Synchronizace hudby a eventuelně filmů bude kvůli autorským právům komplikovaná asi vždy, ale Apple to zdá se vyřešil poměrně rozumně. Samozřejmě ukáže až praktická zkušenost s provozem, ale zatím se velmi těším.
A ještě rýpnutí: Počítače od Apple se skutečně nejmenují Macek, proto programy spouštíme na Macu, ne na Macku, jak je několikrát v článku :)
To nejdůležitější pro českého čtenáře bylo řečeno v úvodu článku: můžete si koupit hudbu a tu si pak sdílet s ostatními zařízeními, ale "musíte být z té správné země" (rozuměj USA a Kanada). Na všechno vlastně musíme být z té správné země. Můžeme si koupit hudbu, ale vlastně nesmíme. Můžeme si digitálně kupovat a půjčovat videa, ale vlastně nesmíme. Naštěstí nám Uloz.to pořád tak pěkně funguje, že?
Nevim, jak nekdo muze cekat, ze bych si nemel myslet, ze macisti jsou ovce, kdyz ani macistu - sefredaktora nenapadne se zeptat/zjistit, jak to bude s pouzivanim teto vymozenosti v podnikovych pristrojich. Bude mit spravce nejakou moznost neco nastavit, nebo to bude vse nebo nic? Ovsem napsat, ze technologie neni vhodna pro podniky, to je samozrejme na macistu prilis krute, tomu rozumim, to by mu naborilo krasny nakousnuty svet. A to se v sektach nedela.
No to je právě ta chyba pc volů (doufám, že je to dobrý ekvivalent pro apple ovci). Oni pořád nedokáží pochopit, že třeba tato služba je primárně použitelná pro spotřebitele tj. doma. Je to jako chtít po televizi, aby uměla pracovat v podnikových podmínkách nebo to samé chtít po playstationu nebo xboxu.
Druhá věc je, že pc volové si pořádně nedokáží přečíst informace (než začnou diskutovat). Tj. že můžu vytvořit svoji aplikaci, která bude s iCloudem pracovat. Tudíž nebude pro podnikové použití problém vytvořit si svoji aplikaci na míru. To však nemění nic na prvním tvrzení.
btw. to nejsou Apple ovce, kdo mají špatné vidění světa. Ta sekta bude úplně někde jinde. (jinak na tobě je krásně vidět, že dostat svobodu slova nerovná se automaticky dostat automaticky rozum. No hold snad byl k tobě Bůh aspoň štědřejší v jiných aspektech.)
Jenze apple ovce to prave zamlcuji (ze to neni pro podniky) a dementni apple ovci, ktera ridi marketing to nevysvetlis, protoze jeji svet je dokonaly. Takze se v podstate pripojuji ke stiznosti, ze Zandl by nemel delat sefredaktora neutralniho media (kdyz neni schopen se na veci podivat objektivne), ale nejake basty pro apple ovce.
Jinak btw apple pocitace uz jsou dlouho taky pc (Pritom pred timto tahem byly az 5x rychlejsi nez pc:)
No ono zivotne dulezite asi ne, ale napr moje fotky povazuju za docela dost dulezite. Samozrejme z meho pohledu. Pri pripadne ztrate mi je nikdo nikdy nevrati ani mi nedoda odpovidajici alternativu/nahradu.
Troufal bych si tvrdit, ze je to prave naopak - 99 procen dat co produkuju (tj. fotky/videa) jsou pro me nenahraditelne.
Ale to samozrejme neznamena, ze bych nebyl rad, kdyby byly i na cloudu, pokud budou zaroven i na mych ulozistich. Jen tim argumentuju na tvrzeni, ze bezny uzivatel nevytvari dulezita data.
No, je to uz trochu od tematu, ale pro zalohovani nemohu nedoporucit
http://www.crashplan.com/
vcelku vychytany a zejmena uzivatelsky prijemny zalohovac co umi zalohovat vase data i na jine pocitace (napr. rodiny a pratel). Docela dlouho jsem prave neco takoveho hledal - nastavi se jen slozky co a pak slozku kam (na prichozi zalohy), pridam dalsi pocitace a nic vic se neni treba starat.
Jde prikoupit i jejich online uloziste, pokud je zajem...