Ne, opravdu nemáte pravdu :) Ano, existují 3rd-party reverse engineered kodeky a přehrávače, ale ty v žádném případě například nesmějí být využity v kamerách, HW rekordordérech, střižnách, animačním a efektovém software, audio workstations atd., které používají QT - a těch je většina.
A kvalita filmečků stažených z internetu s tím nemá společného vůbec nic právě proto, že QT je celý framework (mimochodem první svého druhu v historii, Video for Windows atd. byly až reakcí na QT) s širokou paletou kodeků a různých využití, od - ano - prvních videí 160x1/12fps na internetu až po dnešní 4k, 8k 60fps QT ProRes kamery a rekordéry. Nic lepšího než QT kodek ProRes dnes na trhu pro záznam a zpracování videa není (má optimální poměr velikosti, náročnosti na HW a kvality), a software včetně programů pro Windows s tím musí být schopen pracovat. A to je právě ten problém.
LOL.
Je vidět, že nevíte, jak produkce videobsahu probíhá v reálu. Jabka si možná koupí v nějaké zazobané agentuře typu Mark nebo Havas (tam už je spíš dávno mají), ale všechny televize nebo třeba UPS těžko budou každých pár let dávat dvakrát tolik za jabka, aby jim na tom nefungovala spousta dalších věcí jen kvůli quicktime.
Ostatně adobe už pracuje na tom, aby podpora .mov kontejneru s přidruženými kodeky byla jejími aplikacemi podporována nativně. Otázkou je, jestli se do té doby nezmění workflow a nezačnou se používat jiné formáty, nebo se spíš posílí vnější bezpečnost firemních systémů, takže je nějaké zranitelnosti quicktime prakticky nebudou zajímat, protože ty stroje nejsou připojené k netu přímo, ale přes dvě tři další úrovně.
Já tím chci jen říci, že pokud s tím umí open source mplayer (a tím taky i jeho "brácha" mencoder), tak opravdu není problém na tahle videa a jejich "subkulturu" nasadit jiný SW než od jablíčka. A druhou věcí je, že všechna .mov videa, která jsem kdy viděl nebo stáhl z netu, jsou kvality nevalné.