Ale když to neudělám já tak se jistě najde někdo jiný. Už několikrát tu bylo řečeno, že korektní označení pro vysílání DVB je MPEG-4AVC nebo H-264. MPEG-4 je trochu něco jiného. Mně osobně to sice nevadí ale jistě se najde hodně takových, kterým tato nepřesnost trhá žíly. Osobně se tak přimlouvám za používání pojmu H-264.
Pokud jde o zavádění tohoto nového kompresního formátu, pak je to jen otázka dostupnosti nové přijímací technologie. Přepnout vysílače na cokoliv jiného je celkem brnkačka. Ona je to vlastně otázka jen head-endu. Samotné vysílače a opakovače tím nejsou nikterak dotčené, a to ani v případě přechodu na DVB-T2. V okamžiku kdy bude zajištěna dostupnost přijímačů s těmito kompresními a vysílacími formáty, tak bude v zájmu provozovatelů vysílání přejít na tyto nové technologie. Jistým problémem je fakt, že MPEG-2 a H-264 jde kombinovat do jednoho MPXu, zatím co DVB-T a DVB-T2 takto kombinovat nelze. DVB-T2 potřebuje samostatný MPX. Ani to ale nemusí být problém. Přijímače schopné přijímat DVB-T2 bude možné najít na pultech obchodů do dvou let. Průměrná morální životnost dnešních TV je kolem 5let. Lze tedy předpokládat, že na DVB-T2 přejdeme někdy kolem roku 2015, a s tím také na H-264. To je můj soukromý odhad.
moralni zivotnost televize je jedna vec a fyzicka je druha. Zajimalo by mne kolik lidi vyhodi za 5 let svou televizi. Pokud se neopravitelne nezkazi, tak kolem sebe nikoho takoveho neznam. Nejrychlejsi obmenovaci maji periodu tak 10 let. Spis sazim na modularitu - ze se oddeli zobrazovac od prijimace (jako zobrazovac se dnes pouziva zhusta i projektor na platno). Ale to take zalezi na vyrobci zda nebude delat smejdy, ktere vydrzi pouze zarucni dobu a pak odejdou......
Rakušáci a Nemci vysílají v MPEG-2 a už mají téměř zdigitalizováno. Podobně Česko má dobře našlápnuto. Naopak Slováci a Poláci plánují MPEG-4AVC a digitalizace u nich běží jenom tak na papíru nebo po soudech ;-)
každopádně až budu kupovat novou televizi, tak budu požadovat , aby byl schopen přijímat a zpracovávat tento formát MPEG-4. Televize má dlouhou životnost, a pak se přijde doba kdy se bude přecházet na nový formát a bude potřeba zase dokoupit nějakou bednu. Takže půjdu do to toho rovnou. Riziko je že přijde nový formát MPEG-5 a já budu zase tam kde jsem. Holt to je o odhadu vývoje .
Pokud jste si článek pořádně přečetl, tak většina hovoří o DVB-T2. A taky o tom, že tady bude současně několik systémů. Takže se krabičkám asi nevyhneme;(
Eniku, naprosto s vámi souhlasím, ovšem s tím DVB-T si myslím, že v roce 2015 bude už novější standart než DVB-T2. Ale to je na polemiku a čas ukáže. :))
No možná by nebylo od věci kdyby , dělali televize s programovatelným kódováním. Při změně kódování by se jednoduše nahrál nový soft a basta. Jenže oni ti šmejdi potřebují zisky , takže obměna TV , a boxů je pro ně výhodnější.
Dokonce jsem četl , že nebude dlouho trvat doba kdy přijdou právě tzv. domácí centra, což budou v podstatě nějaké centrální řekněme compy běžící na Linuxu < je bez licence a má možnost úprav> a ten bude v jedné škatuli. Zpracovávat bude: DVD, TV, Rádio,CD, možnost internetu, Satelit, a pod. ,a ostatní budou jen připojené periferie. Jenže nedokážu si představit ,že se to porouchá a v jednom jediném okamžiku budu totálně vyřízen. Navíc , když poběží rádio tak by mě zajímalo , jaká bude této sestavy spotřeba.
Dovoluji si poznamenat, že začít vysílat v H.264 a přejít na H.264 je velký rozdíl. Dnes nikdo neví ani kdy se v H.264 oficiálně začne vysílat, natož zdali a případně kdy se na něj definitivně přejde. Přejít na H.264 fakticky znamená hlavně ukončit MPEG-2. A to bude asi ještě za hodně dlouho.
Zároveň prosím o objasnění pojmu "kódování ve standardu MPEG-4" z anketní otázky. Kódování jako komprese nebo kódování jako šifrování? Je dost nejasné na co se má vlastně odpovídat. Díky.
10 let? formát mpeg2 už neměl být dávno používán. televize lcd jsou hodně dopředu a zvládaji hd formát, ale neni čím je nakrmit. a to bude do té doby dokud někdo bude brzdit rozvoj tím že bude používat staré formáty jako je mpeg2
Mno poslouchat radio pres receiver asi ne. Alespon muj ma analogove radio a to zanedlouho nebude. Ovsem tyhle DreamBoxy a ReelBoxy maji jednu uzasnou vyhodu. Jsou to v podstate PC, Takze pokud se odporouci tuner, neni problem za par kc koupit novy a sam si ho doma nainstalovat. Zbytek sestavy dale bezi.
Je to stejne jako s PC, dokud funguje zakladni deska tak lze rychle a snadno komponenty menit. Co se tyce upgradu tak to take neni zas takovy problem, v pripade prechodu z DVB-T na DVB-T2 vymena tuneru a upgrade software :-)
S tímto formátem bych zrovna nespěchla,MPEG-2 by mělo jet aspoň 10let než se přejde ale spíš si myslím že dlouhou dobu pojedou oba formáty,mě osobně stačí 2 neplacená než 4 placená ikdyž některé TV budou ve větším rozlišení u některých pořadů.
Jak jste správně řekl, HD programy není čím "krmit". A to je ten hlavní důvod proč nemá smysl MPEG-2 hned tak rušit. Proč kupovat "barevné televize" (nebo k tomu dokonce nutit další) když skoro všechno je stejně natočeno "černobíle"?
Ono i když má člověk lehce nadprůměrný plat, tak se televizí za pět let většinou nezbavuje, ale předává je dál, tzn. 4 roky slouží v obýváku, další 4 roky pak v ložnici, pak 4 roky v dětském pokoji a ještě 4 roky třeba na chalupě. Pokud jede, proč kupovat novou sekundární TV za tisíce.
Tyhle krabičky už tu v jakýs, takýs podobách jsou (např. DreamBox) a budou se nadále zdokonalovat, nicméně to bude stále udělané tak, aby byla za nějakou dobu potřeba přístroj vyměnit. Porucha tohoto přístroje bude znamenat něco podobného, co nyní porucha televizní obrazovky. Tyto krabičky ovšem nenahradí AV receiver ke kvalitnějším reprosoustavám, takže v případě poruchy lze trávit čas posloucháním rádia přes receiver. :)
Také souhlasím. Morální životnost právě zakoupených širokoúhlých plochých televizorů je sice těch 5 let, ale lidi si je díky svým platům stejně hnechají min.10-12 let (více už nevydrží, mají vesměs pouze 66tis.hod.životnosti, už to nebude jako s CRT, které fungují i po dvaceti letech) velice mě pobavila první věta pana ing.Hanuše, kterého si jinak velice vážím. Ono větu "Pro digitalizaci je charakteristická divergence distribučních platforem a tedy fragmentace diváckých preferencí." zřejmě mnoho čtenářů nepochopí. Je to podobné jako slova ekonoma Václava Klause těsně po sametové revoluci - také nikdo těm výrazům nerozuměl.
Mám LCD TV cca 1,5 roku, stála sice 26tisíc (Panasonic 32" 100Hz), ale za cca 4 roky bych jí rád vyměnil. Prodám jí a koupín novou lepší a větší. Takto to udělá mnoho lidí si myslím.