Porota odvolacího soudu se ve sporu, který se táhne od června 2022, nakonec jednoznačně postavila na stranu společnosti Grayscale Investments. Pro amerického regulátora to znamená, že bude muset znovu přezkoumat žádost Grayscale o přeměnu jeho bitcoinového trustu na regulérní spotové ETF, tedy burzovně obchodovaný spotový bitcoinový fond.
Přesto, že to ještě neznamená, že SEC, pro který jsou spotová bitcoinová ETF jako červený hadr pro býka, žádosti vyhoví, jde o významný průlom. Obzvláště s přihlédnutím k tomu, kolik dalších žádostí o totéž má nyní SEC na stole. A minimálně ty od tak zvučných jmen, jako je největší světový správce aktiv BlackRock nebo společnost Fidelity Investments (z dalších pak WisdomTree, VanEck nebo Invesco), se budou nyní odmítat o něco hůře.
To byl také nejspíše důvod, proč hodnota bitcoinu v úterý odpoledne stoupla o 7 % a proč se tolik dařilo také akciím na kryptotrh navázaných veřejně obchodovaných společností. Co se vlastně v rozhodnutí přesně odehrálo?
Americký soud se ve svém stanovisku zabýval způsobem, jak americký regulátor v podobě komise pro cenné papíry a burzy přistupuje k posuzování dvou burzovně obchodovaných produktů – spotovým bitcoinovým ETF a bitcoinovým futures ETF.
Zatímco v případě ETF fondů založených na bitcoinových futures dal SEC již v minulosti několikrát zelenou, v případě spotových ETF komise zatím všechny žádosti zamítla s odvoláním na obavy z podvodů a manipulací na podkladovém trhu. „Na spotovém trhu s bitcoiny neexistuje adekvátní systém dohledu srovnatelný s obchodováním na registrované burze,“ připomněl například v červnu zástupce kryptoodboru SEC David Hirsch. SEC se brání žádostem o spotové bitcoinové ETF už deset let. První z nich totiž podali v roce 2013 bratři Winklevossové, kteří patří k nejvytrvalejším žadatelům.
Bitcoinové spotové ETF fondy schválené na americkém trhu by představovaly pro řadu regulací svázaných amerických institucí možnost, jak sebe a své klienty vystavit bitcoinové volatilitě a neriskovat daňový bolehlav. Část investorů a spekulantů si od nich navíc slibuje start obrovského býčího trhu, neboť fondy budou muset někde v depozitáři držet relativně velké množství podkladového aktiva, které tak zmizí z trhu.
Zpět ale k samotnému sporu. Vítězství Grayscale u odvolacího soudu ve Washingtonu sice nezakázalo SEC zamítat nadále žádosti o spotová ETF, ale fakticky jí znemožňuje ulehčovat si při tom práci odvoláváním se na důvody, které uváděla v minulosti, tedy strachu z manipulace s podkladovým trhem. Pravděpodobnost, že se tak totiž bude dít, je podle soudu u obou produktů, které podléhají obdobné regulaci a dohledu, stejná, a futures ETF přitom SEC v minulosti již schválil. Poprvé americký regulátor dal zelenou obchodování ETF založeném na bitcoinových futures v roce 2021.
JUST IN
— Sonnenshein (@Sonnenshein) August 29, 2023
The D.C. Circuit ruled in favor of @Grayscale in our lawsuit challenging the SEC's decision to deny $GBTC's conversion to an ETF!
Thank you to everyone who has been on this journey with us, especially our investors. We are grateful for your support and…
Soud tvrdí, že SEC při svém rozhodování o zamítnutí žádosti Grayscale postupovala „svévolně a rozmarně“, komise se totiž během něho neobtěžovala vysvětlit rozdílné zacházení s podobnými produkty. „Proto vyhovujeme žádosti společnosti Grayscale a usnesení rušíme,“ pronesl soud svůj finální verdikt.
Co bude dál? SEC nyní začíná běžet čas, během příštích 45 dní může požádat o slyšení takzvaně „en banc“, což není nic jiného než opětovné projednání případu před velkou komisí soudců.
Po uplynutí této doby soud vydá svůj konečný mandát a my se tak dozvíme podrobnosti o dalším postupu. Ať už to ale dopadne jakkoli, vytváří se zde silný precedens. SEC už si totiž nebude moci zjednodušovat práci a zamítat žádosti bezdůvodně. Pokud ano, budou jeho rozhodnutí soudně napadána a v následných sporech bude poměrně velká pravděpodobnost, že z nich nebude vycházet jako vítěz, což přinejmenším nevypadá moc dobře.
Pokud jde o samotnou transformaci produktu GBTC na ETF (a stejně tak i ostatních žádostí), před SEC leží v zásadě jen dvě smysluplné varianty. Úřad buď může transformaci fondu schválit a tím historicky znemožnit svoji víceletou politiku, nebo zamítnout žádost z nějakého jiného důvodu. Nad tím si ale bude muset už trochu víc lámat hlavu.
Teoreticky bychom se mohli dočkat ještě třetího scénáře, kdy americký regulátor s sebou stáhne stávající ETF založené na futures kontraktech, které již dříve schválil. Důvod by si určitě obstaral, ale vzhledem k tomu, že poslední z nich v podobě pákového ETF Volatility Shares 2X Bitcoin Strategy schválil relativně nedávno, konkrétně v červnu, vysvětlovalo by se to trochu obtížně.