Dnes si řada lidi kupuje telefon kvůli platformě. A kdo prodává platformu, prodává svým zpusobe slib, ze se bude starat i o zákazníky vlastníci telefony. Z jednoho prostého důvodu - podpora aplikaci. Tim jsou spokojeni jak zákazníci, tak vývojáři.
Kdyz někdo prodává telefon a za pul roku přestane byt aktualni. Aplikace pro novy system na nej nepůjdou. Logicky to bere jako podraz.
Muže jít ke konkurenci, kde se mu to pravděpodobně nestane.
U počítačů taky bylo na začátku spousty platforem, každý unikátní OS.
Pak přišla standardizace, omezení vlivu patentů a vrhlo se na to spousty výrobců - konkurence, nízká cena HW a mohl se prosadit MS. Který začal prodávat OS nezávisle na HW. A co z toho mělo IBM, které tyhle standardy prosadilo?
Podívejte se kolik miliard se tu točí jen v patentových válkách na nesmysly. Nemluvě o kritických technologiích. Do tohoto vám žádná SW firma nepůjde. Navíc jsou zařízení příliš unikátní.
Výrobce HW a SW musí spolupracovat spolu, aby měli dostatečné marže a krycí patenty, aby vůbec něco zmohli.
Navíc masa to nepožaduje. I teď si koupí PC s OS a neřeší, že tam lze dát i jinou verzi, nedejbože od jiného výrobce.
Pokud vás to na mobilech trápí... no tak hledejte. Určitě jsou výrobci, co novější verze občas poskytují.
... by napriklad Apple negarantoval (coz ani zdaleka necini) upgrady firmwaru a nechaval uzivatele v pasti aby si "museli" kupovat nove produkty. Jenze on to nedela. Vesele upgraduje (do urcite historicke miry) existujici produkty a uzivatele si presto kupuji jeho dalsi produkty. Proc? User experience.
Sam jsem napriklad nepotreboval reinstalovat svuj iPhone od roku 2008. Proste kupuju (nebo mazu) aplikace a kdyz si koupim novy mobil, migrace probehne bez problemu a v podstate automaticky. To je pro me v navaznosti na dalsi produkty rozhodujici faktor. Produkty me proste nestvou a funguji. Je mi uplne jedno jake logo mam u ucha nebo na kompu, dulezite je to, ze technologie me neobtezuje a dela presne to, co chci. Moje profese neni tunit vecne nefukcni pocitac nebo mobil, ty technologie me museji podporovat, nikoli naopak. Dokud tohle jini vyrobci nepochopi, situace se nezmeni.
Az jednou Apple sejde z teto cesty, koupim si to, co vyse uvedene naroky bude splnovat.
"Představa, že si pro mobilní zařízení budeme vybírat mezi různými systémy, mi momentálně přijde vysoce utopická."
Proc utopicka? Podivejte se na projekt CyanogenMod. Zvladaji velky pocet zarizeni ruznych vyrobcu. A dokonce se tam rysuje i zjednodusena aktualizace za penize pro "pohodlnejsi" uzivatele.
Sami vyrobci (napr. Sony) uz s nim spolupracuji.
Kromě geeků a nerdů drtivou většinu uživatelů smartphonů ani nenapadne, že by si měly dělat nějaký upgrade OS na novou verzi. Problémy, které se řeší v tomto článku zajímají jen úzkou vyhraněnou podmnožinu uživatelů fandů IT, který NEtvoří výrobcům rozhodující obrat.
Hlavní problém vidím v selhání konkurence a tedy i zákazníků. Osobně bych už nekoupil mobilní zařízení s Androidem od nikoho jiného, než Google. A opravdu mě nezajímá, kdo má lepší foťák a podobně. Chci funkční a hlavně aktuální systém. A dokud nezačnou stejným způsobem uvažovat i ostatní, nebudou mít výrobci důvod aktualizace vydávat, protože svoje zařízení prodají i bez nich.
Jde o to, že je tam jiné API a to nejen na úrovni verze x.x, ale klidně i x.x.x.
„Osobně nevidím ani tak problém v tom, že některé modely nejde aktualizovat. Mnohem větší problém vidím ve faktu, že (ne)dostupnost aktualizace je prostě obchodní rozhodnutí výrobce.“
Naprostý souhlas.
„A mimochodem - když bych koupil v EU nějaký Android a neměl bych k dispozici opravu pro nějakou chybu, tak bych jej reklamoval - mám na to 2 roky a výrobce mi musí tu chybu opravit, nebo vrátit peníze.“
Chtěl bych vidět toho obchodníka, který by takovou reklamaci bez soudní tahanice uznal.
Ano, pokud je chyba viditelná, jistě nebude problém. Ale pokud jde o skryté chyby, které se nemusí kontinuálně projevovat, tak skončíte s reklamačním protoklem, kde bude „Závada se neprojevila“. Pochybuji tedy že jakákoliv neošetřená softwarová chyba bude důvodem vydupat si zpět peníze nebo nový mobil. Tudy cesta nevede ...
Ale kdeže. Běžně jsou v prodeji zařízení s Androidem 2.x a třeba takový Google Chrome chce 4.0 nebo vyšší.
1) Chrome není pro tablety, na mobilech s ICS běhá skvěle, totéž platí třeba iPod Touch, což není ani mobil :-)
2) Ale iPad 2 v iOS 6 dostane Siri a naprosto zadarmo.
Debata byla o mobilních OS, ale stočila se k osobním počítačům a jestliže tu někdo tvrdí, že počítačové aplikace běžně fungují i na starých systémech, tak já tu konkrétně argumentuje, že to není apriory pravda. Ne, že bych se dnes dožadoval samozřejmé podpory Windows 2000. Z hlediska tržního podílu to nemá smysl, o tom nemůže být sporu.
U aktuálních verzí podporu mají ukončenu Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer, Safari od Applu. Jediná Opera z těch pěti hlavních oficiálně Windows 2000 podporuje, ale i tam jsou doporučena Windows XP nebo vyšší.
Já mobil měním tak jednou za 3 až 5 let. Podle opotřebení a podle výskytu nových technologií, které reálně dovedu využít. Ale evidentně jsme oba v minoritní části spotřebitelské obce, protože jinak by výrobci mobilů chcípli hlady.
No právě ta krátká životnost. Tady by měly být jasně nastavené a veřejně dopředu známé životní cykly (ergo dostupnost aktualizací) jako je to pro Microsoft běžné u velkých Windows. Ty, pokud se mění, tak se prodlužují.
Píšete, že nesouhlasíte, ale vlastně sdílíte mojí myšlenku. Problém je v tom, že výrobce než aby uvolnil vývojáře na řekněme maximálně několik týdnů odladění a otestování pošle ty samé vývojáře ladit a testovat tentýž systém na novém mobilu, který chce zákazníkovi navěsit za plnou cenu. Vzhledem k tomu, že u Androidu tak postupují prakticky všichni výrobci (Nexus je světlá výjimka), tak se těžko bude bát, jestli Váš další přístroj kvůli tomu bude či nebude od něj.
S downgrady u nového hardwaru to bylo, je a zřejmě bude vzhledem k podmínkám a vztahům na trhu vždy komplikované, ne-li vyloženě zabetonované.
Mě je u téhož to co jde „nějak udělat“, Zajímá mě oficiální podpora ze strany tvůrců. Ona to totiž není jen formalita. Pokud se třeba objeví problém, kdy program padá jen pod nepodporovaným systémem, opravy se nemusím dočkat.
A na co, že to vlastně reagujete? S uvedeným souhlasím. Třeba takový Asus u svých O!Play přehrávačů je mistr na nechávání zákazníků v brindě.
To byla samozřejmě zjednodušující formulace. Vymlouvání se na technické důvody je možné při neplnění závazku u nespočtu smluv a přesto přes nějaké excesy převážně dochází k jejich naplňování.
Máme tu soudy (věřím, že by se vždy nějaký aktivista z uživatelských řad našel), úřady (mající v popisu práce trestat klamání spotřebitele a nekalé obchodní praktiky), takže po pár incidentech, rozsudcích a pokutách by nepoctivým výrobcům jistě zhořklo vymlouvat se na technické důvody.
Já bych tu myšlenku apriori nezavrhoval.
Jenže proč by výrobci prodávali za pár desítek dolarů aktualizaci, když si myslí, že za stovky dolarů s tou aktualizací prodají nový mobil? A jelikož se této praxe drží, zřejmě jim to funguje. Když vidím kolem sebe lidi, kteří mění mobil 2x - 3x do roka a rozhodně nejde jen o geeky nebo pubescenty, kteří musí být cool stůj co stůj.
Věřím v podobný vývoj, ale věřím též, že se mu ti, kteří vydělávají na současném stavu, budou zuby nehty bránit. Takže dnes to opravdu považuji za silně utopické. Za pět let? Možná naprostá samozřejmost, uvidíme.
To platí možná tam, kde máte hardware a k dispozici nabídku pro něj různých systémů od různých výrobců. U kterého mobilu to tak ale dnes standardně funguje? Možná za pár let.
Stěžujete si na zastaralost, ale nejde podle Vás o aktualizace. Tak se rozhodněte :-)
Jistě, není to taky tak idilické. Já psal ale o starších počítačích prodaných s Windows XP. Tam skutečně výrobce nediktuje, kdy mám systém opustit nebo přejít na nový.
Teoreticky logické a správně. V praxi pochybuji, že to bude tak snadné.
Nebyla řeč o funkčnosti, ale o odmítnutí se instalovat bez posledního servisního balíčku. Celá řada programů si při instalaci ověří přítomnost toho posledního podporovaného Microsoftem. Pokud není, aplikace se odmítně instalovat.
„Neb pokud existuji aplikace, ktere pod XP fungovat nebudou, tak to jsou hry a takovych je nekolik jednotek.“
Ne striktně. Internet Explorer 9, Windows Live Essentials 2012 nebo nejčerstvěji Office 2013 CP hry určitě nejsou.
Já s Vámi víceméně souhlasím, ale z pohledu výrobce jste si koupil mobil se specifickou softwarovou výbavou a že není za rok podporována tvůrci aplikací nepovažuje za svůj problém. Naopak, je to pro něj výhoda.
Toho zajímá jenom prodej nových, dalších nových a zase dalších nových zařízení, byť by jedinou změnou měla být barva krytu a verze systému. Je to špatně pro spotřebitele? Je, o tom není sporu. Proto chci od výrobce smluvní garanci, ne nějaký mnou předpokládaný neformální slib, byť by můj předpoklad byl z logického hlediska sebesprávnější.
Zajimava skupina lidi, ktera si porovnava ROM svych telefonu.
Z drevnich dob si pamatuju porovnavani spektristu s ataristama, ale to bylo v dobe, kdy osobni pocitac nebyl pro kazdeho. Pak z pozdejsich dob si pamatuju porovnavani uptime linuxovych serveru.
Vidim, ze nedrzim prst na tepu doby - ani nevim, jaky konkretni model RIM mam. Natoz abych vedel, co ma za verzi OS (o tech dalsich vecech ani netusim) :-)
A výrobce odpoví: „Vážený zákazníku, koupil jste si mobil se systémem XYZ ve verzi 1.0. Na trhu je sice systémem XYZ ve verzi 2.0, ale pro XYZ 1.0 vám přece pořád fungují, tak na co si stěžujete?“
Z logiky platformy otevřené pro aplikace třetích stran máte pravdu, leč v praxi to tak nefunguje a nějaké přecházení ke konkurenci to momentálně moc neřeší.
Ono to vlastně nefunguje ani u PC, pokud vynecháme bezplatné systémy. On Vám Microsoft nebo Apple dá zadarmo novou verzi MS Windows nebo Mac OS X, když tu Vaši přestanou tvůrci aplikací podporovat? Ne.
Očekávat neomezenou podporu je bohužel nesmysl. I u bezplatných systémů, kde novou verzi dostanete zdarma, Vám nikdo nezaručí konec vývoje a odklon vývojářů aplikací jinam.
Ukazuji, ze uz dnes si muzete vybrat jiny system pro vas telefon nez je ten od vyrobce. CyanogenMod je mlady a teprave nedavno zacal vyvoj delat zpusobem, ktery mu umoznuje zvladnout hodne zarizeni najednou. Pokud se ukaze jako dobry, tak by jich mohl zvladnout daleho vic.
Nechci tu slovickarit, ale system se nejspis nerovna jadru operacniho systemu. Pokud bude dalsi mobilni system, o ktery bude nekdo stat, mozne vyvijet oddelene od puvodniho dodavatele a zajistst tak aktualizace, o kterych je rec. Tak se to pravdepodobne stane, at uz v modelu jaky pouziva CM nebo jinem.
U těch mobilních zařízení sice není žádná záruka, ale je tu silný tlak zákazníků, kteří si to žádají. Výrobci mobilů mohou těžko garantovat nějaké aktualizace, když to všechno závisí na Google a oni neví, jestli a kdy Google vydá další verzi svého Androidu a ani jaké bude mít hardwarové požadavky. Apple to má v tomto nejsnazší.
Mobily vydávají a dostávají aktualizace mnohem častěji, než je tomu u PC a Microsoft Windows. Kdyby Win vycházely nové co půl roku, také by si uživatelé začali stěžovat proč to musejí znovu obstarávat a dokonce za to znovu platit. S tím souvisí Android, který je zdarma, pokud by mobilní výrobci chtěli za aktualizaci platby, uživatelům by to vadilo, proč mají platit za něco co je jinak zadarmo a dosud za to nikdy neplatili.
Vývoj jde v mobilním světě tak rychle dopředu, a je tu tak silná konkurence, že se výrobci musí snažit... když vím, že tento výrobce aktualizace nevydává, tak si prostě příště mobil koupím od někoho jiného.
Když jsme u toho FM rádia - Google na to sice prý nemá zdroje, zato jeden člověk to zprovoznil na mnoha desítkách modelů. Ale určitě je to chyba komunity, že nezaplatili výrobcům, aby jim s tím pomohli. ROTFLMAO.
Líbí se mi náznak zmíněný v posledním odstavci. při koupi staršího systému možnost dokoupení nového, pakliže to je v technických možnostech. Rozumím i snaze o motivaci ke koupi novějšího zařízení.
Dovolil bych si připojit jednu zkušenost, která s popisovaným problémem souvisí. Mě se stala nemilá věc. Koupil jsem si telefon s verzí 1.5 (ano již dávno) u nějž k jakémukoliv upgradu nedošlo, ani pravděpodobně nedojde. V pořádku, některé věci budou fungovat některé nikoliv, takto je to postavené. Nicméně po měsíci došlo k tomu, že Android market začal fungovat jen proverzi 1.6 a nižší. Nešlo tedy nainstalovat tímto způsobem nic. Domnívám se, že v takovém případě je neuvolnění a tedy nemožnost upgradu (oficiálního) zásadním znemožněním fungování přístroje. Pokud tedy vymezujeme fungování chytrého telefonu vyššími požadavky, než jen uskutečnit hovor nebo poslat SMS Co vy na to?
Takze dalsi kdo veri tem zvastum o tom ze starsi modely nezvladnou ICS utahnout? Vsak jen se mrknete na ktere mobily uz je naportovany CyanogenMOD 9 (i neoficialne) a budete prekvapen, ze to beha v pohode i na hure vybavenych modelech nez je SE X10. Namatkou takova xperia x8, nebo zte blade. A dokonce tam ten system beha rychleji nez puvodni verze. Jasne, ne vzdy funguje uplne vsechno, protoze proste na starsi typy procesoru a chipsetu nejsou vzdy ovladace pro ICS a open source komunita nema paku jak vyrobce cpu donutit ty ovladace vydat a vyrobci nemaj zajem podporovat 3 roky stare zarizeni, protoze by si spousta lidi nechala stary model a novy by si koupili az by opravdu doslouzil. Takze ti vyrobci vas pekne tahaji za nos. Schvalne, pokud byste mel moznost videt ZTE Blade s CM9, byl byste prekvapen jak perfektne to beha. Po prechodu z 2.3.5 se z tohodle levneho cinskeho kramu stal uplne novy telefon a prodlouzilo to moralni zivotnost minimalne o rok. A to uz se pracuje na portu 4.1 Jelly Bean.
To platilo mozna jeste pred par lety/mesici, ale zarizeni, ktere vyzaduje prakticky neustale pripojeni k siti, taktez vyzaduje neustale zaplatovani der. A to jak v aplikacich tak v systemu.
Pravda, usera to vetsinou zacne zajimat az v okamziku, kdy mu prijde faktura na 50k. A tohle taky muze byt pekny pruser prave pro dodavatele toho mobilu, protoze to je skoda zpusobena jeho zarizenim jak vysita.
Ja bych spis chtel videt takoveho, ktery by to neuznal. Za poslednich par let sem reklamoval nekolik SW vad telefonu znamych a pribuznych ... vse vyreseno bud aktualizaci firmware (v servisu samo) nebo vymenou kompletniho zarizeni nebo vracenim penez. Zajimavy, ze sem se s nikym soudit nemusel. Asi si mozna dobre uvedomujou, ze ty soudni tahanice by je vysly pekne draho.
Nejprve zkusenost s custom rom. Mel jsem HTC Desire a pote, co se HTC netvarilo na 2.3 aktualizace, jsem nahodil InsertCoin Rom (par veci Sense se mi nechtelo ozelit). Byla naprosto stabilni a neuvedomuju si, ze by neco nefungovalo. Naopak, par ficur pridala. Tot moje jedina zkusenost. Zacatkem roku jsem koupil GNex, prave kvuli podpore. Je mi jedno, ze ani v dobe uvedeni nemel top HW (mozna vyjma displeje), ale porad je dostatecne vykonnej a aktualizace od Google, krasa.
Pokud vim, Apple treba Mac OS (a myslim, ze iOS pro ipod touch kdysi taky) nabizi za nejakou castku. Osobne si klidne umim predstavit, ze bych za "major" aktualizaci Androidu zaplatil vyrobci radove desitky dolaru, mile rad (treba prvnich 6-10 mesicu zdarma, pak za penize, nebo rovnou). Tim by se jim do jiste miry zaplatil vyvoj a urcite by to par zakazniku potesilo. Sice za poplatek, ale relativni jistota stability a navic jasny pristup k aktualizacim. Kdyz se podivam na (treba) HTC, ktery jeden den rika, ze ICS pro DHD bude a o den pozdeji, ze ne, prijde mi to minimalne z hlediska pristupu, podraz.
Druhou možností by bylo, aby byl uživatel při aktualizaci softwaru zcela nezávislý na výrobci zařízení – jako je tomu u klasických počítačů. Hewlett-Packard, Dell, Asus nebo Acer vám také nemluví do toho, kdy opustíte Windows XP nebo kdy nasadíte Windows 8.
Presne naopak. Vyrobci ridi prechod na novejsi system. Cim? Ovladacema. K Memu novemu Lenovu proste nejsou ovladace na XP...
Ona tam svým způsobem záruka je
http://www.reuters.com/news/pictures/slideshow?articleId=USRTR2H399
jde především o tradici a dobré jméno firmy. Pokud se např. Apple přestane o své zákazníky starat (přestane podporovat dva roky staré telefony), své zákazníky ztratí.
Jejich byznys je do značné míry postaven na důvěře a spokojenosti zákazníků, proto si to nemohou dovolit.
Taky nemáte pravdu v článku, že Apple se snaží prodat nové telefony. To jistě ano, ale narozdíl od Samsungu, HTC a podobných má Apple velké příjmy z App Store, iTunes, cross-sellingu a pod. Nemusí každý půl rok vnutit zákazníkovi "pseudo" nový telefon aby vydělali dalších 10 dolarů.
Proto chytrý telefon jedině od Apple nebo přímo od Googlu. Ne od prodejců "bezcenného" HW ;-)
Milý autore, je to tak prosté. Pokud OS v dané verzi zůstává plně kompatibilní z hlediska HW i aplikací a současně plně vyhovující uživatelsky, nikdo po jeho poskytovateli nebude novou vezi chtít. Pokud ale kolem sebe vidí nové možnosti nových verzí (vyšší uživatelskou hodnotu) a současně slyší něco o ukončení podpory nebo o změně toho co dobře funguje, pak bude vyžadovat aktualizaci na novou verzi zdarma zcela oprávněně. Jinak si pomůže způsobem, který poskytovatele OS nepotěší...
Pokud je deklarovanou funkcí zařízení přístup k internetu, prohlížení webu, přístup k mailům a pokud bylo prodáno i k pracovním/služebním účelům, tak má zákazník na bezpečnostní aktualizace samozřejmě nárok po celou dobu záruky. A pokud je nedostane, je oprávněn odstoupit z důvodu rozporu s kupní smlouvou.
Tak jsou i firmy, které toto respektují - bohužel jen dvě (Apple a Google, resp. jeho smluvní výrobci Nexusů). Snadné to určitě nebude, šance na úspěch bych každopádně zas tak mizivé neviděl. Přece s troškou povědomí o počítačové bezpečnosti je každému zřejmé, že současný postup výrobců, kdy u smartphonů spojují užitné vlastnosti PC s životním cyklem feature founu (t.j. žádné updaty), je zcela mimo mísu. Každopádně bych nepovažoval za normální stav, kdy firma/státní instituce nakoupí smartfouny pro vzdálený přístup k vlastním systémům (mail/groupware/vpn/intranet) a plně v souladu s ISO 27001 tyto považuje za bezpečné právě tehdy, pokud je na nich nainstalována poslední dostupná verze programového vybavení :(
No vždyť o to nejde. Ale z historie přece vím, jak se který výrobce nejspíš zachová ne? :-)) Vím, že Sony mě jentak neodkopne, Google taky ne a HTC zatím poměrně nově taky ne. :-) Za to u korejců nebo Motoroly mám clekem velkou jistotu, že se na mě vyprdnou, pokud to zrovna není jeden z top modelů...
Sony's War on Makers, Hackers, and Innovators
Z této firmy je mi slušně řečeno na zvracení.
Moznost aktualizace systemu je pro vyrobce prilezitost, jak zrychlit proces uvedeni telefonu na trh, a to i pres nedokonaly SW. U telefonu s tim vyrazneji zacala Nokie se svym modelem 7110 a od te doby se vyrobci v tehle discipline predhaneji (WP7 je hezka ukazka). Tenhle mor se bohuzel rozsiril i do jinych odvetvi - i auta a pracky se casto "opravuji" prehranim SW. Takze na aktualizaci SW lze pohlizet i jako na lacinou moznost, jak cast testovani delegovat na zakaznika.
androidi telefony jsou softwarove postavene z velke casti na opensource s nejakou propietarni nadstavbou, vyrobce tohoto software jej uz davno uvonil a vyrobci mobilu kteri ho maji prevzit a umoznit distribuovat do zarizeni s predchozi verzi toto vpodstate vyuzivaji k zlepseni prodeje novych modelu kam to automaticky pusti na ukor starsich typu jiz drive prodanych
prijde mi to minimalne neeticke a spis dokonce otazka na pravnika protoze tady nekdo manipuluje s dostupnosti opensource z duvodu vlastniho financniho prospechu
realne je to podstatne slozitejsi problem a zaslouzilo by si to hlubsi analyzu ale rozhodne nesouhlasim s autorem ze si clovek nemuze vybrat co do mobilu da, uz nejaky patek je to kapesni pocitac a telefonu uz se to ani nepodoba a pocitace by meli byt nezavisle na softwaru
Ehm. Víte, ICS není "teprve" v beta verzi proto, že se hrabou v "hromadě vlastních ohýbávek a volovin", ale že je zaprvé kurwa problém to dokopat do stavu, kdy to vůbec nabootuje, a když už to nabootuje, tak ještě zbývá zprovoznit mraky dalšího HW. Za to, jak dlouho to trvá, můžete "poděkovat" výrobcům HW.
"Formálně vzato nelze nezpřístupnění aktualizace považovat za podraz.. " S touto formulací souhlasím v případě, že vydaná aktualizace přidává nové funkce a zároveň neopravuje chyby. Pokud si kupuji mobilní telefon, očekávám, že se jedná o bezchybný, plně funkční výrobek. Pokud si ale v changelogu nové verze mohu přečíst seznam opravených chyb a opravy nejsou backportovány pro mou verzi, měla by být aktualizace na novou verzi zdarma a to minimálně po dobu platnosti záruční doby mobilního telefonu.
Odkaz ktery jste napsal, vede na Stable CM7.2 (2.3.7) coz je pro Blade opravdu problem, protoze z nejakeho duvodu se od RC1 udal nejaky pruser a spousta veci prestala fungovat. A neni to poprve co nightly buildy funguji lepe nez stable. CM9 nebude pro Blade oficialni nikdy, protoze bez openmax knihoven to proste oficialni CM podporu nedostane. Je to sice skoda, ale nastesti jsou lidi, kteri svuj vypocetni vykon sdileji s ostatnimi a vydavaji CM9 buildy.
Ja pouzivam tohle http://www.modaco.com/topic/355059-romgen23227-cyanogenmod-9-konstakang-android-404/ a opravdu muzu rict ze to co jsem napsal je realita. Nakonec je mozno si ten CM9 zkompilovat doma, pro paranoidni, kteri se boji ze tam dotycny pridal nejake "vylepseni" :)
HW akcelerace grafiky samozrejme funguje, nastesi se Quallcom podarilo ukecat a ovladace pro ARMv6 vydal. Nejsou ale Openmax knihovny, tedy nefunguje akcelerace videa pres graficky chip Adreno a musi to dekodovat procesor. Pokud tedy na blejdu nekdo prehrava HD videa (proboha proc na 3,5'' ?), tak to Blade s ICS pres cpu nezvladne dekodovat a bude se to sekat.
Pointa toho co jsem psal nebyla ani v tom, ze bych bfu chtel tlacit nejakou nestabilni custom rom, ale v tom, ze proste ICS i na starych vykopavkach v pohode muze fungovat a kdyby se do toho pustil vyrobce, odladil by i tech par nefungujicich veci a bylo by.
Osobně nevidím ani tak problém v tom, že některé modely nejde aktualizovat. Mnohem větší problém vidím ve faktu, že (ne)dostupnost aktualizace je prostě obchodní rozhodnutí výrobce.
U Apple se snaží aktualizovat relativně dlouho tak, jak to ještě drží hardware a když jsou některé funkce příliš náročné na hardware, tak prostě nefunguje jen ta určitá funkce (byť i tady jsou mnohá čistě marketingová omezení, viz siri či neaktualizace pro starší ipody)
Tady totiž nejde jen o funkcionalitu, ale i o bezpečnost - chytré mobily jsou v mnoha ohledech náročnější na ochranu - máme je u sebe permanentně, permanentně jsou připojené k internetu, sledují naši pozici, naše hovory, naše zprávy. A mít sebe 2 roky starý operační systém bez aktualizace, to prostě pro mě nepřipadá v úvahu a nemělo by ani pro nikoho dalšího s dostatečným IQ to pochopit.
Proto mi ani nevadila neaktualizace mých starých telefonů - tam hrozba zneužití prakticky neexistovala.
Nicméně bych to neviděl tak tragicky v tom směru, že uživatelé to prostě budou brát v úvahu při koupi. Mohou si nyní vybrat, co budou chtít koupit a jestli za tu aktualizaci budou chtít zaplatit.
U Androidu aktualizace zaručují jen firemní Google Nexus mobily, u Windows bude nově aktualizace zaručena po dobu 1 roku, tedy prakticky žádná nebo maximálně 1, protože větší aktualizace budou vycházet max. 1 za rok.
U iPhone nic sice zaručené není, ale víme, že to je min. 1-3 aktualizace oproti aktuálně prodávaným modelům, když si koupíte ten nejnovější, tak bude na 99% aktualizován 2 - 3 roky, což už je myslím u takového zařízení dostatečné, vzhledem k tomu, jak dlouho tyto telefony v průměru u svých majitelů vydrží (půl roku u hloupých telefonů, 1,5 roku u drahých smartphone). Takže vlastně budete mít neaktualizovaný telefon jen v případě, že jej koupíte v bazaru či z druhé ruky, což je OK.
A mimochodem - když bych koupil v EU nějaký Android a neměl bych k dispozici opravu pro nějakou chybu, tak bych jej reklamoval - mám na to 2 roky a výrobce mi musí tu chybu opravit, nebo vrátit peníze.
Cyanogen není spásné řešení. Pokud projdu forum a wiki Cyanogenu + vyzkoušel jsem na svém telefonu je to většinou alternativa. 100% funkčnost je často jen na modelech které jsou top a aktualizaci poslední mají.
Kdo si popsal na G+ trefně seznam věcí které tam fungují navíc a dlouhý seznam který "zatím" nefungují a nikdy nebudou.
Kdo si popsal na G+ trefně seznam věcí které tam fungují navíc a dlouhý seznam který "zatím" nefungují a nikdy nebudou.
Tak ti nevím, všechno mi funguje jak má (ICS 4.0.4), a to lépe, než ve ROM, kterou zprznil výrobce mobilu. (Tedy nehledě na to, že výrobce z posledních sil, na několik pokusů a s ohromným zpožděním vyplodil update na GB 2.3.4 a tím to samozřejmě skončilo).
Samozřejmě je blbost myslet si, že výrobce musí dodat nějakou aktualizaci, to samozřejmě nemusí. Nicméně je blbost výrobce myslet si, že zákazník toto nevnímá - a to se šeredně nevyplatilo dvojce Microsoft & Nokia. Plno lidí si prostě koupi stávajícího mobilu s WP7.* rozmyslí, protože jsou to jejich peníze a oni za to něco chtějí. Něco, co jim MS&N momentálně neumí dodat.
Jo, a rozesmálo mě "... je nutné začít smluvně garantovat dobu, po kterou budou aktualizace vydávány. Samozřejmě s poznámkou, že pouze je-li to technicky možné..." Zaručujeme, že pokud se nám bude chtít... what a cunning plan!
ja jsem programator a vubec nevim jakou verzi androida mam.bude se mi lip telefonovat? psat? ja si koupil mobil co ma neco umet.to umi furt. aplikace co potrebuju mam, nehledam kazdy tyden jestli je muzu nahradit jinymi. nikdy se nestalo ze bych o nejakou prisel, protoze je nekde novejsi os. chapu vhodnost oprav chyb, ale proc by me mel zajimat novy os? telefon ma prevazne omezeni plynouci z hw, nevidim pointu v tom snazit se byt furt up to date s os.komfort delaji aplikace.novy os neotevre z niceho nic novy prostor pro aplikace, max prekope api, coz je vec nechtena vyvojarem a naprosto nezajimava uzivateli
Vlastne by jsem ani tablet s poslednim Andodroidem, 4.1, Jelly Bean, ani nechtel. Neumi Flash a v dnesnim dobe se na internetu bez Flashe zije spatne. Samozrejme ze zalezi, k cemu svuj Android pozivate, pokud na tom jen gamesite hry, anebo to pouzivate na cteni knizek, tak je Vam nejaky Flash ukradeny... ;-)
Jenom si upozornit na to, ze nova verze OS nemusi byt vzdy prijata s nadsenim...
A jeste nez tady zacnete plivat na custom ROM, ze maj spoustu nefunkcni veci, tak vezte ze CM9 pro Blade ma tech nefunkcni veci opravdu malo. Defakto je nefunkcnost HW dekodovani videa, z duvod nedostupnosti openmax knihoven pro architekturu ARMv6. Quallcom sice vysel vstric a vydal ICS ovladace pro sve stare ARMv6 cpu a chipsety, ale Openmax knihovny vydat nehodla, takze tady se komunita dal nepohne, i kdyby se rozkrajeli. Pak nefunguje panoramaticke foceni u fotoaparatu, FM radio a .... dal uz nic. Osobne potrpim na stabilitu a cistotu operacniho systemu na jakemkoliv zarizeni a muzu s klidem prohlasit tento port CM9 za pouzitelny i pro bezneho uzivatele. Dokonce bych se nebal rict, ze user experience je u CM9 vyrazne lepsi nez u cisteho ICS nebo nedej boze z nektere blaznive nadstavby, ktere tak radi vyrobci do svych zarizeni cpou.
Take souhlasim. Mame desitky typu mobilu, ovsem v praxi temer vsechny stejne a podpora a oladenost nulova. Kdyby radsi kazdy rok uvedli 3 modely (low, mainstream, highend) se zarucenou dobou podpory po dobu napr. 2-3 let (=delka smlouvy u operatora), meli by mene prace a my pouzitelne mobily. Stejne dost pochybuji o tom, ze vetsina lidi meni mobil kazdych 6 mesicu.
Takze pekne znova, vratte se na zacatek threadu ... bavime se o FUNKCNOSTI aplikace, ne o tom, ze na ni nekdo poskytuje nejaky support, coz v 99% neplati ani pro nejaktualnesi OS.
Drtiva vetsina (desktopovych) aplikaci bude fungovat i na nekolik genaraci starem OS.
Drtiva vetsina mobilnich aplikaci fungovat nebude ani na o verzi starsim OS.
V principu je mi uprdele kdo za to muze, ale minimalne po dobu zaruky budu po vyrobci chtit aby funkcnost aplikaci zajistil a je mi jedno jestli tak, ze presvedci vyvojare aby delali 10 verzi nebo bude dodavat aktualni OS.
1) Tak například, který z aktuálních webových prohlížečů podporuje Windows 2000?
2) S novou verzi ne, ale jak jde čas a verze se posouvají, tak končí životní cyklus starších verzí a třeba u MS Windows nebo Mac OS X ukončení podpory ze strany Microsoftu resp. Applu je často argumentem pro totožný krok pro tvůrce aplikací.
"...Kdyby Win vycházely nové co půl roku, také by si uživatelé začali stěžovat proč to musejí znovu obstarávat a dokonce za to znovu platit..." no ono je taky rozdíl kolik za to platit a co to uživateli přinese. Třeba Apple poskytne ugrade OS - přechod na Lion - za cca 600 Kč bez nějakého zvýhodnění (rok a půl starý NB). Pokud by MS zvolil stejnou strategii, tak nevidím důvod, proč si co rok až dva neupgradnout systém - tedy za předpokladu že mi přinese něco nového/lepšího než stávající verze.
"...S tím souvisí Android, který je zdarma, pokud by mobilní výrobci chtěli za aktualizaci platby, uživatelům by to vadilo, proč mají platit za něco co je jinak zadarmo a dosud za to nikdy neplatili" takže jde o to že by se to muselo platit? To je právě výhoda Apple - vyšší pořizovací náklady, ale nějaké 2-3 upgrade OS v rámci možností zařízení. Jde o to, že Android chtěl/chce prorazit mezi lidi svou cenou, ale již to další nějak neřeší - a to je to co se píše i v článku, že upgrade systému není povinnosti.
Vyšší pořízovací ceny jsou i u top Android telefonů, ale ty aktualizace dostávají.
Na Blade není CM9 stable a ikdyž se kouknete na http://forum.cyanogenmod.com/forum/215-zte-blade-stable-mod/ tak "stabilní" chce hodně přimouřit oči.
Koupil jsem věc HW akcelerací grafiky, GPS, WIfi , FM radiem tak chci aby ta věc byla funkční.
V dnesni elektronicke dobe, kdy vas clanek bude k dispozici i po 5ti letech, bych setril slovy vysoce utopicky. Je to dnes jiz realita a zcela urcite se i trh s mobily komoditizuje. Trh se rozdeli na vyrobce hardwaru a softwaru a bublina Apple splaskne. Proc? Je to prirozene a historie to potvrzuje.
Lide kteri si nefokazou uvedomit jak je software a jeho aktualizace dulezity maji holt zatim smulu. Ti ostatni zvoli takove vyrobce, kteri upaty deklaruji a zarucuji.
Mimochodem zakaznik mobilnich Apple produktu se vubec nemusi zajimat co bude za 3-5 let za upgrade systemu. To mu totiz odejde baterie a svuj hardware bude muset vymenit za novy typ :-) Nehlede na to ze aktualizace Apple jednou prestane pro stara zarizeni vydavat zcela urcite.
Jaká konkurence? Pokud jde o Android, chovají se výjimkou Googlu všichni výrobci víceméně stejně. Jestliže bych si bral zařízení od Googlu kvůli aktualizacím, nemohu zase při jeho současné nabídce využít vlivu konkurence na cenu a parametry zařízení.
Pod palcem má dnes nějaká čtyři zařízení (Nexus S, Galaxy Nesus, Nexus 7, Motorola Xoom), u kterých projevuje snahu okamžitě poskytovat čerstvou verzi systému. Dva mobily, dva tablety. Tomu neříkám nabídka fungujícího trhu s(e) (z)dravým konkurenčním prostředím.
Problém s konkurencí je v tom, že jsou tu výrobci systémů, výrobci mobilů, výrobci mobilů a systémů, výrobci systému objednávající si výrobu mobilů atd. Prostě chaos, kde konkurenční prostředí selhává, protože jakýkoliv přechod tzv. za lepším je vždy jenom méně bolestivým kompromisem.
Ne, tip nemám, nicméně ohledně toho "paušálu" doporučuji přečíst VOP operátora (člověk pak není překvapen tím, že se ve skutečnosti - minimálně v českém podání - o žádný paušál nejedná). Krom toho neshledávám přílišné výhody v centralizované infrastruktuře, viz nedávné fiasko s několikadenním výpadkem služeb.
Tento systém si zavinili sami výrobci, kteří začali před několika lety vypouštět čím dál tím vetší množství nedoladěných produktů a ty postupně opravovali novými verzemi firmware.
Dnes si prakticky nelze koupit jakýkoliv kus elektroniky, který by v základu neměl nějakou tu zásadní chybu.... takže až se výrobci naučí zase dělat kvalitní produkty, pak se aktualizace přenesou zpět na pozadí...
Opravdu hloupy clanek. Nesouhlasim temer se vsim co tam bylo napsano. Tak treba tohle: "Vždyť přece výrobce aktualizaci připravuje na své vlastní náklady..." Kolik si myslite, ze vyvoj aktualizace stoji? System dostane od googlu a upravit ho pro konkretni zarizeni, by mel vyrobce zvladnout s prstem v nose. Ze to neni moc velkej a casove narocnej proces si muzete lehce overit, staci se podivat na forum xda-developers. Chapu ze vyrobce chce vydelat, ale ja si kvuli tomu kazdej rok kupovat novej mobil za 15000 NEBUDU!!! A myslim si ze vetsina populace take ne a vyrobce by se mel naopak s aktualizacema hodne smekat a zajistit si tak, ze muj dalsi pristroj bude prave od nej.
„Az jednou Apple sejde z teto cesty, koupim si to, co vyse uvedene naroky bude splnovat.“
Přeji šťastné hledání. Apple je světlou výjimkou, ale také u něj nemáte nic jisté v podobě deklarování nějakého životního cyklu ...
Zkuste se podívat, kolik těch Vašich 99 % aplikací odmítne instalaci i pod Windows XP bez posledního servisního balíčku.
a kolik pak těm výrobců zaplatili aby jim s tím pomohli?
Ono je to vždy krapet na hraně kde se láme, kde je dobrý úmysl a kde je arogance a sobeckost. Protože já chci chci a chi... a kdo mi nepomáhají jsou zlý a ošklivý. Jak malý děti, tedy velký.
Cyanogem má roztříštěné zdroje na xx modelů smartphonů a tabletů , které nikdy nedotáhne ani na onu základní funkcionalitu stock ROM. Slabou útěchou jsou pak lehké vylepšení, když těžce nefunguje základ. Jenže tomu kdo telefon chce používat a né si stím jen hrát je nějaký morální kredit původu ROM ukradený. Protže funguje nefunguje....