Ve včerejším článku jsem popisoval první oznámení o koncové ceně za připojení k Internetu, realizované skrze ADSL – od firmy IPEX. Tato společnost ale ještě nezveřejnila úplný ceník, ten chystá až na příští týden. Stejně tak dosud neoznámila ani jméno, pod kterým bude svou službu nabízet.
S prvním úplným ceníkem tak přišla firma Skynet, která jako jedna z prvních zveřejnila, že jedná s Českým Telecomem o spuštění ADSL služeb (12. ledna), a 14. února začala s testováním,. Dosud sice neohlásila podpis dohody, ale už začala rozesílat ceník svých služeb na bázi ADSL těm, kteří se na jejích stránkách registrovali jako zájemci. Jak tedy tento ceník vypadá?
SkyNet pojmenoval svou službu Sky ADSL a nabízí dvě její varianty: Sky ADSL Home a Sky ADSL Business. Po řadě odpovídají variantám ADSL Basic a ADSL Profi, které s objevují ve velkoobchodní nabídce Českého Telecomu. Varianta Home (resp. Basic) tedy je s overbookingem 1:50, NAT a dvěma rychlostními variantami (192/64 kbit/s, 320/128 kbit/s), a varianta Business (resp. Profi) s overbookingem 1:20, bez NAT a se třemi rychlostními variantami (256/64 kbit/s, 512/128 kbit/s a 1024/256 kbit/s).
Jednorázové zřizovací poplatky pro obě varianty jsou následující (bez DPH ve výši pět procent) a zahrnují instalaci zařízení (splitteru a ADSL modemu) a zprovoznění:
- Sky ADSL Home: 1900 korun
- Sky ADSL Business: 5500 korun
Průběžné měsíční platby (bez DPH ve výši pět procent), zahrnující přenos dat v neomezené výši (bez měření a zpoplatnění), jsou následující:
- Sky ADSL Home 192/64 kbit/s: 1299 korun
- Sky ADSL Home 320/128 kbit/s: 2199 korun
- Sky ADSL Business 256/64 kbit/s: 3050 korun
- Sky ADSL Business 512/128 kbit/s: 5490 korun
- Sky ADSL Business 1024/256 kbit/s: 9990 korun
Důležité je, že tyto průběžné měsíční ceny nejen že nezahrnují DPH (ve výši pět procent), ale nezahrnují ani pronájem ADSL modemu. Zde SkyNet jen kopíruje ceny z velkoobchodní nabídky Českého Telecomu, a za jednodušší Alcatel One Touch Home (s rozhraním USB či Ethernet) si účtuje 150 korun měsíčně a za Alcatel One Touch Pro s routerem pak 500 korun měsíčně. U této položky je ale třeba započítat navíc DPH ve výši 22 procent!
Na kolik tedy vychází u SkyNetu celá (měsíční) koncová cena nejpomalejší přípojky 192/64 kbps? Na 1299 * 1,05 + 150 * 1,22, neboli na cca 1547 korun. To je skoro stejně jako u IPEXu, který si hodlá účtovat 1560 korun měsíčně, při platbě ex-post (a slevuje na 1498 korun při platbě předem, viz včerejší článek).
Zajímavostí ceníku SkyNetu je zmínka pod čarou o tom, že „v první fázi spuštění služby je pronájem modemu podmínkou zprovoznění“. To naznačuje, podobně jako to avizoval již IPEX, že později by si zákazník buď mohl modem jednorázově koupit, nebo by mu jeho ISP poskytl modem sám za podmínek, které si stanoví on (a ne Český Telecom).
Mail, rozesílaný zájemcům o služby SkyNetu, obsahoval i tuto pasáž:
Jako bonus jsme pro první zákazníky, kteří zašlou objednávku do 30. dubna 2003, připravili dárek v hodnotě přibližně 1000 korun.
SkyNet také již zprovoznil na svém webu stránky s popisem svých ADSL služeb Home a Business. Najdete zde vyjmenované přednosti i nevýhody ADSL, oproti jiným způsobům připojení. Například (jako nevýhody ADSL):
- Služba je fyzicky vázána na lokalitu zřízení
- Nižší úroveň technické podpory
- Bez SLA (Servis Level Agreement)
- NAT (Network Address Translation) – služba Sky ADSL Home
- Služba je sdílená
- Vysoká agregace uživatelů – Overbooking 1:20, 1:50
- Spuštění služby – přihlašovací jméno a heslo
- Není možné přidělení více veřejných IP adres – služba Sky ADSL Home
- Částečná omezení při budování VPN – služba Sky ADSL Home
- Asymetrický provoz – nízká přenosová kapacita odchozího provozu
- Dostupnost služby v závislosti na kvalitě a délce vedení
- Omezení přenosové kapacity v závislosti na kvalitě a délce vedení
- Pro zřízení je nutné mít telefonní stanici od Českého Telecomu – analogová HTS nebo ISDN2
- Služba není dostupná v celé České republice – k rozšíření dochází postupně
K bodu „Spuštění služby – přihlašovací jméno a heslo“ bych rád podotknul, že podle mých informací došlo na poslední chvíli na straně Českého Telecomu ke změně v řešení, a v jejím důsledku bude moci odpadnout poměrně komplikované přihlašování koncových uživatelů k tzv. dashboardu (a výběr ISP).