Jelikoz je cena optickyho kabelu uplne stejna jako metaliky, tak se opravdu dotahnout do kazdych kotehulek da. Specielne pokud uz se nekde neco poklada a kope. 90% ceny je totiz prave to kopani.
Obecne se da rict, ze metr zakopany trubky stoji cca 1k. A je uplne jedno co bude v ty trubce.
Opět častý omyl diskutujících na lupě. Internet se "nějak" zařídí vždy (sousedi v novostavbě mají zoufalé GPRS/3G od T-Mobile) a vůbec jim to nevadí, prostě jim to stačí. 100Mbit přípojky jsou v době Gčkových wifi a notebooků/tabletů také zcela mimo, ty stroje takový datový proud v životě nezvládnou, prostě, jako obvykle jsou to jen nesmyslné představy.
"kabel nestoji nic" - to samozrejme neni pravda, i kdyz pochopitelne cena vykopu bude vyssi. Musite pripocitat chranicku a hlavne uvazit, ze ke kazdemu uzivateli se musi na rozdil od vody, kanalizace, elektriny pripadne kabelove televize tahat extra vedeni v cele delce.
Kamarad bydli na vesnici, kde se presne toto resilo, delali novou kanalizaci a vodu a padl navrh i na kabely. Vetsina obyvatel byla proti, bydli tam vesmes starsi lide, kteri pocitaji kazdou korunu. A zcela otevrene - Internet ke svemu zivotu nepotrebuji.
Že někomu dnes stačí GPRS, neznamená, že tomu tak bude navždy. Nakonec do toho domu někdo internet zavádět bude - ať už lokální ISP, nebo celonárodní operátor. Nemovitosti mají vydržet desítky let - vážně má smysl ušetřit pár desítek tisíc při výstavbě?
Novostavba, která nemá rozumné připojení k internetu, ani přípravu na něj (alespoň ETTH/telco rozvody), je prostě fatálním selháním developera.
Pak jsou případy, dokonce i v Praze, kde v novostavbě nemůžete mít ani WiFinu, protože tam má monopol nějaká dohozená firma. Anténu na střechu vám dát nedovolí, natáhnout kabely už vůbec ne.
Např. známý trpí v krásné novostavbě v Praze s 6 Mbit/s za 1000 Kč. Bohužel ho při hledání bytu nenapadlo zeptat se na internet. Jako člověk, který občas pracuje z domu, teď trpí.
Tak samozrejme praci z domova povazuji za zaklad, proto me takova zakladni infrastruktura ktera by v roce 2013 mela byt samozrejmosti zajima. Bohuzel zijeme v zemi kde prakticky nic neni normalni a je treba si stale overovat veci, ktere by clovek jinak povazoval za samozrejme.
6 mega za 1000 Kc, co to proboha je za zrudnost a jaka je to technologie ? Me by to zrejme stacilo, muselo by to ovsem fungovat 24 hodin denne 7 dni v tydnu bez mikrovypadku kvuli vzdalene plose, coz zadna bezna bezdratova (a uz vubec ne mobilni) technologie neni schopna zajistit (samozrejme profi mikrovlna za 50k mesicne asi ano, ale to je mimo moznosti).
Tak nevím v jakém roce žijete Vy, ale já v 2013 a většina zařízení má "N" wifi a těch 100 Mbit zvládnou zcela v pohodě :-).
Nehledě na to, že to nepotřebujete vytížit pouze jedním zařízením... Ale když máte domácnost, kde se bude chtít víc lídí dívat na více zařízeních na full-HD stream, tak prostě s nějakým xDSL mají smolíka :-). Na tohle opravdu potřebujete linky 100 Mbit a i víc... Protože ještě něco musí zbýt na nějaké normální použití pro ostatní služby nebo uživatele.
A to se ani nebavím o situaci, kdy by se třeba otec chtěl dívat na fotbal, matka na romantiku, synek na nějakej akčák a dcera u sebe by chtěla mít video-hovor s kámoškou (takže nejen down, ale i UPLOAD) a všichni v HD. S xDSL prostě tohle neuděláte - no tam neuděláte ani ten hovor v HD :-D.
Jenze ten kabel vazne nestoji vubec nic - pokud se uz neco kope, tak tech par korun za chranicku nema vubec smysl resit ... 20Kc/m chranicky + rekneme dalsich 50Kc za metr optiky, kdyz metr kanalizace/plynu/vody stoji min o 2 rady vic ... A i duchodce pochopi co je to zhodnoceni nemovitosti, a ze za tech svejch par tisicovek mozna nekdy v budoucnu on nebo jeho potomci dostanou pak desitek tisic navic.
lol ... pan teoretik JKL ....
Takze mily JKL, mejme Gckovou wifinu a postavme dve takovy wifiny na stul vedle sebe ... mame tudiz spojeni 54Mbit ... teoreticky ... prakticky mame halfduplexni linku, ze ktere se pri vsi snaze da vyzdimat max neco kolem 20-25Mbit (soucet obou smeru). Prakticky se pak na nejakou normalni vzdalenost neda dostat na vic nez neco kolem 10Mbit.
V pripade Nka je pak nepomer (teorie vs realita) jeste daleko vetsi.
Všehny zařízení s N i s jednou anténou (tedy na fyzické vrstvě max 150Mbps) bez problémů zvládá 45-75 Mbps, což je výrazně víc než zvládá jakékoliv DSL. Při konfiguraci MIMO 2x2 to může být i více, na drouhou stranu přes jednu-dvě zdi to může být i výrazně méně.
Na druhou stranu hodně lidí i v rekostruovaném bytě řeší internet až po rekostrukci a jsou hrozně překvapeni, že k internetu potřebují nějaký kabel a tak internet končí ve wifi za dveřmi bytu. Většina bytu je pak reálně pokryta rychlostí 10-15 Mbps, i když do bytu vede i 1 Gbps, ale většině lidí těch cca 10 Mbps stačí.
Jenže to, že Vy máte nějakou G wifi, k tomu ještě pěkný šmejd a blbě nakonfigurovaný a proto z ní nemůžete dostat víc než 10 Mbit, rozhodně neznamená, že je to standard :-D.
Ještě když jsem měl naprostý šmejd router s G-wifi od ASUSu, tak bez problémů mi fungoval rychlostmi okolo 25 Mbit/25 Mbit i přes několik zdí na úhlopříčku přes celý byt.
Teď mám CISCO s n-wifi a těch 100 Mbit mi to dává naprosto krásně.
Nehledě na to, že nechápu proč neustále řešíte wifi. Však v domácnostech nejsou jen přenosná zařízení (notebooky, tablety, mobily...), ale jsou tam i zařízení připojená kabelem - konzole, pevná PC, HTPC na filmy. A tam opravdu využijete jakoukoli rychlost :-).
A to se ani nebavím o tom, že na xDSL nevyužijete třeba videohovory v HD, protože rychlost linky nestačí uploadem ani pro jednoho uživatele :-). Takže asi tak to vypadá s xDSL a do budoucna to bude jen horší.
U nas v CR se klasicke telefonni kabely jiz prakticky netahaji (nepocitam vedeni v budovach) a zridit nove vedeni je ted takovy problem, ze od nej vetsina investoru ustupuje. Pouze se oprasuje stavajici vedeni protoze je to povinnost O2 pokud tam jiz jednou je zrizeno a zakresleno.
Kabely se netahaly protoze to zakaznici chteli, ale protoze to chtel stat potazmo planovaci site. A kolikrat na naprosto nesmyslnych mistech.
Toto neni tak jednoduche. Pokud vezmu technickoobchodni hlediska.
1. Je nutne mit odkud natahnout. Pokud ve meste neni dostupna poradna sit tak maximalne vam mistni provider frkne na budovu 10Ghz spoj a muzete byt radi. Pripade deal na umisteni infrastruktury prichazi v uvahu.
2. Pokud mam odkud natahnout tak v pripade pidiprovideru jako NetBox, tak to neni problem kdyz budou mit dost zakazniku.
3. V pripade natazeni O2 Fiber to uz problem muze byt poradny. Musite mit argumenty pro O2. O2 samotne nedokaze ani obchodne tuto sluzbu poradne zapracovat do vnitrnich procesu. Jsou schopni vam rici ze nelze z technickych duvodu ADSL zridit, aniz by vam nabidli primo z chodby dostupnou optiku.
4. V pripade novych projektu je hodne velky problem pri zrizovani i novych novych metalickych telefonnich vedeni. To co slo jeste na pocatku let 2000-4 takrka automaticky a proti vuli se zasitovavala rada mist, tak dneska zridit mistni rozvadec do baraku z ulice je neskutecny problem. I v pripade ze mate zrizeno, O2 vas jeste nemusi z technickych duvodu zapojit dal. O2 se zkratka zmenilo na ciste obchodni spolecnost.
Popisuju situaci u kralikaren. U novych RD prakticky nemate dnes sanci. V celych nove budovanych ulicich chybi obycejne telefonni kabely protoze O2 zkratka ani nema zajem napojovat. Krom toho cely projekt na telefonni pripojku nyni platite ze sveho.
U UPC je to same. Docela jsou humorne situace kdy UPC v pripade uprav objektu na vice bytovych jednotek trva zridit rozvadec mesice. Nebo vedeni jen do dalsiho mezipatra. Oni narozdil od O2 snad ani nechteji zrizovat mistni vedeni v budovach.
Kdyz jsme u toho UPC, tak muze se klidne stat ze ve vasem meste maji zastaralou infrastrukturu na ktere nic jineho nez analogovou kabelovku nemate.
Hlediska developeru:
1. Vetsina developeru je typu: Trhni (si nohou) a zdrni. Tlaci i bezproblemove dodavatele neuveritelne ke zdi. Slusneho dodavatele nyni dnes poznate podle toho, ze nedela a nechce delat pro developery. Nechce si totiz kazit jmeno nucene odflaknutou praci.
2. Jak chape developer pojem internet. Telefon do bytu = internet, wifina jako backbone na 100 bytu a na pude switch+deal s isp pytlikem = internet, chybejici pevna linka = oni si vystrcej antenu z okna.
Toto je prosim realny stav.
3. Obvykle se jedna o technicke nedouky a vymastence co chteji co nejvic utrzit. Necekejte
4. Osviceny developer zavede do domu vsechny site co jsou kolem baraku dostupne aby byla moznost vyberu.
CIM VICE SITI JE V BARAKU DOSTUPNYCH, TIM VYSSI JE CENA NEMOVITOSTI
U RD dnes dochazi k sizeni i zakladni infrastruktury. Nezavadi se plyn a pouzivaji se jen elektricke primotopy. Voda se hamstne pod par centaku takze to zamrza. Destove odvody crncaji do spodnich bytu a do zakladu... marnost nad marnost. A to nezminuju parkovaci mista jejichz normy zamrzly(developer dela jen to co musi) nekdy v devadesatych letech.
A ja se vas ptam obcani. Proc takove nemovitosti kupujete? Proc nepritlacite na developery? Minimalne v kralikarnach bych tyto site povazoval za standard.
A zrovna tady by mohl pomoci stat, co kretenskym developerum vysvetli, ze je rok 2013. Vysvetlit se to da ruzne, napriklad Internet = nizsi nezamestnanost, Internet = egovernment, Internet = vzdelani atd.
"Proc takove nemovitosti kupujete?" A ono je snad na vyber ? Vzdyt je to vsechno stejne, stejni vymastenci jake popisujete jsou vsude. Fyzikalne je zatim nemozne, aby v jedne lokalite bylo na "jednom miste" vice prostoru. Tedy alespon zatim :-)
Nakonec z toho opet vyplyva ze cesta nejmensiho odporu je se naucit nemecky a ...
č. 127/2005 Sb.
§104 (15)
Bod 2.zřízení vnitřního komunikačního vedení včetně rozvaděče a koncového bodu sítě.
Za koncovy bod se da schovat leccos;)
Dalsi workaround je prijem placeneho programu s registraci na uzemi CR pres IP. Mrknete se na pripadne judikaty v techto vecech.
No jeste ze tu byl tenkrat DattelKabel, ktery rozkopal ulice a polozil vsude kabely (tedy co to "neslo" predchozich dvacet let). Dnes by to koukam znovu "neslo", coz je dalsi z dukazu jak se tato zeme opet vraci zpet. Stale nechapu jaky je problem natahnout kabel tam kam se uz tahne voda a elektrina, ale pripoustim ze toto je velmi "specificka" zeme, abych byl slusny.
Pokud to cte nekdo z Lupy tak je to mozna dobry namet na clanek "Jednobunecny mozek developeru v CR aneb jak postavit v roce 2013 holobyt bez Internetu a proc". Neskodilo by nejake srovnani s EU.
Majitel nemovitosti at uz je to kdo chce a at uz jste v jakkemkoliv vztahu vam umisteni anteny musi umoznit ze zakona. Zadne nedovoli majitel neexistuje. Obvykle byva skutecny problem s pamatkari na ktere je treba par fint.
Samozrejme majitel/spravce vam muze nadefinovat technicke podminky coz muze byt kamen urazu. Muze chtit i pojisteni proti vami zpusobene skode.
Domahejte se svych prav!
Technicky na strechu anteny problem nebyvaji.
Prusvih jsou pruvrty na bocnich zdech. V pripade dnesnich modernich stavebnich systemu a rekonstruovanych panelaku muzete prijit i o celkovou zaruku. Navic je to hnusne. Na anteny je strecha.
Ale je fakt, ze dneska jsou tak prasacke novostavby, ze chybi i STA a centralni rozvodne sachty byvaji uzsi nez v komunistickych panelacich.
BTW: Neni ta uzasna firma s tou vybornou nabidkou ETT?
V dobe kdy se zacla rozvadet elektrina nechtel kamaraduv pradeda zavest na statek elektrinu kdyz ta moznost tehdy byla v ramci nakeho leninova planu.
Po revoluci museli z prasatka vyndat 1,2milionu za privedeni elektriny na statek.
Kdyz jsem bydlel v praze, tak kolem domu vedl kabel UPC ale pripojka v dome jako jedinna z ulice nebyla. Kdyz se rozvadela sit tak vetsina duchodcu totiz nechtela do domu kabelovku. A tak mladi co posleze zacali skupovat byty jsou odkazani na ADSL z ustredny v Korunni.
V dobe budovani nove ulice ve ktere ted bydlim nikdo neprihodil ani rezervni chranicku. Nemame ani moznost pevne linky. A to je ustredna a pater O2 co by kamenem okno rozbil.
Proc to tu pisu? Pisu to proto aby sis uvedomil jak jsou ti zmineni lide omezeni, nevidi dopredu a proste jsou hloupi. Co budou delat az budou chtit nekoho ubytovat? Jak atraktivni bude nemovitost pro mladeho cloveka zasitovana a nezasitovana. Nebudou na ne jejich deti nadavat az budou nemovitost dedit? Podivej se na priklad s tim dedou.\
Cim vice siti mas dostupnych, tim vetsi je cena nemovitosti.
BTW: Technicka. Nemusi se ke kazdemu uzivateli tahat zvlastni vedeni.
Myslim ze mam vsechny informace ktere mohu mit z doby kdy jsme to resili-cca 3 roky nazpet.
U maleho cinzaku s duchodci je to problem. UPC musi mit zajem. Tzn. vetsina obyvatel z baraku musi chtit.
Pak se musi dat vyjadrovacka na upc k siti za nejakych 150kc a udelat projekt, schvalit to majitel nemovitosti. Do onech 5-15m bychom se v pripade investicni hranice UPC vesli.
A pak je otazka kdo to zainvestuje a jaky bude vzajemny podil.
Tak to bylo jeste kdyz UPC obcas site rozsirovala.
Dneska se ji to vyplaci asi jen u velkych projektu.
Navic v tom miste je kolektor a vede tam rada kabelu do jednoho ze "srdci" ceskeho internetu. Takze opatrnost.
Ono nejde uplne tak o developery. Ono jde take vubec o spolupraci s telekomunickacnimi spolecnostmi.
Je na vyber. Stale je mozno postavit si vlastni.
Nez spatny zakon tak to radeji stavajici stav. Vemte si, ze kvuli tomu ze mne treba telefonica o2 nechce pripojit tak bych nemel doposud zkolaudovano.
Stavajici legislativa uz je tak dost blba. To vite ze pokud nemate elektrinu u baraku tak ani s dostatecne silnym ostrovnim systemem ho nezkolaudujete? Pri typicke cene 1 milion kc za 1km vedeni by rada lidi mohla mit perfektni ostrovni systemy. Proc to nikdo neresi? Protoze je spravne sypat prachy CEZku.
Proc neni povinnost provozovatelu distribucnich soustav hradit cele vedeni az k parcele s nemovitosti? Kdyz to jinde jde i na samoty.
To nevylucuje tu antenu k poskytovateli. To ze doda k prijmu placenych programu registrovanych na uzemi CR intgernetovou konektivitu jaksi navic uz nikoho nezajima. Takovy biquad nebo sektorovka jsou mensi pest na oko nez satelitni antena. Taky vam urcite nevadi spoje z btsek na baracich.
Presne tak. Pripojky elektriny,plynu, vody, kanalizace si take hradi majitele nemovitosti pokud se momentalne v obci zrizuji tam kde nebyly. Jedna se o naklady pocinajici od par tisicovek do desetitisicu dle mistni samospravy. Proto taky nechapu ten zpatecnicky pristup.
Dnes kdyz se neco ale kope tak se to radeji rozkope trikrat kvuli kazde siti nez aby to nekdo zkoordinoval. Otravuje to spravce siti, uzivatele, lidi bydlici v okoli. Ale nikdo s tim nic nedela.
Nemam problem spolupracovat v tomto ohledu s nejakym investigativnim novinarem. Je treba Proste ukazat lidem ze velke telekomunikacni spolecnosti neinvestuji do pristupovych siti a nestoji o par malych zakazniku. Zacit by se dalo s obycejnou pevnou linkou ktera dnes je problem, pres analogovou UPC k neschopnosti jejiho zrizeni. Dale pak muzeme navazat i na nepokryti 3G.
Pokracovat by se mohlo pres male poskytovatele - cesky unikat wifi provideru. Posledni dil bych oslovil developery. Pro Ty kterym zalezi na pripojeni nemovitosti by to byla i dobra reklama. Zeptal bych se jich na zkusenosti se spolupraci s velkymi telekomunikacnimi firmami na pripojovani. V poslednim dile bych oslovil individualni stavebniky rodinnych domu:) Co na to rikate mili novinari?
U vas je jiz pristupova sit jiz vybudovana. A kdyby byl v dome jen rozvadec tak O2 jiz muze dotahnout vnitrni vedeni k vam. Dela to zdarma a pomerne bez problemu na rozdil od UPC ktere nezvlada poradne ani zrizovani vnitrniho vedeni. Je to zahrnuto ve zrizovaku instalacni firme.
Me prispevky se tykaji toho ze O2 nechce zavadet vedeni(fyzicky telefonni drat) do novych nemovitosti. Tedy se vracime ke stavu ktery tu byl za komunistu.
Kdyby bylo v dome RSU (vetsinou sutereny) nebo za barakem(takova hnusna bouda co vypada jak garaz nebo trafo) tak tady uz je zajimava moznost dotazeni optiky po patrech. Jenomze diky politice budovani O2 mate uz vetsi sanci na kvalitni Wifi nez na takovouto instalaci.
Nejste náhodou (ev. předřečník) z Prahy? Nezlobte se na mne, ale na skutečných vesnicích, tj. ne v nějakých satelitech, kam téměř zajíždí MHD, mají lidé jiné problémy. Jezdíváme do takového místa (na Vysočinu) k příbuzným. Poté, co se rozpadlo místní JZD a velké továrny v okolí byly vytunelovány (a budovy se rozpadají - kdyby někdo chtěl natočit realistický válečný film, má skělou příležitost), ve vesnici ubývá lidí všeobecně a zaměstnaných zvlášť. Ti co dělají, tak za téměř minimální mzdu. Naopak přibývá důchodců, speciálně vdov.
Takže dejme tomu 300 metrů dlouhá přípojka by měli při výše uváděných cenách stála nějakých 20 000 Kč - to je mezi dvěma až třemi měsíčními důchody. Z čeho by zaplatili léky, uhlí/plyn, elektřinu, vodu, jídlo? Z toho, že si zhodnotili majtetek ;-)?
Asi před 5 lety nabízel obecní úřad stavební pozemky za 5 Kč/m2, nebyl zájem (nesmělo se spekulovat), volných domů je tam dost i tak.
Puvodne jsem z kraje s nejnizsimi platy v republice. Na prazdniny jsem jezdil do nedaleke osady kde nejdriv nebyla ani elektrina a svitili jsme petrolejkou. Pro vodu tri kilaky a zpatky. Vybydlene pohranici kde se po vyhnani nemcu zastavil cas. Vesnice s rozpadajicimi baraky uprostred niceho. Jedna z mala oblasti kde neni problem na par dnu zabloudit i v lesich. Taky bezva misto pro nataceni:)
Tim spis mne irituje prazacky pristup typu: "Vy tu nemate ani poradnej net vy vesnicky troubove"
Takze ano. Znam realne problemy lidi. Tim spise by se mohla vesnice zatraktivnit pro mlade lidi natazenim alespon nejake infraktruktury. Oni treba chteji pracovat doma uprostred klidne vesnice a vychovavat deti zdraveji nez na pricmoudlem Zizkove. Treba by se i o babcu doma postaraji tim ze ji dovezou obcas na nakup a k doktorovi.
Mozna i ten franta co je tesar by rad byl v kontaktu i mimo vesnici s lidmi co by ocenili jeho sluzby. A to za par stovek a ne za vyderacske ceny mobilnich operatoru.
Fajn. Ale jaksi na te vesnici neni an ten franta wifinar ze?
5kc za metr byly pozemky k zastavbe? Jak daleko byly site? Ono jejich dotazeni i svepomoci muze cenove vyjit na zasitovany pozemek u Prahy.
S temi pozemky mam jine poznatky. Po tom co vesnice dostala prispevek na inzenyrske site a ty nasledne vybudovala, tak se pozemky do nekolika mesicu rozprodaly - s podminkou vystavby do 2 let pochopitelne. Mezitim zde nejaky mistni wifipodnikatel dotahl optiku.
Proc babca nepronajme dum? Proc ho neproda a neprestehuje se nekam kde to bude mit do kramu a k doktorovi kousek? Stary barak chce nejaky minimalni opravy. Minimalne strecha to je zaklad.
Moje babicka chodila pesky 5km do vedlejsi vesnice se strediskem. Kdyz ji zacly zlobit nohy tak se prestehovala do panelaku a je spokojena.
Pripojky se taky mohou hradit ruzne. Formou dlouhodobe pujcky atp. Jsou tu i modely kdy se pripojka fyzicky vybuduje, ale cenu za jeji zrizeni uhradi ucastnik az kdyz se bude chtit pripojit pripadne pomerovym priplatkem z odebranych sluzeb.
A to narozdil od te prahy funguje na vesnicich vypomoc - pepa elektrikar draty za trubky jardovi instalaterovi. A "trejdink plejs" je v hospode.
BTW: Proc se divis ze pribyva vdov? Vzdyt zeny ziji dele by default. To se uci deti ve skole.
xDSL (podobně jako dial-up, ISDN a další služby provozavané na telefonním vedení) je a bylo vynalezeno jako PROVIZORIUM do doby než se datová infrastruktura rozvine a bude přístupná uživatelům.
Co mi opravdu hlava nebere, jak je možné, že se stále tahají telefonní kabely? Chápu, že navádět FTTH ke každému rodinnému domku nejde, ale jde stavět hybridní síť, kdy se do ústředny zavede optika (jako dnes) a z ní se pak tahá metalickým vedením (ale ne telefonní dvoulinkou) do domů, což umožňuje symetrickou rychlost 1Gbit/s a do určité vzdálenosti za použití lepší kabeláže dokonce 10 Gbit/s. A to s prakticky nulovou latencí (pingem)!
Pak mi taky hlava nebere, že je spousta lidí ve městech, kteří mají možnost dát si normální připojení s mnohonásobně lepšími parametry (rychlost, latence, ztrátovost, veřejné IP adresy), dokonce třeba i přímo FTTH, ale oni si přesto raději dají O2 xDSL, protože z televize na ně bublala reklama...
Tohle to mi docela vadí, protože dokud budou lidi ochotní platit O2 za ten její provizorní šmejd xDSL, tak je nic nebude nutit nahrazovat úplně šmejdské a levné xDSL alespoň tím natažením kvalitní metaliky a výměnou xDSL technologie za standardní síťovou bez žádných modulátorů/demodulátorů (modemů) na telefonní síť!
Kdyby jim všichni řekli, ať si s takovým šmejdem táhnou zpátky do Španělska a Brazílie, tak by prostě museli dát lepší technologii a 100 Mbit/100 Mbit s 5ms latencí na většinu přípojek! Stejně jako museli zrušit datové limity, protože v době, kdy je měli, už byli jediní (alespoň o kom jsem věděl, že je má).
Postupně k odstavcům Vašeho textu; aniž bych se O2 zastával:
ad1) Každou aktuálně zavedenou technologii lze považovat za provizorní, neboť jistě bude časem nahrazena lepší.
ad2) Technicky není problém zavést cokoliv, ovšem někdo to musí zaplatit (tj. my zákazníci), resp. být ochoten zaplatit nebo ještě jinak - mít na to. U metalického Ethernetu jste omezen vzdáleností 100 m od switche. Zpoždění nemůže být nulové - když už nic jiného, je zde limitní rychlost šíření světla; na 300 km se prostě pod 1 ms nedostanete ;-).
ad 3-5) Je to opět otázka ceny - jen málokdo má neomezené finanční zdroje. Navíc si vezměte, jaké služby Internetu lze využívat - míněno které se bez superrychlého připojení neobejdou, a jsou opravdu zajímavé pro řadové uživatele; kromě televize (která by se ovšem musela platit zvlášt) prakticky o žádné takové nevím. Veřejná IP adresa nijak se spodními vrstvami nesouvisí.
Teď mám CISCO s n-wifi a těch 100 Mbit mi to dává naprosto krásně.
Máš kulový Cisco, máš přebrandovanej Linksys za pár tisíc, nejspíš jako bonus s domršeným cloud firmwarem. I s pitomou PCI 100Mbit kartou z bazaru za 20 korun to bude fungovat neskonale lépe než s tím tvým "Cisco" zázrakem. Běž si udělat nějakej reálnej benchmark a sem zase přijď troubit svoje "moudra".