Abych řekl pravdu, nepřipadá mi tento článek kvůli své povrchnosti pro Lupu vhodný. Nové informace by se vešly do dvou odstavců (první a třetí), tedy je to tak na zprávičku. Druhá část (64bitové systémy a webové prohlížeče) by se dala lépe a stručněji popsat tabulkou.
Přitom tematika by si jistě zasloužila článek, ale musel by být udělaný pořádně. Jaké jsou výhody toho, mít prohlížeč 64bitový? Jaké jsou nevýhody? Jak se 64b verze srovnává s 32b verzí v kompatibilitě, spotřebě paměti, rychlosti renderování stránky, atd.? Jsou některé funkce, které má jenom jedna z verzí, a je nějaký výhled, že toto bude v budoucnu srovnáno?
64bit není jen o paměti, 32bit process na 64bit Windows dokáže využít až 4GB paměti, což je více než dost. Pokud mi webový prohlížeč sebere 4GB paměti, něco je špatně.
Historicky tuším byly maxima na Windows 2GB pro 32bit proces na 32bit OS, 3GB pro 32 proces na 32bit OS s PAE a něco kolem 3.5GB pro 32bit proces na 64bit Windows XP. Nejsem si jist.
Přechodem na 64bit architekturu prohlížeč získá spoustu jiných výhod např. lepší instrukční sadu (efektivnější instrukce, širší instrukce apod.), SSE AVX apod., více registrů a širší registry, efektivnější předávání parametrů funkcím, větší bezpečnost díky většímu adresnímu prostoru, lepší randomizaci adresního prostoru, méně problémů s fragmentací adresního prostoru.
Jediné negativum přechodu programu na 64bit jsou podle mě: širší pointery, a tedy o trošku větší spotřeba paměti - někdy se to dá řešit pomocí použití offsetů/indexů místo pointerů a trochu práce navíc pro programátora, což není důvod, proč neuvést i 64bit variantu programu na trh.
„64bit není jen o paměti,“
A na co konkrétně reagujete? Nejsem si vědom, že bych někde psal opak.
„Pokud mi webový prohlížeč sebere 4GB paměti, něco je špatně.“
Ne nutně. Netvrdím, že by to měl být standard, ale nehledal bych v tom automaticky problém. Záleží také na nastavení, způsobu použití atd.
Podobných odvozenin je nespočet a mnoho z nich má 64bitový build. Oficiální Firefox pro Windows v ostré verzi ale nikoliv. Jenom pro upřesnění ....
je tu už roky a funguje slušně...
https://www.waterfoxproject.org/
Znám ale žádné zlepšení o proti "normálnímu" firefoxu opravdu nepozoruji. Samozřejmě vím, že je to nějak lepší, ale... když ono to není poznat při běžném prohlížení webových stránek apod. Nedoporučil by jste mi nějaký sofistikovaný program/způsob jak ten rozdíl změřit? Děkuji :)
Myslím, že to není článek, ale zprávička. Alespoň to nemá štítek obvyklý pro články, ale Lupa už dlouho články a zprávičky nepřehledně mixuje, že se nedivím zmatkům.
Jako zprávička mi to přijde přiměřené. Z první části se dozvím to podstatné, zbytek mi poskytne základní přehled o situaci na platformě, kterou každodenně nepoužívám. Pokud to má být ale vážně článek, tak je to hodně slabé.
Ovšem na hlubší rozbor bude ještě dost času až to Mozilla dopatlá do stabilní verze, což určitě nebude v řádu týdnů. Autor píše správně (sic zaobaleně), že s tím Mozilla _všichni víme co_ už dlouho. Stejně jako s multiprocesorovou architekturou, sandboxem a hromadou dalších klíčových technických věcí.