doteď uživatel platil za poskytovanou službu (a facebook službou jistě je) zobrazováním reklam a cílenou reklamou. Nyní dává Meta možnost toto odstranit , ovšem pak musí být služba hrazena jiným způsobem tedy předplatným. Pokud někdo nechce ani jedno ani druhé, má možnost ukončit používání služeb a neplatit tak nic , zrovna tak může odmítnout reklamu tím že prostě službu nebude používat. Co je na tom divného? Divné by naopak bylo, kdyby někdo Metu nutil aby své služby poskytovala všem zdarma. Příště by si mohla nějaká takéorganizace vymyslet, že její členové musí dostávat zdarma jídlo a pití, což je naprosto stejná blbost. Každý uživatel, který chce používat facebook musí přijmout licenční ujednání. Pokud jej přijmout nechce nikdo ho samozřejmě k používání facebooku nemůže nutit ale zrovna tak nikdo nemůže nutit Metu aby poskytovala své služby zdarma. Naprosto stejně to má celá řada dalších poskytovatelů - buď reklama nebo předplatné (namátkou Youtube, Seznam atd.)
Někdy tu třetí volbu reálně nemáte.
Ono je dost těžké prostě bez těch sociálních sítí fungovat, ale je to dobrovolné rozhodnutí - přesně do chvíle, kdy člověka na nějakou takovou síť přihodí v zaměstnání (máme Facebook, tak tam koukej číst informace
) nebo škola (informace o třídních akcích vám budu posílat na WhatsApp
), případně pracák (k pohovoru si připravte informace z profilu na LinkedIn, aby si to mohli zkontrolovat
).
Je to cesta, jak se stát asociálem, nespolupracujícím rodičem a dlouhodobě nezaměstnaným. Rebelům se žije těžko.
No, ono socialisticke choutky dlouhodobe mate treba i ve Francii :-) Plus se k tomu pridava takove to starokontinentalni mysleni ala "vsichni okolo musi vse, co si usmyslime". A z ruznych mist se ozyva, ze ono maji politici EU vyznam sve regulace jaksi precenovat :-) Nebudou to spise pozustatky kontinentalni nadrazenosti, co v myslich nekterych stale dli? ;-)
Jay:
Za zveřejnění reklamy na netu, či v TV platí inzerent, (a ne zrovna málo). Takže nevidím nejmenší důvod, proč by měl platit ještě uživatel. Takže, jako obvykle, pouze bezbřehá nenažranost podvodnikatelů. A než bych těmhle darmožroutům něco platil, nebo duševně strádal sledováním bezcenného reklamního hnoje, tak raději sbohem a šáteček.
RRŠ:
Každý má svaté právo nebýt ,,digitální". A používat tyto služby není zákonná povinnost s už vůbec není zákonná povinnost je mít jenom kvůli tomu, že někdo je líný komunikovat zákonným a pro mne, jakožto svého soukromí dbalého občana, přijatelným způsobem. Takže pokud by na mne někdo někdy přišel s tím, že takovouto službu musím mít, pošlu ho okamžitě kamsi a víc se s ním nebavím.
Samozřejmě každý se může odstěhovat do jeskyně., ta volba tu je.
Problém je že mnozí lidé jsou do používání tlačení z čistě praktických záležitostí. A to třeba, že informace o pořádaných kulturních akcích je nejrychleji, nejblíž a nejvíc levně dostupná tam. Jidelák nedalé restaurace? Autoservis? jiný obchod? informace z obecního úřadu? Mnohdy také jen také tam. Takže slepice , nebo vejce?
Nazor naprosto mimo. Plati tu nejaka legislativa, a oni ji nedodrzuji. Ta legislativa jasne rika, co s daty delat nesmite a take to, ze nesmite nijak branit pouzivat sluzbu tem, kteri neudeli souhlas.
Takze pokud by sluzba byla placena pro vsechny stejne, je to vporadku, pokud neni, je to nelegalni. Rozhodnuti je na provozovateli. Nikdo nikoho nenuti zadnou sluzbu poskytovat zdarma, ale pokud se tak rozhodne, musi ta sluzba zdarma splnovat tu legislativu.
Je to mozna pro vas v necem mene pohodlne, takze defacto jen priznavate ze jste zpohodlnel :-) Nic jineho za tim neni. Rict nemam problem opravdu neni - a rozhodne neplati, ze by v Cesku meli facebook vsichni. Ono se udava, ze FB ma v Cesku asi 4,9 milionu lidi - to prepocteno znamena, ze vasim slovnikem by muselo byt v Cesku cca 55% asocialu (a i kdyz odectu opravdu stare lidi a male decka, porad vyjde dost vysoke cislo tech, co FB nemaji).
LinkedIn je na tom jeste hur - s cca 2 miliony profilu na na cca 6,8 milionu lidi v produktivnim veku (s predpokladem, ze deti a duchodci linkedin fakt nepotrebuji) - to mate nejakych 70% potencialnich zamestnancu, co se bez linkedin obejde.
Ono obcas to chce se podivat na tvrda cisla driv, nez placnete svou teorii o tom, ze to jinak nejde. Protoze realita tam venku se muze dost lisit od toho, co vnimate vy za monitorem sveho PC :D
Danny:
Ano, je. Takže:
O. S. Ubuntu linux, prohlížeč Firefox v režimu anonymního prohlížení, ochrana soukromí nastavena na Přísná, po ukončení běhu prohlížeče se vymaže historie, z doplňků nainstalován AdGuard, (dokonale likviduje i tu nejdrzejší reklamu) a, kupodivu, příspěvky z Facebooku se normálně zobrazují a Youtube jede bez reklam, byť pouze v pasivním režimu.
Kdepák, já nezpohodlněl, já opravdu na žádné sociální síti nejsem a používám jen takové komunikační kanály, které potřebuji.
Pokud jde o tu penetraci, tak FB v mém okolí má jen minimum lidí, WhatsApp asi polovina, LinkedIn (mimo zaměstnání) skoro nikdo.
Takže vím, že to jde. Ale taky poznávám, že je to čím dál těžší a čím dál více obyčejných lidí prostě podlehne většině - jde s davem
.
1. 12. 2023, 12:43 editováno autorem komentáře
Nechci vas vylozene zklamat, ale Svycari si ty vase letajici necky take kupuji... :-) A do armady vrazi prachy pravidelne, toho casu kolem sesti miliard dolaru rocne. Vas pocit, ze jejich neutralita je zadarmo nemate nicim podlozeny :-) Mozna byste mel mene cist bulvar a dezinformacni webiky ;-)
RRŠ:
Ano, je to stejné, jako když se přemnožení lumící, (hlodavci, žijící severských zemích), rozhodnou hromadně spáchat sebevraždu, což občas dělají; prostě se všichni najednou z širokého okolí seběhnou ke vhodnému místu, např. vysokému útesu a skáčí dolů. Vědecky se to nazývá stádní pud a jde o velmi rozšířenou psychickou poruchu, danou výchovou už od útlého věku. (nesmíš být jiný, než ostatní, měl bys problémy). Jenže soudný člověk, než se dá na pochod, ( viz film Bílá paní Komonická - Ty s tou svou pravdou drž hubu a plav!) si napřed rozmyslí, zda je to pro něj opravdu to nejlepší. Bohužel žijeme v době, kdy drtivá většina lidí vůbec netuší, jakou Pandořinu skříňku tím, že začne tyto služby používat, otvírá.
Bez přezdívky:
Ani bych neřekl. Přizpůsobit se, když víš jak, není až tak obtížné. Jde jen o to, nebát se individuálních řešení. Příklad: Jsem chudý důchodce. co mám udělat, abych nebyl ještě chudší? Sednout do auta, dojet (150 km tam a 150 zpátky) s téměř prázdnou nádrží do bývalé NDR a Polska a nakoupit kvalitní zboží zapoloviční cenu. (Benzin se dá v Polsku pořád ještě sehnat za 33 Kč/litr a když natankuješ plnou plus 20 l kanystr, tak ti rozdíl v ceně PHM náklady na tento výlet plně sanuje). A takto je to se vším, i když pro lidi, postrádající kreativitu, nebo humanitně vzdělané, je to mnohem obtížnější, než pro ty druhé. Ostatně v Kaufladu v Zittau se přizpůsobili a informace mají i v češtině a většina personálu česky také umí. A s tím, co tam nakoupím dokážu udělat za několik minut výborné jídlo pro dvě osoby za max. 50 Kč včetně nákladů na energie a vodu při vaření.
Velice zajímavé ovšem bylo jiné pojetí problému "placeného FB" .
Pokud sem pochopil ti samý co v Německu do Meta ryjí za to, že prodává data a přímo podporuje dezinformační scénu . Vyjádřili obavy nad "placeným internetem," v tom smyslu že by takové služby měli být zdarma.
Tedy vyjádřili strach z toho, že by takové služby mohly být jen a pouze placené.
Nevím jestli v tom je nebezpečný precedens a ukázka komunizmu na Webu. Nebo konečně u někoho se dostavu deziluze a opravdové probuzení. Ale pokud je Web obrazem skutečného světa. Nemůže být ani Web beztřídní, pouze nízkoprahový , nebo celospolečensky inkluzivní.
To nejsou mé problémy a tohle se diskutuje i mimo ČR. v mnohem ekonomicky silnějších zemích.
Komunizmus to opravdu není. Meta má možná monopol, nebo je součástí oligopolu.
A vytváření podmínek aby místo levné Meta služby musel někdo platit staré služby kamarádů, soudruhů, tetiček, strýčků je tzv. klientelizmus.
Prostě doba kdy každý platil za vytváření a provoz stránek je pryč. Ani kečupový hosting "zdarma" není řešení, stejně spousta agregátorů.
A chápe od šaškování okolo GDPR si někteří lidé myslí, že ten kdo mu poskytuje nějakou službu nebo prodává zboří nemůže data která sebere pro marketingové účely poskytnout nikomu jinému . A že to není pravda? To že jste si nepřečetl, že partnerem třeba pojišťovny není třeba autobazar , nebo řetězec prodej s elektronikou neomlouvá.?
A že Facebook není žádný český nebo Evropský? A že je problém s tím, že Evropské nařízení všude neplatí?
FB neslibuje za placení ani to že vaše data budou zpracována ani že nebudete cílem reklamy. Pokud je mi známu nebudete v množině cílené reklamy.
Ano FB je evil , problém že tady jde spíš někomu o tom aby nevzniknul nějaký elitní Facebook.
Že to není zákonná povinnost
není podstatné. Někdy to donucení je prostě takové soft power
.
Opravdu vím o firmě, kde mají zaměstanci (komunikující se zákazníky) povinnost seznamovat se s informacemi, které firma publikuje na Facebooku - a firma jim zároveň nezaložila žádný zaměstnanecký profil, je na nich, jak si to zařídí. (Kdo si nezařídí, může přijít o práci, v lepším případě skončí na hůř placeném místě.)
Opravdu vím o škole, kde neoficiálně
komunikují učitelé s rodiči i dětmi WhatsAppem - a kdo to nemá, není vystaven žádnému postihu, jen se spoustu věcí nedozví (třeba že na výlet budou potřebovat baterku či čelovku, že návrat z divadla bude o hodinu později, že písemka nebude z "hor", ale "pohoří"...). Ano, mají oficiální komunikační kanály (Bakaláři, e-mail, Teams) - jen je nepoužívají, protože WhatsApp má přeci každý
(a jednotlivce nebudou řešit).
Opravdu vím o firmě, kde bez LinkedIn profilu (s historií) některou práci prostě nedostanete - přednost dostanou uchazeči, kteří to splní. (A opravdu to pak pracák řešil jako nespolupráci uchazeče, s hrozícím zkrácením podpory.)
Nejsme (naštěstí!) země, kde by vše muselo být nařízeno zákony a důsledně kontrolováno či vynucováno. (Nejsme v Rusku.)
Máme svobodu (zatím?) se rozhodnout, které služby budeme používat a nehrozí nám (zatím?) žádný postih, pokud je nepoužíváme. (Nejsme v Číně.)
Položme si otázku, co je to vlastně henten oná demokracie. Podle mne je demokracie v celé Evropě pouze ve Švýcarsku, (které je neutrální, není v EU a Brusel i Washington mu mohou být dokonale ukradené). A funguje to tam tak, že vládne dolních osm milionů pomocí referend, takže nepotřebují parlament, ani senát a ve vládě jim bohatě postačí sedm ministrů, a horních deset tisíc drží hubu a krok! Výsledek? Inflace 0,02%, ceny stejné, občas i nižší, než u nás, minimální mzda je čtyřnásobek naší průměrné, stejně tak důchody. Perfektně fungující veřejné služby i veřejná doprava, všude čisto a pořádek, bezpečno a podvodníci všeho druhu, pokud by si tam jen zkusili to, co jim u nás beztrestně prochází, by okamžitě skončili, a na dlouho, v kriminálu. A díky neutralitě nemusí vyhazovat miliardy za americké létající necky, nebo překližkové Pandury! Je ironie, když bojové vozidlo pěchoty se po srážce s Trabantem stane nepojízdné, zatímco lehce poškozený Trabant pokračuje dál. Jak byasi takové vozidlo dopadlo, pokud by skutečně muselo jet do války?
Ad Položme si otázku, co je to vlastně henten oná demokracie.
Na to je jednoduchá odpověď:
* u nás: demokracie
je vláda lidu
(2. pád, koho, čeho
),
* v Rusku: demokracie
je vláda lidu
(3. pád, komu, čemu)
. ;oD
Švýcarsko je - z našeho pohledu - poměrně dost zvláštní země. I proto jim ta přímá forma demokracie může celkem fungovat - byť ideální to zdaleka není.