Zlínský kraj se po Jižní Moravě dostal mezi nejvyspělejší čipové regiony v Evropě

22. 10. 2024

Sdílet

Onsemi Rožnov pod Radhoštěm Autor: Onsemi

Zlínský kraj je druhým regionem z České republiky, který se připojil k nejpokročilejším oblastem Evropy v polovodičích. Kraj konkrétně přijat do European Semiconductor Regions Alliance (ESRA), která byla zformována zhruba před rokem. Už v té době se připojil Jihomoravský kraj. Cílem ESRA je posílit polovodičovou výrobu v Evropě či si vyměňovat zkušenosti.

Do ESRA patří silné evropské regiony. Například část Nizozemska, kde sídlí ASML, monopolní výrobce strojů pro EUV litografii, které jsou nutné k produkci nejmodernějších čipů na světě. Součástí je i region Belgie se sídlem IMECu, klíčové světové organizace zabývající se polovodičovým výzkumem. Nechybí Sasko, největší evropský hub pro výrobu čipů, kde rozjede fabriku i TSMC.

Jihomoravský kraj do aliance vstoupil mimo jiné díky silné pozici ve výrobě elektronových mikroskopů (firmy Delong Instruments, Tescan a Thermo Fisher). Ty se používají při výzkumu i výrobě čipů.

Dodavatel čipů pro Apple a Nvidii rozjel u našich hranic investiční eldorádo, které chtějí vytěžit i Češi Přečtěte si také:

Dodavatel čipů pro Apple a Nvidii rozjel u našich hranic investiční eldorádo, které chtějí vytěžit i Češi

Hlavní hvězdou Zlínského kraje je zase čipové továrna americké společnosti Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. Ta díky nové investici dvě miliardy dolarů rozšíří aktivity na komplexní řetězec výroby na bázi karbidu křemíku. V Rožnově jsou ale i další hráči, například NXP Semiconductors už skrze českou pobočku ročně točí miliardu.

“Zlínský kraj má v tomto odvětví silnou tradici, je sídlem řady firem a výzkumných institucí zaměřených na vývoj a výrobu polovodičových součástek, prostřednictvím Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně významně podporuje také tolik potřebné technické vzdělávání. Členství v alianci jen podtrhuje současnou pozici kraje, který je už dnes významným hráčem v oblasti polovodičů,” uvedl Aleš Cáb, ředitel rožnovského Onsemi.

Na Univerzitě Tomáše Bati vznikne nová Technologická fakulta, kde součástí výuky bude polovodičový obor od Onsemi. Začne se bakalářským studiem, otevře se v roce 2026. “Dále máme naši Střední školu informatiky, elektroniky a řemesel přímo v Rožnově, ta už úzce spolupracuje, stejně jako naše gymnázium. Chystáme nový systém katiéroveho poradenství,” nastínil plány regionu Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje.

Česko je rovněž součástí organizace Silicon Europe sdružující oborové instituce. Za nás tam sedí Národní polovodičový klastr, který už má 40 členů a je hlavní hybnou silou čipových aktivit v Česku v posledních zhruba dvou letech. I díky klastru se nyní v Česku usazují první čipové firmy z Tchaj-wanu.

Záchrana evropského průmyslu. České univerzity se spojily ve vzdělávání odborníků na čipy Přečtěte si také:

Záchrana evropského průmyslu. České univerzity se spojily ve vzdělávání odborníků na čipy

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).