Hlavní navigace

Zlatá AI horečka ocenila český software v dalším světovém srovnání. Ataccama už je nad miliardou

22. 7. 2024

Sdílet

Ataccama - kanceláře - Praha Autor: Ataccama

Český software Ataccama ONE od společnosti Ataccama se dostal na přední příčky v dalším žebříčku analytických společností, podle jejichž informací se vedení firem a organizací rozhoduje při nákupu IT.

Ataccama tentokrát zabodovala ve statistice PEAK Matrix Data Observability Technology Provider 2024 od analytické firmy Everest Group. Už předtím vícekrát uspěla v Gartneru.

Everest ohodnotil firmy poskytující nástroje pro pozorovatelnost dat. Ataccama je mezi pěti nejlepšími dodavateli (Leaders), například společně s IBM či DQLabs. Everest sleduje dvacet hlavních dodavatelů.

Nástroje pro práci s daty jsou nyní obecně v dobré formě, zákazníci je nakupují, aby kromě jiného mohli data očistit a připravit je pro “krmení” umělé inteligence. Právě data jsou základem velkých jazykových modelů typu GPT a spol.

“Zlatá horečka umělé inteligence zdůraznila potřebu kvalitních dat, přesto se dnes spoustu společností potýká při čištění a správě svých dat s problémy. To jejich úsilí o implementaci AI značně brzdí. Jsou-li data důležitou součástí vašeho provozu, zákaznického servisu, inovační roadmapy nebo jakéhokoli jiného kritického aspektu podnikání, měla by být pozorovatelnost dat nedílnou součástí vaší datové strategie,” uvedla Ataccama.

Ataccama vytáhla tržby nad miliardu a najala kanadského výkonného ředitele, který jí má mimo jiné pomoci ve vstupu na burzu. Ataccama naposledy získala investici 150 milionů dolarů, což jí ohodnotilo na 550 milionů dolarů. “Tuto laťku určitě chceme posunout,” řekl CEO Mike McKee.

Gartner zařadil českého skorojednorožce Ataccama mezi lídry v softwaru pro správu dat Přečtěte si také:

Gartner zařadil českého skorojednorožce Ataccama mezi lídry v softwaru pro správu dat

Našli jste v článku chybu?
  • 23. 7. 2024 0:50

    Uncaught ReferenceError:

    tohle je divná doba, kupují se nástroje, jen aby se odškrtlo, že mám nástroj na to a na to. To, že ty nástroje jsou vlastně naprosto nekvalitní, vůbec neposkytují, to co by se od nich dalo čekat a vše se musí dotovat obrovským množství člověkohodin už se tak nějak ztrácí.

    Všechny ty, které skončily jako leaders jsou naprosté šílenosti.

  • 23. 7. 2024 8:56

    martinpoljak

    Není důležité, co je skutečně potřeba. Podstatné je, že si manažer A přečetl, že XYZ je potřeba, tak zadá manažerovi B, aby to zakoupil a zajistil uvedení do provozu, ten tím pověří podmanažera C a podmanažera D zaúkoluje, aby to něco zaměstnanci začali používat. Ti to sice nepoužívají, ale tvrdí, že ano, takže zaměstnanci úkol splnili, podmanažer D úkol splnil, podmanažer C úkol splnil, manažer B úkol také splnil a manažer A může reportovat akcionářům, že jsou moderní firma a všichni za to mohou získat patřičné ohodnocení.

    Až na jakoukoliv absenci přidané hodnoty, nezdá se vám na tom snad něco?

  • 23. 7. 2024 9:07

    Uncaught ReferenceError:

    to si nemyslím, aspoň v našem prostředí ty nákupy jdou jako požadavek od cca B-3. Ty manažeři se potřebují vytáhnout, že něco řeší, že se nějakému tématu věnují, tak nakupují SW, který jim připadá, že to řeší a u kterých jim obchodníci naslibují kdeco. Ono to pak samozřejmě ale není, tam to v praxi pak nepřinese tolik, kolik mělo, ale zpětně se to už nevaliduje.

    Jakmile dochází k diskuzi při opětovém prodloužením licence, je tady zase problém přiznat, že něco nefunguje, když už nějaký SW nechci, zpravidla musím zpracovat plán jak ho nahradím a to je práce navíc, přitom se blbě nahrazuje něco, co moc užitečné není a rozhodně nikdo nepřizná, že koupil něco, co je vlastně k ničemu.

    Účastním se procesu na obou stranách, na jedné straně se účastním vývoje, na druhé implementace či architektury, i tak mi to připadá směšné. Subjektivně mi jako hlavní důvod připadá, že ty technologie a jejich množsžtví je dneska tak velké, že to všichni znají jen povrchně a zároveň je potřeba mít inovace a inovace, tak se nakupuje a nakupuje, papírově to vypadá dobře, tak si koupíš Ataccamu a najednou zjištíš, že ten nástroj nemá kapacitu a efektivitu, aby dokázal zprocesoval běžnou ODS v našich bankách natož připravovat data pro nějaké velké ML modely, to se pak obchází, odstraňují se pravidla, na data lake se to napojuje jen tak povrchně, aby se to stíhalo napočítat, prostě lol.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).