Vysoké učení technické v Brně, České vysoké učení technické v Praze a Západočeská univerzita v Plzni podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti polovodičů. Cílem je vzdělávat více odborníků na čipy a mikroelektroniku, což je strategický obor v ekonomice i geopolitice.
Česko má v polovodičích poměrně slušné ambice. Americká společnost Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm rozšíří výrobu za 46 miliard korun. Česko se dále napojuje na továrnu TSMC v Drážďanech a má další projekty a plány. Aktuálně je v přípravě Národní polovodičová strategie. V ní se počítá se ztrojnásobením produkce, uvolněním 300 milionů ročně na výzkum a vývoj nebo vyčlenění 20 miliard na strategické čipové projekty. Strategie rovněž navazuje na evropský Chips Act.
Spojení tří zdejších univerzit má polovodičovou strategii a další plány podpořit. Právě nedostatek lidí je jedním z největších problémů. Školy jich neprodukují dost a sousední Sasko je konkurencí.
“Smyslem memoranda uzavíraného mezi ČVUT, VUT a ZČU, z nichž každá pokrývá určitý segment polovodičového hodnotového řetězce, je vytvořit vzdělávací a vědecko-výzkumnou platformu. Zatímco doménou ČVUT a VUT je navrhování čipů, ZČU dominuje v aplikační oblasti výkonové elektroniky. Spojení tří univerzit umožní sdílet kapacity, koordinovat vysokoškolské vzdělávání, výzkum a vývoj a spolupracovat zejména v oblasti vzdělávání s cílem zajistit dostatečné kapacity lidských zdrojů pro český polovodičový průmysl,” informovaly univerzity. Do platformy se mají připojovat další instituce.
V posílení vzdělávání existují také další projekty. Tchaj-wan platí českým studentům čipová stipendia a rozjíždí polovodičová centra. V Brně vzniklo centrum na návrh moderních čipů a v Praze na vzdělávání odborníků.
Rozvíjet schopnosti v oblasti čipů je klíčové pro evropský průmysl včetně automobilového, leteckého, mikroskopie, energetiky a tak dále.