Americký Amazon se stal terčem reportérů The Wall Street Journal, ti prošli velké množství položek, které internetový prodejce na doméně Amazon.com nabízí, a zjistili, že tisíce z nich nesplňují základní technické požadavky amerických regulátorů, případně svým popisem klamou zákazníky.
V zásadě se tak smazává rozdíl mezi bezpečností nákupu podobného zboží na Amazonu a například u velkých čínských nákupních galerií. Reportéři deníku zmiňují mezi příklady doplňky stravy, které podle amerického úřadu FDA (Food and Drug Administration) obsahují zakázané látky, nelegálně importované léky na předpis nebo bez příslušných varování ohledně rizik pro děti, rizikové hračky, nebezpečné helmy pro motorkáře (včetně modelu, který v minulosti pravděpodobně zavinil smrt jezdce a společnost stál 5 000 dolarů na mimosoudním vyrovnání) a další produkty (například podložku na spaní pro kojence, která podle FDA může způsobit udušení dítěte).
Problémových položek, jejichž prodej by si klasické kamenné řetězce podle reportérů nevzaly na triko, napočítal deník celkem 4 152. Po upozornění Amazonu mělo dojít u 57 procent nahlášených položek ke změně popisku a některé z nich byly úplně staženy z prodeje. Stažení nicméně negarantuje, že se produkt pod jiným označením neobjeví na e-shopu znovu, deník ostatně objevil také 150 položek, o kterých Amazon dříve prohlásil, že jejich prodej zakázal.
„Z milionů lidí, kteří na Amazonu nakupují, jej většina bere jako kterýkoli z amerických velkoobchodů, tedy jako prodejce se zbožím považovaným za více méně bezpečné pro spotřebitele. V praxi je ale Amazon spíš bleším trhem. Drží pouze velmi omezenou kontrolu nad miliony výrobků, které jeho prostřednictvím nabízejí externí prodejci, z nichž mnozí působí anonymně, často v Číně, nebo neposkytují dostatek informací,“ okomentoval svá zjištění deník.