Čtrnáct tuzemských herních studií založilo novou Asociaci českých herních vývojářů (GDACZ), která má podporovat rozvoj tohoto průmyslu, prosazovat jeho zájmy a spolupracovat se státní správou.
Mezi první členy GDACZ patří About Fun, Amanita Design, Beat Games, Bohemia Interactive, Craneballs, DIVR Labs, Dreadlocks, Gammosaur, Geewa, GoldKnights, Grip Digital, SCS Software, Wargaming Prague a Warhorse Studios.
Členem asociace se může stát každý herní vývojář. O fungování rozhodují všichni členové a na chod dohlíží sedmičlenná rada.
„Asociace českých herních vývojářů zahájila svoji činnost dosud nejrozsáhlejším mapováním českého herního průmyslu, jehož výsledky zveřejníme v průběhu podzimu. Připravujeme také projekty podporující hledání a vzdělávání nových talentů, zviditelnění nezávislých tvůrců a mezinárodní i mezioborovou spolupráci,“ komentuje Pavel Barák, který asociaci vede a stojí také za projekty České hry a Game Developers Session (GDS).
Barák a lidé kolem něj se snaží prosazovat zájmy českého herního průmyslu už delší dobu. Stát už mimo jiné začal vysílat delegace na významné herní veletrhy, naposledy Tokyo Game Show. Tuzemští tvůrci her jako nejčastější problém zmiňují nedostatek lidí a vzdělávání. Některé školy už herní obory začaly zavádět, například FAMU.
Herních studií registrovaných v Česku je podle publikace Český herní průmysl 2018 celkem 44. V loňském roce vyšlo 35 titulů. Počty jsou reálně vyšší, některé firmy působí v zahraničí.