- 17:50 – Aktualizováno o nové rozhodnutí Evropské vysílací unie.
Rusko se nesmí zúčastnit letošního ročníku hudební soutěže Eurovize. Oznámili to pořadatelé z Evropské vysílací unie (EBU), kteří tak změnili své původní stanovisko. Dosud trvali na tom, že akce je nepolitická kulturní událost, kde mohou vedle sebe soutěžit Rusové i Ukrajinci. Tím však naštvali ostatní soutěžící země.
„Ve světle bezprecedentní krize na Ukrajině by zařazení ruského příspěvku do letošního ročníku soutěže mohlo tuto soutěž znevážit,“ uvedla Eurovize v tiskovém prohlášení. Pořadatelé zdůraznili, že rozhodnutí široce konzultovali s členskými stanicemi.
„Jsme i nadále odhodláni chránit hodnoty kulturní soutěže, která podporuje mezinárodní výměnu a porozumění, sbližuje publikum, oslavuje rozmanitost prostřednictvím hudby a spojuje Evropu na jednom pódiu,“ dodala EBU.
Původní zpráva:
Evropské televizní a rozhlasové stanice žádají, aby pořadatelé vyškrtli Rusko ze seznamu účastníků hudební soutěže Eurovize. Členové Evropské vysílací unie (EBU) také požadují, aby bylo ruským stanicím úplně zrušeno členství v této organizaci, která sdružuje národní média.
Finále Eurovize bude v květnu v Turíně. Ve čtvrtečním stanovisku pořadatelé sdělili, že považují Eurovizi za „nepolitickou kulturní událost“ a doufají, že přivítají soutěžící z Ruska i Ukrajiny.
Tímto rozhodnutím ovšem naštvali nejen Ukrajince, ale také řadu dalších členských zemí EBU. „Je naprosto nemyslitelné, že by se Estonsko účastnilo Eurovize, pokud tam bude Rusko,“ sdělil Erik Roose z estonského veřejnoprávního vysílatele ERR.
„Ruský útok na Ukrajinu je v rozporu se všemi hodnotami, které Yle a další evropské vysílací společnosti reprezentují. Yle vždy hájí západní demokracii, právní stát, svobodu projevu a lidskou důstojnost. Nemůžeme se účastnit akce, při níž Rusko, které tyto hodnoty hrubě napadlo, může využít jednu z nejznámějších evropských značek k prosazování svých zájmů. Doufám, že EBU bude jednat v souladu se svými hodnotami,“ uvedl v tiskové zprávě Ville Vilén z finské národní televize.
K protestu vůči ruské účasti se už kromě Ukrajinců, Finů nebo Estonců přidali také Švédové, Dánové, Norové, Nizozemci nebo Litevci. Požadavek na vyřazení Ruska podpořil také Český rozhlas.
Český rozhlas se rovněž ústy generálního ředitele Reného Zavorala obrátil na Evropskou vysílací unii (EBU) se žádostí o pozastavení členství ruské televize a rozhlasu.
„Český rozhlas jako dlouholetý a respektovaný člen Evropské vysílací unie plně podporuje požadavek veřejnoprávní vysílací společnosti Ukrajiny (UA:PBC) na pozastavení členství EBU ruským médiím, která zkresleně informují o zbabělém a bezprecedentním útoku Ruské federace na Ukrajinu a na její suverenitu, demokracii a svobodu. Pro Český rozhlas, který ctí hodnoty média veřejné služby a chrání je, je zcela nepřijatelné, aby mezi členy EBU patřila prokremelská média, která dlouhodobě nectí objektivitu, nestrannost, vyváženost a názorovou pluralitu. Channel One Russia a Rossijskoe Teleradio svým vysíláním pošlapávají vše, na čem je založena existence veřejnoprávních médií i Evropské vysílací unie, tedy svobodu, demokracii a nezávislost. Český rozhlas proto vyzývá vedení EBU, aby se požadavkem veřejnoprávní vysílací společnosti Ukrajiny (UA:PBC) co nejvážněji zabývalo a velmi zodpovědně jej zvážilo,“ napsal Zavoral v dopise poskytnutém médiím.