Duvod zakazu prodeje je, ze si poslanci chteli dokazat, jakou maji moc. Neexistuje argument, kterym by sel zakaz prodeje obhajit. Tvrzeny argument, ze jde o to, aby mely prodavacky svatek, neobstoji uz kvuli tomu, ze prece nemuzeme s vaznou tvari tvrdit, ze prodavacky jsou jedini lide, kteri maji pravo na svatek. Zaroven, pokud se nemylim, to ma mouchu v tom, ze zakon nezakazuje, aby ve svatek pracovaly (provadely treba inventuru), jen nesmi prodavat. Je to prosta zvule parlamentu.
Fajn, takže ve svátek nebude nikdo pracovat. Zastavíme vlaky, tramvaje, autobusy, zavřeme plyn, vypneme elektřinu a budeme všichni slavit! To bude svátek jako řemen. Jenom nevím kde a jak, když budou zavřené hospody, kina, divadla plavecké bazény, prostě všechno. A pokud zaměstnavatel i zaměstnanci nemají s prací ve svátek problémy, zejména když jde o směnný provoz, není důvod, aby je stát nějak šikanoval.
podobné zákazy (většinou přísnější) mají i další evropské státyje v tomto případě poněkud ošidný. Ono je totiž potřeba si uvědomit, zda ten svátek občané vnímají jako svátek, nebo jen jako volný den. A když se člověk podívá na náš seznam svátků, zjistí, že většina z nich patří spíše do té druhé kategorie. Namátkou:
nevěřících, jsou dva (!) dny největšího křesťanského svátku opravdu jen volným dnem, pondělek je pak tradičním svátkem jara, což si věru nevyžaduje nějaká omezení v obchodech.
26. 8. 2022, 21:07 editováno autorem komentáře
To mi připomíná dobu nejtužších koronavirových opatření, kdy se Globus změnil z hypermarketu na výdejnu a musel jsem volat na informace, zda mi prodají, tedy vlastně vydají, náplň do propisky…
Nebo s Vietnamcem z bistra jsem se musel domluvit, že mi donese sushi před hypermarket, protože mi ho nesmí prodat uvnitř…
Tenhle absurdní paskvil o zavírání některých prodejen v některé svátky by bylo nejlepší zrušit.
Víte, tohle je přesně to, co vnímám jako přílišný a nepotřebný zásah státu. Čistě teoreticky tím zajistí volno ve státní svátek jen malému množství lidí, ale zároveň podstatně větší části určuje, jak takové volno (ne)má trávit - tedy nakupováním. Přitom jednu i druhou skupinu připraví o část svobody, o možnost se rozhodnout (jít nakupovat, otevřít obchody).
Ty velké obchoďáky vpravdě nejsou obchody, ale logistická centra. Není důležitý samotný prodej zboří, ale především to, aby zákazníci plynule odnášeli zboží, které zaměstnanci neustále doplňují do regálů, které stále přivážejí kamiony do skladů... Ten proces se kvůli státnímu svátku nezastaví - už proto, že ten svátek nemusí být v zemi, odkud ty kamiony vyjely. To znamená, že v těch obchodech stále pracují lidé, od skladníků po ochranku - a dostávají za práci ve státní svátek příplatky.
Je zajímavé, že takovou ochranu, jakou mají (teoreticky!) ti zaměstnanci ve vybrané státní svátky, nemají v den voleb. Přitom šikovně zařízenou směnou může zaměstnavatel efektivně zbavit pár voličů možnosti využít svého volebního práva. Rozhodování "volit nebo si udržet práci" (byť riziko její ztráty by bylo jen teoretické a nevyřčené!) mívá obvykle zcela jasného vítěze... Čímž rozhodně nevolám po zavedení zákazu prodeje v den volební, ani nějakém podobném opatření!
Hele, Jirsáku, zrovna Alzu, kde je směnný provoz, bych si do huby nebral. A pokud chce někdo prodávat ve svátek, je to jeho volba, od toho máme demokracii. Jak by se ti asi líbilo, kdybys šel někam něco slavit a neviděl tam jediný stánek s občerstvením? Svátek znamená, že kdo má pravidelnou pracovní dobu, jak třeba ty, bude mít neděli navíc, kdo jede na směny, tak prostě, když to na něj vyjde, tak do té práce půjde. A od toho, aby zaměstnavatel lidi do práce ve svátek nehnal, jsou odbory, ne stát. Pokud se odbory se zaměstnavatelem dohodnou, že dá lidem volno, tak ať zavře. Pokud jim za práci ve svátek dá vyšší mzdu, a odbory to odkývají, není důvod k tomu, aby měl zavřeno. Tohle je jedna z mnoha věcí, do kterých by stát z principu kecat neměl.
Nakupování sice opravdu není základní lidské právo, ale trávit státní svátek mimo zaměstnání také ne.
U toho prodeje nejde ani tolik o mamon, jako spíše o poskytnutí služby. Ty opravdu velké obchody mají podstatný díl zaměstnanců vyčleněnou na jiné práce, než obsluhu zákazníků, a část z nich do té práce stejně přijde i v neděli či státní svátek. Reálně tedy řešíme opravdu jen prodavačky u kasy - a to v těch obchodech bývá weekendová či sváteční směna obsazena méně pracovníky.
Srovnání se zahraničím není zcela relevantní, neboť tam jsou jiné výchozí podmínky. Například v "silně katolických" zemích (Polsko, Bavorsko) prostě lidé v neděli či náboženský svátek chodí do kostela - a tedy nechtějí chodit do práce, ani tolik nechodí nakupovat. Kromě toho máme ve srovnání s jinými zeměmi mnohem častěji soustředěnou zábavu (multikina...) do obchodních center, takže ti lidé tam stejně přijdou. A nakoupí v menších obchodech, které otevřeno mají... Tedy: luxusní hadry v butiku si koupit mohou, levné oblečení vedle nikoliv, drahý chleba a koláče ze speciální prodejny ano, ale obyčejné rohlíky v sámošce nikoliv; hodinky ano, ale ledničku nikoliv; počítačovou hru ano, ale knihy nikoliv, značkovou voňavku ano, ale obyčejné mýdlo nikoliv.
A ve výsledku se soudně řeší, zda internetový obchod, který smí mít otevřenou výdejnu, může dopustit, aby si na místě člověk (po internetu) objednal počítačovou myš. Ti pracovníci tam přeci stejně budou...
To, že nejakej arbitrárne určenej skupine ľudí zaisťuje voľno (aj to nie je vlastne pravda, ak ich pošlú robiť trebárs inventúru), nie je dostatočným dôvodom. A iným ľuďom, ktorí vtedy voľno tiež nemajú, ho nezaisťuje.
Keby sme chceli byť konzistentní, tak by mali mať voľno všetci, s výnimkou kritickej infraštruktúry a procesov, ktoré nie je technicky možné prerušiť (trebárs vysoké pece - ale aj tam len udržiavanie teploty; nesmel by sa robiť odpich, pokiaľ nie je nevyhnutný).
Že dělá půlka Evropy nějakou pitomost ještě neznamená, že ji musíme dělat taky. Zvlášť, když nám zrovna tohle EU nevnucuje.
V těch zemích má ten zákaz svůj historický důvod a vychází z (různého) kontextu. V Česku je poněkud jiná situace a většina svátků je tu umělých. Lidé ty svátky neoslavují. Čtyřicet let totality, vykořenění náboženských svátků, zavedení povinných a organisovaných oslav svátků dle komunistického víry, dokonale vymýtilo pojem svátku jako takový. Neděle je prostě volný den, ideální k nákupu na celý týden, protože na to jindy není čas. Kromě Vánoc, Nového roku a Velikonočního pondělí prostě lidé ty dny jako sváteční neberou.
Francouzi si na pár Bastilly nenechají sáhnout, je to pro ně význačný den. Češi ani netuší, že první leden je den vzniku Československa - a osmadvacátý říjen je v kalendáři v podstatě ze setrvačnosti a tradice.
Ty státní svátky se nestanou svátečnějšími, protože se zakáže prodej ve velkoprodejnách, aby pár prodavačů mohlo být doma s rodinou. Kolik z nich ten den skutečně vnímá jako něco slavnostního?
Pokud ty svátky nebudou lidé za slavnostní považovat, jsou podobná opatření zbytečná - a až je lidé začnou slavit, budou zbytečná také (protože kdo by otvíral obchod, když do něj nepřijdou zákaníci?).
Jen na vysvětlenou: já osobně po nákupu ve státní svátek nijak neprahnu - nakupuji jen velmi nerad, ve velkých obchodech zvlášť.
Člověče, vy jste (opět) úplně mimo.
A ještě tu tak průhledně lžete, že ve většině Evropy platí to stejné nebo přísnější zákaz.
Nikdo nemá právo omezovat jedné skupině podnikatelů, že nesmí ve svátek (ještě jen některý) mít otevřeno. Stát má maximálně nastavit pravidla, aby se neobcházely příplatky za svátky a kontrolovat to.
A k té Evropě, někde k tomu byl krásný článek, kde to bylo podle jednotlivých států. Někde je zákaz, někde doporučení, někde žádné omezení.
Pokud se zaměstnanci obchodu nelíbí, že má pracovat ve svátek / neděli, nikdo mu nebrání pracovat jinde. Třeba může jít do továrny na 3 směny, jistě to bude pro něj výhodnější než v obchodě.
Jenže Nový rok má být vlastně státním svátkem na počest vzniku samostatné České republiky. ;oD Upřesním: jsou tam dva svátky ve stejné datum.
Nový rok je jeden z mála dnů, které lidé slaví spontánně. Je to prostě začátek dalšího kalendářního roku a to lidé tak nějak vnímají slavnostně - bez ohledu na to, kdy ten rok začíná. (Číňani to mají jinak, ale slaví... - ne stejně, těm nesaháme v oslavách po kotníky.)
Je zřejmé, že katolíci s tím nemají až tak mnoho (jak naznačujete) společného, protože většina těch svátků od nich nepochází a jejich kalendář má úplně jiná významná data. Takže v podstatě jen Velikonoce, Vánoce (ale bez 24. prosince!) a cyrilometodějské oslavy; možná i Svatý Václav (ale ten je tu "za stát"); Jan Husa katolíci upálili (prosím, neopravujte mne, je to zjednodušení!), to jim připomínáme tak trochu "na truc".
Já netvrdím, že těch svátečních/volných dnů máme mnoho - jen že je málo kdo skutečně považuje za sváteční a vynucovat zákaz prodeje ve velkých obchodech je nesmyslné a hloupé. (V kontextu České republiky; v Bavorsku nebo Polsku je to úplně jiná situace...)
Nikdo netvrdí, že prodavačky jsou jediní lidé, kteří mají právo na svátek. Nicméně maloobchodní prodej byl jedinou oblastí, kde to postihovalo hodně zaměstnanců a zároveň je to úplně zbytečné. Pokud obchodník nutí prodavače ve svátek dělat inventuru, je to zvůle obchodníka.
To, že vy nějakému argumentu nepřikládáte váhu, neznamená, že ten argument neexistuje. To, že nejde o zvůli Parlamentu ČR, dokazuje fakt, že podobné zákazy (většinou přísnější) mají i další evropské státy. Což by vás také mohlo přimět k zamyšlení, jestli jste opravdu chytřejší než státy, které mají lepší kulturu služeb, než ČR – a nebo jestli naopak něco neuniká vám.
Jistý podnikatel tu kdysi, v dobách privatizace, koupil samoobsluhu. Ta má hodně přes 200 metrů čtverečních. Jako soukromník měl otevřeno celý rok, o weekendech a svátcích jen dopoledne, zavřeno od 1. do 5. ledna, kdy se dělala inventura. Bylo skvělé, že člověk mohl jít koupit strouhanku 25. prosince, případně vajíčka (slepičí i čokoládová) v pondělí Velikonční! Zaměstnanci se na takových službách střídali, nikdo s tím neměl problém... Až nová pravidla pro prodej o svátcích tomu řádění učinila přítrž.
Teď už ve svátek u něj nenakoupíme. Ale můžeme jít do nedalekého "multiobchoďáku" zakoupit předražené tvrdé rohlíky na strouhanku, čokoládová vajíčka v "trafice" a ta slepičí ve "farmářském okénku" - vše asi dvakrát dráž, zato s možností nakoupit i parfémy, hodinky, mobily, luxusní prádlo a suvenýry (hračky ne, ty mají velkou plochu). Pro notorické nakupovače a příznivce "shopping wallkingu" je chrám mamonu otevřený.
Ano, ti, kdo mohou prodávat, na tom vydělají. Ale ten, kdo prodělá, je zákazník.
Tohle NENÍ dobrý příklad vězeňského dilematu, protože kdyby ty obchody měly otevřeno, vydělali by všichni.(Pokud by prodělávali, nebudou otevírat.)
Promiňte, ale zákaz prodeje ve státní svátek reálně není ochrana zaměstnanců - leda tak před lepším výdělkem. V těch obchodech jsou ve svátek (když "se smí") jen oslabené směny a kromě krutých kapitalistů je nikdo nevykořisťuje - respektive pokud to dělá, tak nejen ve svátky a ty to nezachrání (a je potřeba zasáhnout jinak).
Ti lidé by pravděpodobně nakoupili i jindy, ale především: jinde. Pokud mají nějakou mimořádnou potřebu (strouhanku a vajíčka na sváteční řízky), nakoupí jinde, za vyšší cenu; pokud jde o odložitelné nákupy, vyřídí je v nejbližší pracovní den, ovšem nejspíš v jiných obchodech (cestou z práce).
Příklad: ve svátek jsme šli s rodinou a přáteli do "multikina", což by se dalo skvěle skloubit s nákupem hned vedle; protože to nešlo, doplnili jsme zásoby až v dalších dnech, ale v jiných obchodech, neboť vláčet se do obchoďáku se nikomu nechtělo. Takové chování je v "mé sociální bublině" běžné: nikomu se nechce na nákup extra, snažíme se to spojit s jinou akcí.
To opatření nedává ani tak výhodu těm, kdo otevřou, jako spíš konkurenčně znevýhodňuje obchody s větší plochou - a to nejen jejich majitele, ale také zaměstnance. Čili bych to za "ochranu pracujících" spíše nepovažoval.
Nezlobte se na mne, ale tohle je tak trochu ochrana zaměstnanců proti jejich vůli - asi jako když ve firmě poskytující služby 24×7 musíme dělat servisní zásahy po nocích, ale pak nesmíme na denní (dopolední) směnu, ani pokračovat další částí další noc. Stát mne chrání před tím, abych tu práci udělal v rozumném čase a místo toho si rozházím celý týden (v méně svědomitých firmách se to jen vykáže podle zákona a stejně udělá naráz; dokud si nikdo nestěžuje...).
Realita se pak s představou zákonodárců poněkud rozchází, nedodržování takových pravidel je bráno za běžné natolik, že ta pravidla nikdo nerespektuje, a když na to náhodou přijde kontrola, považují to všichni za zbytečnou buzeraci - přesně, jako s těmi státními svátky.
Alza prostě je internetový obchod se sítí výdejen, jádro jejich kšeftů je po internetu, a zcela zřejmá snaha vyrobit incident (nikoliv odhalit hrubé porušování důležitého zákona) by měla být rázně zastavena a potrestána.
Naši zákonodárcové by měli tou péčí o blaho lidu trochu šetřit, jinak brzy dosáhnou toho, že sice každý bude mít někde nějakou tu pomoc, ale zároveň bude poškozen množstvím pravidel, která pomáhají někomu jinému.
RRŠ:
Za tímhle nesmyslem stojí katolická církev, která se zoufale snaží za každou cenu zviditelnit a Lidovci, kteří za ně kopou. A i ten Nový rok je poněkud mimo; zimní slunovrat je na Lucii, takže pokud bychom chtěli Nový rok slavit v souladu s pohybem Země po oběžné dráze, musel by se posunout kalendář tak, aby Nový rok byl další den po Lucii. Jenže vánoce byly původně pohanským svátkem zimního slunovratu, který církev prostě a sprostě ukradla.
Nejsme v 19. století, aby se život v neděli či svátek zastavil.
Tech služeb, které konzumujeme ve volné dny, je obrovské množství - počínaje elektřinou, daty, televizí, přes kulturu (kina, divadla), po restaurace a rozvážku jídla. A paralelně s tím běží procesy, které "jenom" zabezpečují provoz dalšího dne: tradičně pečení chleba a tisk novin (dobře, to už skoro ne...), distribuce zboří do obchodů, zásobování, atd.
Těch lidí, kteří v takový den pracují, je poměrně dost. (Včetně těch ve výdejnách e-shopů.) Prodavači ve velkých obchodech ten počet příliš nenavýší - už proto, že v takové dny jich bývá v práci méně.
Ty obchody by neměly otevřeno, kdyby to zákazníci nepožadovali - vždyť platit zaměstnancům příplatky jim snižuje zisky. Ale představa, že omezením nabídky nějak změníme poptávku, je nerealistická. Jak píšete: pokud někdo může mít otevřeno, získává výhodu. V zásadě by stejně mohly mít otevřeno výdejny e-shopů elektra, pokud by neprodávaly zboží "z regálů". Jenže tam jde o doplňkovou službu a prostě se jim to nevyplatí.
Mimochodem: ačkoliv mají obchoďáky zavřeno, a jít do nich nakupovat nemůžete, rozvozová služba a internetový prodej funguje. Nákupu ve "virtuální prodejně" tedy nic nebrání.
zcela zřejmá snaha vyrobit incident (nikoliv odhalit hrubé porušování důležitého zákona) by měla být rázně zastavena a potrestána
Potrestáno nebude nic, náklady řízení zaplatíme zprostředkovaně všichni, kontroloři jen dělali svou práci a nejspíš to opravdu měli nařízeno, protože vedení ČOI se už po jednom z předchozích rozsudků vyjádřilo, že (parafrázováno) soud tomu vůbec nerozumí a jim je nějaký rozsudek ukradený, takže kontroly budou posílat a pokuty udělovat dál. Co taky čekat v zemi, kde jsme to dopracovali tak daleko, že ministr vydává vyhlášku s komentářem: No, my víme, že to není právně v pořádku, tak to holt bude platit, dokud nám to soud nezruší...
Každému je naprosto jasné, že Alza normálně prodává. Přijdete do jejich obchodu, tam si to na jejich počítači naklikáte, zaplatíte a oni vám to přinesou. Alibiticky tvrdit, že jste nenakoupil v obchodě, ale kdesi na webové stránce a oni vám to jen vydávají, je prostě blbost, takhle zákony vykládají ignoranti.
Že je ten zákon dementní, je jiná věc, kterou tenhle soud nemá v kompetenci posuzovat. Jedině kdyby mu přišel protiústavní, může dát Ústavnímu soudu návrh na jeho zrušení. Dokud platí, musí se jím řídit.
27. 8. 2022, 20:25 editováno autorem komentáře
V okolí máme několik "sámošek", kde během weekendu pracuje jediný člověk. Protože jsou velké, musejí mít zavřeno.
A taky pár obchodů se sladkostmi, které rády otevřou, byť o znamená, že do práce nastoupí team minimálně pěti lidí.
V nedalekém obchodním řetězci je v práci o weekendu dhruba sedm lidí, ve státní svátek (kdy je zavřeno) o dva méně, v pracovní dny kolem dvaceti.
Množství zaměstnanců souvisí s prodejní plochou jen částečně.
To znamená, že když dělají něco mimo své jádro, tak nemusí dodržovat zákony?
Dovolím si připomenout téma zprávičky, ke které tu diskutujeme: že ten, kdo je na rozdíl od nás, kdo tu nezávazně plácáme, opravdu povolaný ten zákon závazně vykládat a kvalifikovaně posoudit, zda ho Alza v tomto konkrétním případě porušila, rozhodl, že se tak nestalo. Tím, kdo je kvalifikovaný vykládat zákony a rozhodnout, zda došlo k jejich porušení, totiž není Filip Jirsák, Michal Kubeček, R. Šimek, není to ani Alza nebo ČOI, jsou to soudy. A v tomto případě rozhodla ta instance, která je pro tuto oblast práva nejvyšší.
Může se vám to nelíbit, ale oni rozhodli, že objednávka provedená přes e-shop je objednávkou provedenou přes Internet, ať už se počítač, ze kterého byla provedena, nachází u vás doma, na ulici, je to notebook nebo smartphone, který držíte v ruce na ulici před vchodem do provozovny, o kousek vedle uvnitř provozovny - a nebo třeba na počítači, který mi k tomu účelu dá k dispozici prodejce. Takže to, prosím, respektujte a přestaňte opakovat, že Alza porušila zákon. Stejně tak to ale samozřejmě bude muset respektovat Alza a na takto provedené nákupy uplatňovat všechna zákonná ustanovení o prodeji mimo provozovnu (např. právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu) - což už pravděpodobně stejně dělala, takže neobstojí ani argumentace "účelovkou".
Zbytečný ten zákaz evidentně není - zajišťuje volno lidem, kteří by jinak to volno neměli. A že občané ten den nevnímají jako svátek, ale jen jako volno - je to příčina, nebo následek? Proč si myslíte, že v jiných státech, kde mají také obchody ve svátek zavřeno, je to jinak? Proč by k tomu, aby prodavači mohli mít volno, bylo nutné, aby to bylo vnímáno jako svátek? Když to ostatní lidé vnímají jako volno, proč by to i prodavači nemohli vnímat jen jako volno?
To, že něco není dostatečným důvodem pro vás, neznamená, že to není dostatečným důvodem pro nikoho. A už vůbec neplatí, že abyste mohl pomoci nějaké skupině lidí, musíte pomoci úplně všem. Lepší pomoci rovnou velké skupině lidí, kde to jde udělat snadno, než to odkládat donekonečna kvůli menším skupinám, kde s tím budou problémy.
Právě to, co uvádíte, jsou pro mne důvody pro zákaz. Nakupování není základní lidské právo. Pokud si musí nakupující a majitelé obchodů něco dokazovat, ať si to dokazují sami a netahají do toho ty nejslabší - prodavače. Ono to v jiných státech často ani nemusí být zakázané, protože by jednoduše nikoho nenapadlo otevřít prodejnu ve svátek nebo v neděli. Protože si tam uvědomují, že jsou důležitější hodnoty, než mamon. Takže za mne je ten zákon skvělá připomínka některým lidem, že se nemusí všichni posadit na zadek z toho, že oni chtějí něco koupit nebo prodat.
Pokud chce někdo prodávat ve svátek, je to jeho volba, ať si ve svátek klidně prodává. Nikdo mu v tom nebrání. Žádný majitel obchodu, který bude ve svátek sám prodávat, samozřejmě nebude prodávat v prodejně větší než 200 metrů, protože by ji sám neobsloužil.
Demokracie neznamená, že si každý dělá, co chce - to si pletete s anarchií. Demokracie znamená, že se dohodnou společná pravidla, která pak všichni dodržují. Včetně Alzy. Bez ohledu na to, jestli se dotyčnému to pravidlo líbí nebo nelíbí.
Kdybych šle někam něco slavit a neviděl tam jediný stánek s občerstvením, nijak by mi to nevadilo - setkávám se s tím naprosto běžně. Naopak by mi ve spoustě případů vadilo, kdyby tam stánek s občerstvením byl. Opravdu nepotřebuju, aby byl v jedenáct v noci uprostřed lesa otevřený stánek s občerstvením. Vy ano? A vy už jste někdy viděl stánek s občerstvením, který měl prodejní plochu větší než 200 metrů?
Nejde jen o zaměstnance prodejen, jde třeba také o lidi, kteří v jejich okolí žijí a jsou obtěžováni ruchem, který s takovou otevřenou prodejnou souvisí.
Proč by do toho stát z principu kecat neměl? Týká se to lidí, kteří spolu často ani nemají žádný smluvní vztah, a i tam, kde nějaký smluvní vztah je, není rovné postavení účastníků.
V Německu, Francii, Španělsku nebo Polsku jsou obchody zavřené i v neděli (a svátky). To už je polovina obyvatel EU.
Stát to právo omezit skupině podnikatelů otvírací samozřejmě má.
To, že mohou jít zaměstnanci pracovat jinam, je asi tak stejné, jako že vy se můžete přestěhovat do jiného státu, když se vám zákony ČR nelíbí.
To, že část zaměstnanců velkých obchodů musí stejně do práce i ve svátek není důvod, proč by tam museli všichni. S tím, že v jiných státech lidé tolik nechtějí v neděli chodit do práce - to je opět otázka, co je příčina a co následek. A jestli třeba ten jeden den volna v týdnu není pro společnost lepší. Ona to nemusí být úplná náhoda, že se to tak ve společnosti vyvinulo. To, že si lidé mohou v obchodních centrech nakoupit v menších obchodech opět není důvod, proč by ty velké neměly být zavřené. A opět - to, že je to u nás soustředěno do obchodních center je příčina nebo důsledek?
To, že se to soudně řeší, je důsledek chování Alzy. Taky mohla Alza ty výdejny dobrovolně zavřít, aby tam ten personál být nemusel. Jenže to by Alza musela být společensky odpovědná firma a ne firma, která vydělává peníze za každou cenu.
Když většina lidí dělá něco, co je z vašeho pohledu pitomost, je dobré se nad tím hlouběji zamyslet. Možná nejste nejchytřejší v Evropě, možná vám uniká něco, co ti ostatní vědí.
To, co popisujete o nedělích a svátcích, je podle mne špatně. A podle mne k tomu přispívají i otevřené obchody. Dokud budou lidé o svátcích nakupovat, nemohou svátky považovat za slavnost.
Mimochodem, to otevření obchodů v neděli nebo o svátcích může být příklad vězňova dilematu, kdy jsme skončili v neoptimálním řešení. Pokud mají všechny obchody zavřeno a jeden otevře, vydělá na tom. Pokud otevřou všechny obchody, prodělají na tom – ale každý prodělá méně, než kdyby měl zavřeno a ostatní nechaly otevřeno.
Nikdo nechce zastavovat život. Ty služby, o kterých píšete, jsou přesně ty, o kterých dává smysl, aby fungovaly i o víkendu i ve svátek. Obchod mezi ně nepatří, protože nakoupit si klidně můžete den předem.
Ty obchody by neměly otevřeno, kdyby to zákazníci nepožadovali
To není pravda. Výše jsem to vysvětloval, té situaci se říká „vězňovo dilema“. (Podle toho, že když vězni navzájem spolupracují, vyjdou z toho oba dobře. Pokud jeden druhého podrazí, vyjde z toho lépe. Když se podrazí navzájem, dopadnou oba špatně.)
Jak píšete: pokud někdo může mít otevřeno, získává výhodu.
Zapomněl jste dodat tu druhou část – že pokud mají otevřeno všichni, mají s tím jenom náklady, ale žádnou výhodu jim to nepřináší.
Pro obchody by to bylo výhodné jenom tehdy, pokud by lidé v neděli a ve svátek nakupovali věci, které by si jinak nekoupili. Když to přeženu, v neděli člověk zjistí, že potřebuje prací prášek, a když ho nemůže koupit hned, zjistí najednou v pondělí, že už ho nepotřebuje. Nemyslím si, že by takové chování bylo časté.
Tím pádem mají obchody za celý týden stejnou tržbu, ať prodávají pondělí–pátek, nebo i v sobotu, nebo i celý víkend. Ale náklady mají vyšší, když prodávají i v sobotu nebo celý víkend.
Nákupu ve "virtuální prodejně" tedy nic nebrání.
Také je to něco úplně jiného.
Zákazník na tom vydělá akorát tím, že nemusí nic plánovat a nakoupit může jít kdykoli. Což za mne není kdovíjak vysoká hodnota, která by měla mít přednost třeba před ochranou zaměstnanců.
U vězňova dilematu jsem uváděl konkrétní příklad. Ten vy jste nijak nerozporoval, ale tvrdíte, že to tak není. To má jediné východisko – předpokládáte, že lidé o víkendu či ve svátek nakupují věci, které by si jinak nekoupili. Za prvé – čím to máte podložené? Za druhé – nebyl to tohle samo o sobě pádný důvod, proč obchody o víkendu a ve svátek zavřít?
Nezlobte se na mne, ale tohle je tak trochu ochrana zaměstnanců proti jejich vůli
Na to jste přišel jak? Dělal jste si průzkum na reprezentativním vzorku?
Stát mne chrání
Nebo možná ani tak nechrání vás jako vaše okolí. Děsí mne a zároveň fascinuje, jak se neustále říká, že zdraví je to nejdůležitější – a pak mají lékaři 24hodinové služby. Jak schopný asi lékař na konci 24hodinové služby může být?
Realita se pak s představou zákonodárců poněkud rozchází
S představou zákonodárců se rozchází vaše představa. To je něco jiného než realita.
Alza prostě je internetový obchod se sítí výdejen, jádro jejich kšeftů je po internetu
No a co? To znamená, že když dělají něco mimo své jádro, tak nemusí dodržovat zákony? Navíc Alza se ze své pozice lídra internetového prodeje rozhodla konkurovat kamenným obchodům i na jejich hřišti, proto předělávala své výdejny na prodejny. Jako prodejny to propagovala, že si tam můžete s asistencí personálu vybrat vystavené zboží. OK, ať si Alza klidně kamenné prodejny provozuje, ale pak musí dodržovat pravidla, která pro ně platí.