Rozumim, ze koncoveho zakaznika muze prejet tramvaj zatimco u firmy to nehrozi. Ovsem panove z CTU jiste vedi (nebo by meli vedet), co je v tzv. neverejnych nabidkach a smlouvach, jejichz obsah nesmi zadna ze stran zverejnovat.
Predstavte si ciste modelovy/hypoteticky priklad. Rezident zaplati v nejake hypoteticke zemi 500 penez za 10GB. (Ted ciste teoreticky) Firma bude mit za polovicni cenu petinasobek a to jen proto, ze se operator vystrasil z poslednich kroku tamniho regulacniho uradu, jinak by treba dostala dokonce "unlimited" ne za polovicni, ale za ctvrtinovou cenu. Pokud by za dalsi 1GB zaplatil rezident treba 200 penez, tak nase hypoteticka firma bude mit za totez (opet ciste hypoteticky) 50GB.
Povazoval byste takovy faktor 1:10 anebo dokonce 1:50 za mravny a normalni? Staci prosta odpoved: ano/ne. Pak je samozrejme otazka, zda je takovy hypoteticky priklad blizky smlouvam v CR... co myslite? Je mozne, aby to byl hruby popis realnych telco smluv v CR?
Skazky o zakaznicich, kteri nemaji co delat a chodi na pobocky operatoru klabosit, protoze je asi obohacuje vysoka filosoficka uroven tamnich zamestnancu, jsou spise usmevnou a trapnou vymluvou, kterou posloucham uz vice jak desetileti. Kdyz to tak operatory zatezuje, at daji rezidentum neverejne firemni tarify s unlimited sluzbami a o tech rezidentech uslysi mozna az pri ruseni smlouvy z duvodu umrti ucastnika - ono totiz unlimited+unlimited je porad unlimited a tezko by bylo co pridavat nebo menit na takovych sluzbach. Umrti nastava (dle empirickych znalosti lidstva) jen jednou za zivot, tak je to snad az tak moc administrativne nezatizi.
Tak toto jako koukani do skoro aleluja nevypada:
V případě, že u konkrétního uživatele zakoupený balíček pokryje více než 90 % jeho celkového denního datového provozu tři po sobě následující dny, vyhrazujeme si právo přistoupit k opatřením, která pro ostatní zákazníky ochrání celkovou integritu sítě i její výkon. Toto opatření má za účel předcházet rizikovým situacím v zájmu ochrany všech našich zákazníků při přístupu k zdrojům internetu. Tímto opatřením může být především deaktivace Služby. Zákazníka, kterého by se toto opatření mohlo týkat, budeme o možnosti aplikace tohoto opatření předem informovat.
Pokud CTU pracuje efektivne a s potrebnou erudici, jak je pak mozne vysvetlit soucasnou cenovou hladinu telekomunikacnich sluzeb ve vztahu k jejich technologicke "urovni", enormni rozdily v cenach pro koncove zakazniky a komercni segment, atp.? Spatne napsany zakon? Ja si ho tedy precetl, dekuji za odkaz, ale ten zakon dava pomerne velkou vuli, pokud se chce.
Ono se ve spojení s touto službou objevuje víc a víc otazníků:
1) síťová neutralita - nejde o hledisko zákazníka, ale poskytovatele služby. Pokud nepřistoupí na podmínky operátora, bude znevýhodněn. Navíc se poskytovatelé služeb v balíčku stávají vydíratelnými - chceš zůstat, tak "přispěj na rozvoj sítě".
2) vázání balíčku na aplikaci. Přehrání embeddovaného videa v prohlížeči se do balíčku nezahrnuje. Pěkná pastička na uživatele a zároveň selekce služeb, které aplikaci nemají.
3) reklama na Youtube není zahrnutá v balíčku a žere data z FUPu - reálně otestováno.
4) podmínka o poměru přenosu dat mezi daty v balíčku a mimo něj pěkná kulišárna, stejně jako omezení videa na SD.
5) Je zajímavé, že služby s potenciálně vyšším přenosem dat a širokou základnou uživatelů (např. iVysílání) se do balíčku záhadně nedostaly. Stejně tak Google Play Music/Movies, přitom Youtube od stejného vlastníka zařadil Vodafone i TMo.
Zákazníkům operátorů se nelíbí nové ‚neomezené‘ tarify. Data jim totiž ‚žerou‘ reklamy
Služba běžela 7 hodin. Teď jede cca 1h a přišla SMS o dosažení 80%.
A to se vyplatí!!!
Čtu vykonává jen to co má popsané v zákoně, viz https://www.ctu.cz/zakon-elektronicke-komunikace
Nebojte, O2 taky brzy představí své vlastní flexipassy. Mají to být hned tři + kombinace všech tří.
1) Social Flexipass ( zahrnuje všechny sociální sítě jako FB, Tweeter, různé messengry, Instagramy aj. ) Má stát měsíčně 499,- Kč ( FUP limit je 100 MB )
2) Video Flexipass ( zahrnuje všechny videportály + videoportály pro dospělé jako Youtube, RedTube, VIMEO.COM, a dále videoporno portály pro dospělé ) Má to stát 795,- Kč ( FUP limit je 1 GB )
3) MUSIC Flexipass ( zahrnuje všechny hudební portály jako Spotify a různé hudební aplikace ) Má to stát 795,- Kč( FUP limit je 1 GB ).
4) Tři Flexipassy v jednom ( Social + Video + Music Flexipass ) Celkem to má stát 899,- Kč ( FUP limit je nastaven na 2,5 GB )
U Všech tří flexipassů mý být od O2 uplatňována agregace 1:50 a rychlost stahování mý být omezena max. na 3 Mbits.
Dle přání specifického trhu, to tak bude a s tím nic neuděláme. Haha :-)))))
Kumulovane objemy souvisi spise s virtualnimi operatory, kteri maji smlouvy "zajimave" jeste v zavazkovych bodech, ale to je jina kapitola. Firma z meho prikladu si vsak (opet ciste hypoteticky) aktivuje dany datovy tarif na vydane SIM karte ad-hoc. Vyuziti je blizko 100%, protoze to ma jeji zamestnanec jako bonus, ktery ma "zdarma" a cerpa ho bez obavy z nejakych umelych omezeni.
Ne, nema pravdu. Vas priklad se navic lisi od reality (firma s limitem dat v radu vyssich desitek GB) priblizne o jeden rad. Data lze konzumovat (narozdil od audio) i bez prime ucasti uzivatele (rozlicny sync, monitoring zdroju, ap.), takze to nejde vsechno smichat do jednoho tvrzeni. To je pak jen manipulace.
Ve vasem pripade: 7GB by znamenalo prumer 20MB/h down v dennich hodinach. Otevreni idnes.cz vas vsak stoji s adblockerem "pouhych" 0.5MB, bez nej zhruba 1.1MB. Na jake urovni vyuziva uzivatel se 7GB internet je potom nabiledni - proste ho mobilne prakticky nevyuziva. Z vaseho predchoziho prispevku vyplyva, ze mate naposlouchany hovory s operatorem. Je pak otazkou, zda jste objektivni posuzovatel stavu na ceskem telekomunikacnim trhu.
Ocenuji, ze uznate svoji objektivitu, to je vam ke cti. Na druhou stranu, lide v CR internet prilis nevyuzivaji, protoze je drti ceny a limity. Kdyz budete chodit kolem ohradniku pod proudem, tak se casem naucite drzet se od nej v 50cm vzdalenosti. Neni to tim, ze byste ten prostor nechtel vyuzit, ale proste proto, ze vas to tak naucilo. Tohle je situace beznych rezidentu.
IT profesionalove s unlimited SIMkou vam klidne natoci pres 100GB, protoze LTE berou jako "ten internet". Jejich neskoleni kolegove, kteri neciti "ohradnik pod proudem" udelaji bezne 20-50GB. Cenove (opet ciste hypoteticky mezi nami) je ziskove uz 1MB za 0.01CZK jako fix, coz by mohlo rovnou odpovidat i mobilnimu v Praze/Brne/Ostrave. Jinde do tehle zakladni ceny samozrejme promluvi nutnost stavby (mikro)bunek a dimenzovani linek. Ovsem kdyz operatori porad argumentuji prumernymi obcany a "mlcici vetsinou", tak by mohli cenu odvozovat prave od provozni ceny v aglomeracich, kde je vetsina uzivatelu.
Na prvni otazku naleznete odpoved zde - https://www.ctu.cz/vyzva-k-uplatneni-pripominek-k-navrhu-testu-tri-kriterii-pro-trh-mobilnich-sluzeb
Na druhou otazku bych odpovedel sam. Ktery zakon je dokonaly a ve kterem § byste ho zmenil?
20MB/hod? Počítáte nějakých 350h? Tzn. cca. 10 hodin na den? Uvědomte si, že většina lidí 8 hodin spí, 8 hodin pracuje a ani těch zbylých 8 netráví neustálým sjížděním internetu na mobilu.
Realita je taková, že většinový člověk věnuje telefonu tak 2h denně. Realita je taková, že +-5GB je opravdu dost pro většinu lidí
Objektivní není z principu nikdo. Já mám alespoň pohled z obou stran :)
V tom pripade je zajimave, ze titiz operatori na zapad od nasich hranic, kde maji prokazatelne vyssi naklady na provoz site, nabizeji opet zcela prokazatelne vyrazne nizsi ceny za vyrazne vetsi objem sluzeb.
Nadto obvykla (to slovo zna i legislativa) uroven maloobchodnich vs velkoobchodnich cen je nekde mezi 50-70% tech maloobchodnich. V nasich luzich a hajich to v pripade telco operatoru je klidne i mene nez 30%.
Tudiz vase argumentace je zcela mimo.
Tomas3: Taky mám pro vás jednu chytačku. Myslíte si, že když firma zaplatí 10 GB měsíčně pro svých 100 zaměstnanců, že všichni ti zaměstnanci vyčerpají jen o něco méně, než těch 10 GB? Nebo někteří nevyčerpají třeba nic, někteří vyčerpají jen 2 GB apod.? A myslíte si, že to stejně bude u koncových zákazníků? Že když si někdo koupí 10 GB, bude průměrně spotřebovávat třeba jen 2 GB? Nebude to spíš tak, že 10 GB si z koncových zákazníků koupí jenom ti, kteří běžně spotřebují víc, než je nejbližší nižší tarif?
Ona je totiž mylná vaše představa, že rezident platí za to samé, jako firma. Pokud ve vašem případě rezident bude mít za 500 peněz 10 GB, firma rozhodně nedostane za 250 peněz 50 GB. Firma dostane třeba za 25 000 peněz 5 TB rozdělených po 50 GB. To je něco podstatně jiného, nemyslíte?
Filip Jirsák: Ano doma a v práci se připojují přes WiFi. A tak je to správně - proč myslíte, že při stahování větších aktualizací vás telefon upozorní na to, že jste na mobilních datech. Proč jsou velké aktualizace defaultně vypnuté pro mobilní data? Kvůli čechům? Ne, je to protože mobilní data nejsou určena pro all you can eat. A pokud to tak někdo chce používat, měl by si připlatit.
fd: Mimo mísu je vaše argumentace. Především protože je rozdíl mezi ceníkem a cenou.
Známí ze zahraničí nedokázali pochopit prozvánění a proč tu nikdo nemá hlasovou schránku. Zástupce rakouského regulátora nedokázal pochopit princip šedých operátorů. A průměrný rozdíl mezi ceníkem a cenou - tedy výše akvizičních a retenčních nabídek - je u nás výrazně nad průměrem.
Předpokládám, že tohle tvrzení a celkem závažné obvinění z korupce jste schopen doložit.
Protože pokud je to jen laciný plácnutí do větru, tak je to jen trapárna.
Já si taky můžu myslet, že jde někdo někomu na ruku. Ale když už něco někde píšu, tak to musím buď jasně formulovat jako pocit, nebo jsou to jen hloupý fejk news. Nebo lživá pomluva.
Filip má pravdu.
Vlastní zkušenost - firma, přes 2000 zaměstnanců. Každý 15GB. Využití? V průměru cca 7GB na SIM.
Jistě - je drobné procento lidí, kteří potřebují víc, ale pak jsou jednotlivci, kteří ten internet vůbec nepoužijí.
Když za to skoro neplatí tak nemají tu tendenci čerpat za každou cenu aby tam nepromrhali peníze
Enormni rozdily v cenach pro koncove zakazniky a komercni segment jsou dány především enormními rozdíly v podmínkách služeb.
Pro koncového zákazníka platí zákon který mu umožňuje změnit operátora po pár dnech. Firemní zákazník se naproti tou může upsat k minimálnímu odběru služeb, minimální fakturaci a "hezkým" pokutám pokud toto nesplní.
Koncový zákazník také obvykle chodí na pobočku poradit se jaký tarif by se mu hodil. 99,99% firemních zákazníků tohle udělat vůbec nemůže, protože za ně s operátorem komunikuje jedna nebo pár pověřených osob.
Srovnejte týdenní pobyt v kempu s týdenním pobyt v luxusním hotelu - dostáváte "stejnou" službu za enormně jiných podmínek a proto platíte i enormně jinou cenu.
Lidi, vy už asi nevíte, co vlastně chcete, ne?
Takže když máte omezený datový balíčky, tak brečíte.
Když vám dá operátor (btw, po vzoru sesterských poboček jinde po světě) de facto skoro neomezený datový balíček, tak taky brečíte.
Pokud ti to jako tarif přijde blbý, tak si to nekupuj a tečka.
Když si to nekoupí nikdo, operátor to nabízet nebude.
Ale co je na tom produktu špatně, to by mě fakt zajímalo.
Můžeš si po stovkách přikupovat po gigabajtech. A nebo si zaplatit 3 kila a koukat na stramovaný video skoro do aleluja.
Navíc, ten závěr nedává smysl. Operátor ti poskytuje dálnici pro data. A za to platíš. A ještě navíc nepočítaně. Co víc bys chtěl? A jak že se snaží ukousnout podíl na službě třetí strany? Zkus se nad tím zamyslet ještě jednou. Ta sytmbióza je třístranná.
Zákazník = konzument služby.
Operátor = doručovatel služby.
Dodavatel obsahu = poskytovatel služby.
Ani bez jednoho to nebude fungovat. Operátor nemusí poskytovat datovou síť, když si přes ní nikdo nebude přenášet data. Ale poskytovatel obsahu si může produkovat sebelepší obsah, když ho nebude mít jak doručit zákazníkům.
Jednoduchý přirovnání. Pokud jezdíš autem po dálnici, za které se platí mýto .. je to parazitování majitele dálnice na Lidlu, kam si po tý dálnici jedeš pro jídlo? Nebo je to parazitování na Itálii, kam si po tý dálnici jedeš na dovolenou? Nebo je parazitování Lidlu na dálnici, když mu přiváží zákazníky, aby měl komu prodávat? Nebo je to parazitování tebe? Ne. Nikdo neparazituje, každý si řeší své potřeby a řeší svůj core byznys. A v ideálním případě čerpají benefit všichni. Symbióza.