mně tedy osobně vadí ta "bezpáteřnost / ohebnost" Bartoše.. GOV? Jako fakt? To mají např. ve Francii, Německu či Rakousku také ministerstva subdoménu *.GOV ??
To je tak neskutečné "lezení do *** anglosaského světa", že TOTO bych nikdy neschválil..
Sloučit vládní instituce pod jednu doménu -OK - není špatný nápad. ale NE GOV.CZ
- nabízí se celá řada dalších možností (pokud nějaké jsou obsazeny, tak by se určitě daly vykoupit) .. vlada.cz.. stat.cz.. urad.cz.. online.cz,
Doména gov.cz není výmysl Bartoše, stát ji má už přes dvacet let.
vlada.cz už existuje, má jiný význam a byla by chybná, protože pod gov.cz nebudou jen vládní weby. online.cz je úplný nesmysl, online je všechno, co je na webu. urad.cz by bylo špatně, nejde jen o úřady. stat.cz by znamenalo omezení, že tam navždy musí být jen státní instituce, ani v budoucnosti by se tam nemohly přidat třeba kraje nebo obce.
Také je potřeba si uvědomit, že weby ministerstev a státních úřadů jsou důležité i pro zahraniční návštěvníky, takže právě to, že doména druhé úrovně gov.XX už je takovým de facto standardem (byť ne úplně univerzálním) v řadě dalších zemí, je velmi silný argument, proč nepodléhat záchvatům vlastenectví a nevymýšlet vlastní unikátní doménu.
Co má co státní doména koupená v prosinci 2001 společného s Bartošem? Tu doménu koupil - světe div se - kabinet opoziční smlouvy v čele s naším národně-ruským hrdinou Miloušem Zemanem, na vnitru (které je vlastníkem) tehdy seděl jeho stranický kolega Gross. A Bartoš byl v tu dobu studentem univerzity...
Jinak je opravdu vtipné to "národní uvědomění" v dnešním globalizovaném světě. Myslím, že i Dobrovský by chápal, že je rozdíl mezi používáním češtiny či angličtiny v běžné mezilidské komunikaci či třeba v národní kultuře a oproti tomu v mezinárodně používaném globalizovaném internetu.
Je skvělé být tupým záprdkem, který si nadává tím svým krásným jazykem, kterým mluví 0,15 % světové populace (stav v roce 2022), že? A hlavně neumět pokud možno ani pozdravit něčím, čím mluví aspoň trochu rozumné procento lidí, se kterými mohu přijít do kontaktu, když potřebuji obchodovat se sousedními zeměmi, protože tu svou zemičku přejedu autem za 6,5 hodiny.
Angličtina je 3. nejpoužívanější jazyk na planetě a první mezi západními/Evropskými zeměmi. Dává mi velmi dobrý smysl použít zrovna angličtinu, aby se Francouzi, Němci nebo Poláci nehádali, že někomu z nich nadržujeme a aby se nemuseli učit jazyk, kterému pravděpodobně nikdo z nich nerozumí a je pro ně komplikovaný a neužitečný.
Kabinet doménu gov.cz nekoupil. Byla mu darována ze strany CZ.NIC.
Tuším, že o tom byla řeč v podcastu: https://www.lupa.cz/clanky/ondrej-filip-cz-nic-konec-vyhod-pro-spekulanty-chystame-drazby-uvolnenych-domen/
tvému přístupu se říká security through obscurity, mít domény ve stylu bb067b13ce842188bb68d17180e7a0899593b7c5.cz bezpečnost nezvýší, jen to výrazně zhorší přístupnost. Nezapomeň, že útočník má motivace, peníze a čas si to správnou doménu najít, pro něj to není nepřekonatelná překážka.
Naopak teď je problematická ochrana státních domén, nevím se totiž jaké ty domény jsou, takže klasický problém ve velkých firmách, když někdo pošle phising odkazy na falešné státní weby, trvá dlouho detekovat, že ty weby jsou falešné a prodlužuje to čas k blokování.
Stejně tak to je velká překážka pro ISP a hostingy, přes které mohou téct útoky na státní domény, nejsou schopní rychle takový útok detekovat a jednat podle toho.
I při monitorování státních webů a jejich zranitelností nám to přidělává obrovské problémy, nevíme totiž jaké všechny domény úřady používají a jejich seznamy se defakto posílají v excelu, to je náchylné na chyby.
Estonsko náš vzor, www.valitsus.ee, www.eesti.ee, jen tu nějak chybí gov. Bartoš hledí ke světlým zítřkům a účel světí prostředky. V případě Polska má pravdu, ale to je v EU skoro nejhorší.