Vláda kývla na větší ochranu soukromí uživatelů datových schránek

1. 6. 2023

Sdílet

Datová schránka, datové schránky Autor: Depositphotos

Výmaz osobních údajů z veřejných seznamů zveřejňovaných na webu datových schránek je o něco blíž. Vláda podpořila poslanecký návrh pirátského vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše, aby se proces zveřejnění datových schránek fyzických osob v adresáři datových schránek včetně adresy trvalého bydliště změnil na princip tzv. opt-in. Uživatel tak bude muset se zveřejněním výslovně souhlasit, jinak se v seznamu neobjeví.

Na problém jako první letos na jaře upozornila Lupa. Bartoš následně přišel s tím, že seznamy bude zapotřebí změnit a na tiskové konferenci slíbil, že do konce dubna přijde s pozměňovacím návrhem. Tento termín sice nedodržel, zato ale jeho návrh jde dál, než podle původně představeného záměru. Týká se totiž všech fyzických osob, bez rozdílu, zda jde o nepodnikatele či živnostníky.

„V takto široce přístupném adresáři by měl být jen ten, kdo o to opravdu stojí,“ uvedl vicepremiér. „Lidé musí mít kontrolu nad tím, kde se objevují jejich soukromá data – a tím adresa trvalého bydliště rozhodně je. O veřejném adresáři datovek i s trvalým bydlištěm uživatelů přitom věděl málokdo," dodal. Nic se nemění pouze u právnických osob a orgánů veřejné moci, kde se adresa nadále zveřejňuje povinně.

Datová očista se týká nejen vyhledávacího seznamu na webu mojedatovaschranka.cz, kde po zadání údajů systém vrátí odpovídající výsledky ze své databáze, ale zejména opendatového formátu uživatelů. Z něj bylo možné získat všechny údaje z dané kategorie datových schránek na jedno kliknutí. Ministerstvo vnitra se úpravám bránilo s tvrzením, že mu toto zveřejňování ukládá zákon. Poté, co správu datových schránek převzala Digitální a informační agentura, ačkoliv se zákon nijak nezměnil, seznam z webu zmizel. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří změnu v prvním rychlém a důležitém kroku umožnili,“ dodal Bartoš.

Vláda k poslaneckému návrhu vydala souhlasné stanovisko a ten tak nyní míří do Poslanecké sněmovny. Hlasování se očekává začátkem léta, účinnost by v případě schválení připadla na září nebo říjen. Tříměsíční odklad bude podle Bartoše nutný kvůli technickým úpravám systému.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).