Národní superpočítačové centrum IT4Innovations při VŠB-TUO v Ostravě ještě před instalací vlastního fyzického kvantového stroje spustilo simulátor kvantových počítačů. Název má CUDA Quantum.
Simulátor je postaven na technologii CUDA-Q od Nvidie. Ta nabízí jednotný programovací model umožňující spolupráci procesoru (CPU), grafického akcelerátoru (GPU) a kvantového procesoru (QPU).
IT4Innovations aktuálně využívají simulaci QPU na grafických kartách dvou superpočítačů Karolina (576 kusů Nvidia A100) a Barbora (32 kusů Nvidia Tesla V100). Na jedné A100 lze simulovat až třicet kvantových bitů (qubitů).
“Kvantový simulátor je široce využíván, protože současné kvantové počítače nejsou zatím vhodné pro proof-of-concept nových algoritmů. Díky simulaci QPU na GPU kartách je tento simulátor ideální pro úlohy pracující s větším množstvím qubitů a pro hybridní algoritmy kombinující klasické HPC a kvantové výpočty,” shrnula Silvie Illésová z Laboratoře kvantových výpočtů IT4Innovations.
Pro programování lze použít jazyk Python. Technické informace a návod pro vyzkoušení simulátor jsou zde.
CUDA-Q umožňuje programování pro hybridní prostředí spolupracujících běžných a kvantových počítačů. V Ostravě jsou právě ve fázi vyhodnocení soutěže na první kvantový počítač v Česku. Fungovat bude v tandemu s tamními superpočítači.
Přístup ke kvantovému počítání má také ČVUT, která je zapojená do sítě IBM poskytující přístup ke kvantovým strojům přes cloud.