Na Vysokém učení technické v Brně by měl vzniknout nový studijní program s názvem Návrh čipů a moderní polovodičové technologie. “Bude orientovaný do praxe tak, abychom ještě lépe zachytili současné i budoucí trendy v oblasti polovodičů a ještě více přizpůsobili výuku aktuálním požadavkům z průmyslu,” uvedl Jiří Háze, vedoucí Ústavu mikroelektroniky na FEKT VUT.
Studenti VUT už běžně s firmami jako Onsemi spolupracují. K dispozici mají také laboratoře (čisté prostory) v rámci CEITECu, kde je možné si vyrobit vlastní čip.
VUT zavedením nového studijního programu reaguje mimo jiné na nedostatek polovodičových odborníků a vysokou poptávku po nich. To akcelerovalo během čipové krize spojené mimo jiné s geopolitikou.
VUT je součástí Českého národního polovodičového klastru (součást Silicon Europe), který sdružuje firmy i univerzity. Klastr před pár týdny získal od města Brna dvoumilionovou dotaci na takzvanou Polovodičovou kompetenci Brna. Jižní Morava patří k tahounům českého polovodičového průmyslu, mimo jiné díky několika firmám vyrábějících elektronové mikroskopy.
V Brně by také ještě na jaře mělo vzniknout centrum pro návrh a vzdělávání kolem čipů, platit ho bude Tchaj-wan. Umístěno bude na Masarykově univerzitě. Tchaj-wan také investuje do centra pro čipové dodavatelské řetězce na Karlově univerzitě.