Hlavní navigace

USA se stahují z jednání s EU o digitální dani

18. 6. 2020

Sdílet

Spojené státy se stahují ze společných jednání s evropskými státy o dani z digitálních služeb, informuje agentura Reuters.

Podle slov amerického zmocněnce, kterým je Robert Lighthizer z ministerstva obchodu, se americký ministr financí Steven Mnuchin z jednání s představiteli Evropské unie stáhl proto, že se dostala do slepé uličky a nevykazovala žádné známky toho, že by se mohlo dosáhnout nějakého pokroku. Jednotlivé státy o tom byly informovány v oficiálním dopise.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire prohlásil, že se jedná ze strany USA o provokaci. „Spojené státy odmítají pokračovat v jednáních o digitální dani na půdě OECD. Dopis, který jsme dostali, je provokací,“ uvedl na svém oficiálním Twitter účtu a pro rozhlasovou stanici France Inter. „Mohu potvrdit, že ve Francii dojde ke zdanění digitálních firem za rok 2020 a stejně tak i za rok 2019,“ dodal.

Zemím, které digitální daň zavedou, Spojené státy hrozí vyšetřováním a možnou odvetou v podobě cel na vybrané zboží. Na počátku června obdrželo české ministerstva průmyslu a obchodu od americké protistrany oficiální vyrozumění o zahájení vyšetřování diskriminační povahy nyní 5% digitální daně, kterou plánuje od 1. ledna 2021 zavést české ministerstvo financí.

Dani mají podléhat společnosti s globálním obratem nad 750 milionů eur ročně, které na území ČR dosáhnou za kalendářní rok obratu minimálně 50 milionů Kč za uskutečněné zdanitelné služby. Jednotlivé služby budou dani podléhat tehdy, pokud u nich byla překročena minimální hranice pro jejich zdanění.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).