Ukrajina byla přijata jako přispívající účastník do kybernetické části NATO. Status Ukrajiny jako spolupracovníka v rámci NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) posvětilo sedmadvacet států.
CCDCOE sídlí v estonském hlavním městě Tallinnu. Jde o entitu zaměřenou na výzkum a výcvik týkající se kybernetické bezpečnosti. Slouží také jako platforma pro vyměňování informací a zkušeností v tomto oboru.
“Ukrajina má rozhodně cenné zkušenosti z předchozích kybernetických útoků, které mohou být pro CCDCOE NATO významným přínosem,” informuje estonský ministr obrany Kalle Laanet.
Ukrajina chtěla do CCDCOE vstoupit jako plnohodnotný člen, to ale ještě před invazí Ruska zablokovalo Maďarsko.
Členem CCDCOE je od roku 2014 také Česká republika. Slovensko je jednou ze zakládajících zemí.
Na Ukrajině v rámci invaze probíhá řada kybernetických aktivit. Rusko například zkouší DDoS útoky nebo nasazování doposud neznámých malwarů.
Některé země Evropské unie poskytují Ukrajině svou expertízu. Litva například zformovala Cyber Rapid Response Team, který Ukrajině v kyberprostoru pomáhá. Součástí jsou Chorvatsko, Polsko, Estonsko, Rumunsku a Nizozemsko.
Zapojení českých kybernetických úřadů je nejasné. NÚKIB ani Vojenské zpravodajství na dotazy Lupy nereagují. NÚKIB před pár dny vydal upozornění proti ruskému hardwaru a softwaru.