Twitter začal testovat nové opatření, které má sociální síti pomoci s uváděním nepravdivých či zavádějících informací na pravou míru. Projekt Birdwatch má do boje s dezinformacemi zapojit komunitu uživatelů. V testovacím provozu je zatím dostupný jen lidem v USA.
Zapojení testeři mají mít možnost přidávat k tweetům, které podle nich obsahují nepravdivé informace, své poznámky s vysvětlením či kontextem.
Poznámky se v pilotním provozu budou zobrazovat jen na speciální stránce Birdwatch, ale v budoucím ostrém provozu se mají ukazovat všem, přímo u dotčených tweetů. Podmínkou má být to, že se na nich shodne široká skupina přispěvatelů.
Zapojení uživatelé totiž mohou také hodnotit přínos jednotlivých poznámek a přispěvatelů. Poznámky nemají mít vliv na to, jak se lidem tweety zobrazují nebo jak je Twitter v rámci svých algoritmů doporučuje.
Všechna data z Birdwatch mají být podle Twitteru k dispozici ke stažení a stejně tak má být veřejně dostupný kód algoritmů, které bude Birdwatch využívat. Veřejná jsou například kritéria pro řazení jednotlivých poznámek na stránce Birdwatch.