Ta Rada chce snad chudáka Jaromíra zlikvidovat. Jak po něm mohou chtít, aby zvracel do kamery 7 dní v týdnu? Už i 5 dní je nadpsychopatický výkon. :-D
A je to dobré i pro jeho posluchače. Každý sadomasochista začne být po čase vůči řezání se a pálení svíčkou otupělý. Když mu dají dva dny pauzu, tak se pak může o to víc těšit a je víc senzitivní na další dávku pondělní tortury.
Tenhle systém, že rada pokaždé jen dá lhůtu k nápravě, to má sloužit jen k pobavení občanů? Vždyť je to úplně k ničemu a rada je bezzubá (pokud nemá možnost udělit pokutu rovnou). To je jak kdybych někde překročil rychlost v autě, změřil by mě radar, a na základě toho by mi nepřišlo vyměření pokuty, ale dopis: „Ty ty ty. Překročil jsi rychlost. Můžeš to dělat ještě devadesát dnů, a pokud bychom tě pak změřili znova, můžeme ti dát pokutu! Teda pokud by to nebylo o ulici dál, protože to by pak byl úplně jiný případ a po překročení rychlosti bychom ti zase poslali ‚ty ty ty“.“
Na tom není nic zvláštního. Rada coby státní úřad nesmí zasahovat do vysílání dopředu, vždy smí vyhodnocovat dodržování vysílacího zákona jen zpětně. Lhůta k nápravě je nezbytný krok, aby mohla při dalším postupu prokázat, že provozovatele vysílání upozornila na konkrétní nedostatky - a on je buď napravil, nebo ne. Pokud ne, následují tvrdší opatření.
Správní řízení chápu. A lhůty ve správním řízení neslouží k nápravě věci, ale jsou to procesní lhůty – aby se mohl dotyčný třeba seznámit se spisem a odvolat se. Jak jsem psal, pokud překročím v autě rychlost, nikdo mi žádnou lhůtu k nápravě nedá, prostě rovnou platím pokutu.
Zrovna v tomhle případě se dá napravit alespoň budoucí dodržování licence. (Ale opět – když překročím rychlost v autě, nemůžu si to vyžehlit tím, že příště už rychlost nepřekročím.) Ještě absurdnější je to v případech, kdy už byl pořad, kterému rada něco vytýká, odvysílán, a v nejbližší době není plánována jeho repríza.
Současný přístup znamená, že televize mohou beztrestně porušovat zákon, pokud ho neporušují stejným způsobem moc často.
10. 10. 2022, 09:53 editováno autorem komentáře
Lhůta k nápravě je zvláštní. Ve spoustě případů mimo rozhlasové a televizní vysílání se žádná lhůta k nápravě bez trestu nedává a ihned po prokázání provinění následuje trest, i když první trest je třeba mírný. Silniční provoz, obchodní inspekce, hygiena, potravinářská inspekce, telekomunikace – tam všude se hned za první provinění udělují pokuty. A to jsou adresáty podstatně menší subjekty (i jednotlivci) s daleko menším dosahem, než celostátní televize.
10. 10. 2022, 10:06 editováno autorem komentáře
Je mi jasné, že si to rada nevymyslela sama. Akorát je absurdní, když se stanoví nějaká pravidla, a pak se vyvodí, že se vlastně nemusí brát zas až tak vážně. Tak pokud stát do něčeho nechce zasahovat, tak ať ty požadavky vůbec nejsou v zákoně a rada to nekontroluje. Tohle, že pravidla sice jsou, ale jejich porušení se nebere vážně, je znak totality, ne svobodného prostředí.