Čechům se za poslední rok zhoršila kvalita připojení k internetu. Vyplývá to alespoň z průzkumu společnosti Grant Thornton a ministerstva průmyslu a obchodu, kteří společně již druhým rokem skrze online dotazníky sbírají informace od veřejnosti. Aktuální sběr dat se uskutečnil koncem loňského roku a zúčastnilo se ho šest tisíc domácností.
“Jedním z hlavních důvodů trendu zvyšující se rychlosti připojení je skutečnost, že téměř 77 % respondentů nyní využívá domácí připojení pro práci z domova (před rokem to bylo 48 %) a 56 % pro domácí výuku, přičemž více než polovina z těchto uživatelů deklarovala, že za poslední rok se tento způsob využívání domácího připojení zásadně zvýšil,” píše se ve zhodnocení výsledků průzkumu.
“V kontextu pandemie koronaviru zaznamenala téměř třetina lidí (29,4 %) zhoršení kvality svého domácího internetového připojení. V této souvislosti se více než 25 % nespokojených uživatelů pokoušelo o změnu poskytovatele, ale zrealizovat tuto změnu se podařilo pouze 7,3 % z nich. Celkově ale došlo k nárůstu spokojenosti respondentů ve srovnání s předchozím rokem o 4 % na celkových 60 %. Nejnižší spokojenost je v Karlovarském, Středočeském a Pardubickém kraji (cca 52 % nespokojených), nejvyšší spokojenost naopak v Plzeňském kraji (pouze 32 % nespokojených).”
Češi nejčastěji za internet měsíčně platí mezi 350 až 500 korunami (43 % respondentů). Nejdražší připojení mají lidé z Prahy a kolem Karlových Varů (36 % respondentů platí více než 500 korun), nejlevnější tarify jsou v Jihočeském a Plzeňském kraji.
Obecně jsou ale Češi se svým připojením spokojení (60 %) a jejich nároky rostou. “Nároky uživatelů na kvalitu připojení se neustále zvyšují, což se projevuje pokračujícím růstem podílu optických přípojek umožňujících poskytovat rychlost přenosu dat až 1 Gb/s (21 % respondentů) a pozvolným poklesem kabelového (29 % respondentů) a bezdrátového internetu, i když tento způsob stále zůstává mezi respondenty dominantní (38 % respondentů). Uživatelé stále více využívají rychlostí připojení nad 100 Mb/s (28 % respondentů).”
Kolem 38 procent lidí je připojených bezdrátově. Nejtypičtější rychlost připojení je mezi 30 až 99 Mb/s, loni to přitom bylo šest až 29 Mb/s.
Studie nabízí další čísla a grafy. V kompletním znění je k dispozici zde (PDF).