Aplikace Tečka se v mobilních telefonech změnila na EZKartu. Zachována zůstává její funkce elektronického Očkovacího průkazu. Ministerstvo zdravotnictví ale postupně chystá její další rozšíření do podoby plnohodnotné eHealth aplikace. „Kromě jiného má EZKarta ambici přinést uživatelům úsporu času v nakládání s jejich zdravotnickou dokumentací a zvýší dostupnost elektronických služeb v oblasti zdravotnictví,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
Na vývoji resort spolupracoval s Digitální a informační agenturou (DIA) a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). EZKarta má postupně nabídnout funkce jako například mapa poskytovatelů zdravotních služeb. Přístup k citlivým údajům v aplikaci chrání bezpečné přihlášení skrze Identitu občana, tedy s využitím například mojeID, mobilního klíče eGovermentu nebo přes bankovní identitu.
Elektronický očkovací průkaz momentálně uživatelům nabízí přehled všech očkování, aplikovaných od začátku minulého roku, a to včetně očkování proti Covid-19. Tím pádem v EZKartě zůstává zachována funkce pro uchovávání, zobrazování a validaci covidových certifikátů, a to včetně vazby na portál ocko.uzis.cz.
„Elektronizace zdravotnictví je jednou z mých priorit a EZKarta je její vlajkovou lodí. Očkovací průkazka, která je její první funkcí, umožní mít v mobilu nejen svá očkování a jejich detaily, ale i očkování svých nezletilých dětí, mladistvých a dalších osob, kterým dají důvěru – mandát. Samotné očkování se v EZKartě zobrazí okamžitě po tom, co bude zadáno do systému ze strany očkujícího lékaře, což jsou standardně minuty po jeho aplikaci," říká k novince šéf resortu Vlastimil Válek.
Součástí aplikace má být pojistka, která v případě příliš vysokého počtu požadavků na přihlášení do centrálních registrů státu zabrání jejich přetížení. „Velmi oceňujeme flexibilitu a důraz na bezpečné fungování aplikace ze strany ministerstva zdravotnictví tak, aby i její spuštění proběhlo bez přílišného zatížení našich systémů,“ doplňuje ředitel DIA Martin Mesršmíd.