Blíží se doba, kdy Česko bude mít svůj vlastní první kvantový počítač. Pokud už ho tedy neprovozují armáda a tajné služby a nekomunikují skrze něj s ufouny. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations při VŠB-TUO v Ostravě již má připravenou místnost, kam kvantový stroj umístí. Slovo “kamrlík” v nadpisu je nadsázka, jde o takový menší datový sál.
V Ostravě, kde jinak běží národní superpočítače, počítají s pořízením kvantového počítače s označením LUMI-Q. Vyjde na sedm milionů eur, asi 180 milionů korun. Půlku zaplatí Evropská komise a půlku konsorcium LUMI. To ve Finsku provozuje stejnojmenný superpočítač, který je nejrychlejší v Evropě a pátý na světě. Česko je členem této organizace.
Nákup ostravského kvantového přístroje je ve fázi veřejné soutěže. V ní jsou podány nabídky od dodavatelů a technická hodnocení podle informací Lupy vypadají v pořádku. Nyní je na Evropské komisi, aby vše prošla a prosoudila. “Cesta k podpisu smlouvy asi bude delší, než jsme si mysleli. Souvisí to s procedurami na evropské úrovni,” řekl Lupě ředitel IT4Innovations Vít Vondrák.
Je vysoce pravděpodobné, že dodavatel stroje bude z Evropy. V tendru, jehož technické zadání připravovali v Ostravě, je jako součást hodnocení položka “european added value”. Může jít o firmy jako IQM (Finsko), QuantWare (Nizozemsko) nebo Parity QC (Rakousko).
Český kvantový počítač bude fungovat na bázi supravodivých qubitů, kterých by mělo být nejméně dvacet. Využije se hvězdicová topologie, což znamená, že všechny qubity budou spojeny s jedním centrálním, tedy maximálně dvěma SWAP operacemi pro interakci libovolných dvou qubitů. Fidelita jednoqubitové operace by měla být větší než 99,7 procenta a dvouqubitové 99 procent. Přístroj bude fungovat v hybridním režimu a bude spojený s klasickým superpočítačem.
V Ostravě už mají připravenou místnost, kam se kvantový počítač umístí. K dispozici jsou přípojný chladící systém a rozvaděč. Na jedné straně místnosti vznikne okno, aby bylo možné se na stroj zvenčí podívat. Lidé většinou u kvantových počítačů obdivují netradiční systém chlazení, který zaměňují za samotný počítač. Čip je vůči masivnímu chlazení nepoměrně malý.
Na IT4Innovations už také vznikla Quantum Computing Laboratory. Zkoumat bude nové algoritmy, jejich praktickou aplikaci, kvantovou korekci chyb, kryptografii, komunikaci, optimalizaci a další výzkum kolem kvantově-počítacího světa.