Technologická firma STRV loni vyrostla meziročně o 5 % a inkasovala 15,35 milionu dolarů. 52 % těchto příjmů společnost utržila během pandemie, přičemž EBIT (zisk před zdaněním a úroky) na klientských projektech dosáhl 3,3 miliony dolarů . Majoritním vlastníkem firmy se stal Lubo Smid, ostatní spoluzakladatelé se soustředili na česko-americký startup Kindest.
„Zhruba první polovina loňského roku se nesla na vlně nejistoty, kdy nám vypadli čtyři z deseti největších klientů. Mým cílem tak nebylo trhat obratové rekordy, ale naopak se zaměřit na vytvoření stabilního prostředí pro náš dvousetčlenný tým,“ říká Lubo Smid, výkonný ředitel a spoluzakladatel STRV. Dobré výsledky vysvětluje úspěšným průnikem na americký trh. „Přece jenom 44 % nového byznysu jsme loni získali z doporučení,“ dodává.
V reakci na pandemii firma mimo USA a Velkou Británii začala hledat klienty i v ostatních částech světa. Největší příjmy ale STRV zaznamenala stále v Severní Americe, kde inkasovala 12,84 milionu dolarů (84 % zisku). Další mezinárodní klienti zaplatili firmě 1,12 milionu dolarů (7 %) a 1,39 milionu dolarů (9 %) společnost utržila díky spin-off projektům a subjektům, do kterých dříve investovala.
Majoritním vlastníkem firmy se také v průběhu loňského roku stal Lubo Smid, který ve vlastnictví největšího podílu vystřídal Davida Semeráda. Smid od Semeráda a dalšího spoluzakladatele Martina Šťávy odkoupil část podílu. Semerád, Šťáva a další spoluzakladatel Pavel Zeifart stále zůstávají ve firmě jako akcionáři.
„V roce 2018 jsme se s klukama dohodli na změně rolí. David mi přenechal vedení STRV a společně s Martinem a Pavlem začali budovat nový startup Kindest. Po třech letech nám dává smysl naše úsilí reflektovat i v úpravě podílů v jednotlivých projektech,“ říká Smid.
13. 2. – ve zprávě jsme opravili nepřesné formulace týkající se rozdílu mezi ziskem a obratem