Redaktoři televize Markíza nevstoupí do ostré stávky. Vedení stanice souhlasilo s jejich požadavky. Zároveň však naznačilo, že návrat moderátora Michala Kovačiče na obrazovku není možný.
„Vedení televize Markíza souhlasilo se všemi podmínkami stávkového výboru. Udělalo to interně a potichu. Protože navenek tvrdilo opak, o skutečném výsledku vás musíme informovat my,“ oznámili protestující zaměstnanci ve společném videu na sociálních sítích.
„Hodiny jsme na jednáních trvali na elementárních principech novinářské práce a těchto příslibů jsme nakonec dosáhli,“ pokračuje prohlášení. „Ke stávce proto dnes nemáme důvod. Na slíbená pravidla však musíme dohlížet, protože se nerodila lehce, a proto zůstáváme ve stávkové pohotovosti. Nemáme proč odcházet. Zůstáváme,“ zdůraznili redaktoři.
Markíza poté ve svém prohlášení ocenila rozhodnutí zaměstnanců nevstoupit do stávky jako pozitivní krok. „Svědčí o tom, že většině zaměstnanců záleží na dobrém jméně jejich televize a že společně s vedením TV Markíza považují současnou situaci za řešitelnou cestou racionálního dialogu,“ konstatuje vedení stanice.
Podle managementu se požadavky zaměstnanců prakticky shodují s jeho vlastními snahami a redakčními směrnicemi skupiny CME, do které Markíza spadá v rámci PPF. Televize souběžně zveřejnila tři nepřekročitelné podmínky pro další jednání:
- TV Markíza nikdy nepřipustí, aby bylo její vysílání zneužito ve prospěch kterékoli ze soupeřících politických stran.
- Redakční odpovědnost za vysílání televize je v rukou vedení jako zástupců držitele oprávnění k vysílání. Tato odpovědnost přitom musí zůstat nedělitelná, protože je to právě management TV Markíza, kdo je plně zodpovědný regulačním orgánům, veřejnosti a akcionářům televize.
- Je nemyslitelné, aby jakákoli osoba, která zneužila vysílací prostor k neautorizovanému vysílání a poškodila dobré jméno TV Markíza, reprezentovala do budoucna zájmy redaktorů, moderátorů a byla nadále tváří televize.
Poslední bod se zjevně týká moderátora Michala Kovačiče, který před skoro dvěma týdny v živém vysílání diskusního pořadu Na tělo sdělil divákům, že se vedení snaží manipulovat zpravodajství. Kovačič je zároveň předseda televizních odborů.
Zatímco v soukromé televizi je stávka zažehnána, na protest se chystají zaměstnanci veřejnoprávní RTVS. Jejich výstražná stávka se uskuteční v pondělí od 12 do 15:30 hod., zapojí se pravděpodobně přes 150 lidí.
Stávkující zaměstnanci nebudou zasahovat do vysílání, chystají se na pochod Bratislavou k ministerstvu kultury. V úterý se má totiž slovenský parlament opět zabývat zákonem, který zruší současnou RTVS a nahradí ji obratem novou institucí STVR. Předseda mediálního výboru parlamentu mimo jiné otevřeně mluví o tom, že zákon povede k personálním změnám v diskusních pořadech.