Jeden z nejznámějších ruských technologických miliardářů Arkady Volozh formálně požádal představitele Evropské komise o zrušení sankcí zaměřených na jeho osobu, informoval deník Financial Times (FT). Spoluzakladatele firmy Yandex EU loni na sankční seznam zařadila kvůli tomu, že jeho firmy finančně podporují ruský režim a napomáhají cenzuře.
„Od začátku války se Yandex řídí politikou vlády Ruské federace v oblasti informací a cenzury. Výsledky vyhledávání vykazované vyhledávačem společnosti Yandex jsou v souladu s požadavky ruských orgánů a vykazují pouze zdroje související s ruskou proválečnou propagandou. Kromě toho společnost Yandex napomáhám internetovým stránkám, které šíří nepravdivé a proruské narativy o invazi na Ukrajinu, generovat zisk z digitální inzerce,“ stojí v oficiálním zdůvodnění.
Volozh, který od roku 2014 žije v Izraeli, před dvěma týdny vydal veřejné prohlášení, ve kterém ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil jako barbarský čin, se kterým kategoricky nesouhlasí. Krátce poté podle FT podal oficiální žádost, aby byl ze sankčního seznamu vyšrtnut.
Podle zakladatele českého Seznam.cz Iva Lukačoviče, který se s Volozhem dlouhá leta zná, se ruský podnikatel od své emigrace snažil s vystěhováním z Ruska pomáhat i dalším zaměstnancům Yandexu.
Volozh v červnu 2022 (po uvalení sankcí) rezignoval na pozici výkonného ředitele Yandexu. Společnost oficiálně sídlí v Nizozemsku a je kótovaná na americké technologické burze NASDAQ. Ta ale 28. února 2022 v reakci na invazi zastavila obchodování s akciemi Yandexu.
Firma se po zahájení ruské invaze rozhodla prodat své vlivné mediální weby v Rusku. Loni v srpnu je společně s hlavní stránkou portálu Yandex.ru získala ruská skupina VK, která provozuje největší ruské sociální sítě.
Skupinu prostřednictvím pojišťovny Sogaz částečně vlastní Yury Kovalchuk, dlouholetý spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Zajímavé na transakci bylo, že Yandex výměnou za weby a homepage dostal pouze 100% podíl v doručovací službě Delivery Club.
V současné době se Yandex snaží zbavit všech svých ruských aktiv. Úplný odchod z Ruska je mimo jiné podmínkou k tomu, aby akcie firmy mohly na NASDAQu zůstat. Do firmy investovala řada západních investorů. Burza dala společnosti lhůtu do konce letošního roku, vzhledem k průtahům ze strany ruské vlády, která musí obchody posvětit, ale není jasné, zda termín stihne.