No tady to není tak jednoduché, tím že je to standardními smluvními doložkami, tak je třeba řešit každý případ zvlášť a hodnotit co vše se přenáší, a co vše bylo americkým orgánům zpřístupněno.
V případě Mety jsou to poměrně dost osobní údaje protože lidé jsou schopni na ten Instáč a FB o sobě nabonzovat všechno možné včetně toho, co měli k snídani a kdy si naposledy užili supr sex a s kým :) nemluvě o tom, že FB pixelem sleduje (nejen) své uživatele kde se pohybovali po internetu.
V případě ostatních tam podle mě nebudou data s takovým rizikem pro subjekty údajů, tzn. i dopady budou nejspíš nižší a je otázka, co požadovaly všechno po těchto firmách za konkrétní OÚ americké úřady.
Pro FB je toto rozhodně "nepěkné" rozhodnutí, protože on jako firma z USA musí ctít zákony USA a nemůže úřadům nevyhovět, nehledě na to, odkud subjekty údajů jsou. Obecně ty zákony US (patriot-act a podobné) jdou proti GDPR a tím pádem se META dostala do kleští legislativy US a EU se kterou nemá až tak mnoho možností něco udělat (ofc. může v USA i EU lobovat, aby se to změnilo, což nejspíš i dělá). Nejspíš i proto byl Irský úřad proti.