Fico je Premiér, který vzešel z voleb. Jeho dehonestaci vlastně čeští politici říkají většině Slováků, že jsou to hlupáci. To není nic jiného, než pohrdání demokracii, stejně to platí i v případě těch co budou volit Trumpa.
Nedelejme si iluzi, že Veřejnoprávní, vlastně neznamená vládní, takže kdyby ceska politická garnitura měla tu samou odvahu, jako Fico, tak by s ČT a CRO, udělala dávno to samé. Zrušit a postavit na zelené louce, skrtnout 30% pozic a ušetřit na jedné budově. Ono by to šlo, ale muselo by se chtít.
KOmunisticky rezim po roce 1948 taky vzesel ze svobodnych voleb. Stejne jako Hitleruv rezim. Jen prosty fakt, ze neco vzejde z voleb nezaneman ze to je spravne. Je taky dulezite si uvedomit jaky typ voleb u nas probiha, kdy moc muze prevzit straana, ktera nedostane ani 20 % hlasu obcanu. Proto je treba hlidat principy voleb a vysledky i kdyz jsou svobodne a demokraticke. Protoze demokracie ma tu nevyhodu, ze ji lze zneuzit, protoze nepokryje nikdy vsechny moznosti.
K tomu šetření — Ficova vláda sama píše v předkládací zprávě k zákonu, že spojení rozhlasu a televize vůbec nesplnilo očekávání:
„Naopak u Slovenské televize a Slovenského rozhlasu se dřívější osobitá identita těchto výjimečných médií veřejné služby do značné míry vytratila. Bez politicky vyjednaných dotací by RTVS nebyla schopna vyhnout se dalšímu zadlužování veřejnoprávního vysílání, plnohodnotně vykonávat veřejnou službu a zůstala by v hlubokém finančním deficitu. Původní argument o ekonomické výhodnosti sloučení televize a rozhlasu do jednoho subjektu byl od počátku spíše mýtem než pravdou. Ekonomika RTVS nikdy nebyla lepší než ekonomika STV nebo SRO.“
Demokracie neni o nejakem volebnim systemu. Demokracie znamena "vlada lidu". A je uplne jedno zda je volebni system pomerovy, vetsinovy apod. Podstatne je, zda je volna soutez politickych stran a zda jsou volby svobodne a muze se jich ucastnit kazdy apod. A to zde mame.
Presto je treba tyto principy a situaci hlidat, aby se neopakovaly situace vyse zminene. Protoze o demokracii a svobodu je treba neustale pecovat, makat na ni a nikdy nejit s tim, ze uz je hotovo. Velmi rychle lze pak sklouznout k formam diktatur apod.
Diskuze mají pouze takovou úroveň, jakou udělají sami diskutující. A i na CNN Prima News jsem občas zaznamenal diskuze, které byly tak na úrovni rozšlapaných báboviček na pískovišti.
Pokud jde o "pravdu", tak to je velmi subjektivní vjem. Osobně zrovna dva bývalé (poslední) prezidenty za nějaký zázrak nepovažuji, natož abych uznával tu jejich "pravdu". Ale na to může mít každý názor jiný, to je bez debat.
"Bez politicky vyjednaných dotací by RTVS nebyla schopna vyhnout se dalšímu zadlužování veřejnoprávního vysílání,"
Když politici schválí nedostatečnou výši koncesionářských poplatků čímž veř. médium donutí jednat s politiky o doplnění protředků ze státního rozpočtu a pak ho za toho jednání kritizuje. Nádhera ;-)))
Jednak v naší Ústavě nic takového není a za druhé je - aspoň pro mě osobně a nepochybně i pro spoustu dalších lidí - mnohem lepší, když předem vím, kdo s kým bude spolupracovat (a podle toho se u voleb rozhodnu), než nějaká povolební překvapení ve stylu, že vládnou prapodivné koalice s neoficiální podporou někoho z opozice, což si třeba voliči daných stran vůbec nepřáli, aby tomu tak bylo. Případně nějaké opo-smlouvy a další hrůzy, jaké už člověk od roku 1990 nezřídka po volbách zažil.
Jelikož je zde poměrný volební systém, tak vůbec nerozhoduje, kolik % hlasů dostane jednotlivá strana, ale rozhodující je, kdo sestaví většinovou koalici neboli pak vládne ten, kdo má nad 50%, a to demokratické pochopitelně je. Naopak demokratické by nebylo, aby vládla strana, která sice sama má nejvíc hlasů, ale oproti zbytku Sněmovny je v menšině.