Slovenské ministerstvo kultury zveřejnilo návrh zákona, který mění podobu veřejnoprávního vysílání. Ruší se RTVS jako organizace, místo ní má vzniknout nová instituce s názvem Slovenská televize a rozhlas.
Zrušením RTVS a založením nové organizace přijde o funkci současný generální ředitel Ľuboš Machaj. Skončí také všichni členové současné Rady RTVS. Nová instituce však jako právní nástupce převezme finance, majetek a závazky, bude také fungovat podle rozpočtu původně připraveného pro RTVS.
„Předložený návrh zákona nepředstavuje formální rozdělení RTVS, vytváří však podmínky pro samostatný rozvoj Slovenské televize a Slovenského rozhlasu,“ píše ministerstvo kultury v předkládací zprávě.
Slovenská televize a rozhlas bude mít příjmy ze státního rozpočtu. Nárokovatelný příspěvek je ve výši nejméně 0,12 % z hodnoty HDP. K tomu má dostat další příspěvek ve výši nejméně 0,02 % z hodnoty HDP, a to na základě obnovené smlouvy se státem. V tomto dokumentu ministerstvo kultury objedná konkrétní pořady ve veřejném zájmu nebo vysílání do zahraničí.
Podle zákona bude mít Slovenský rozhlas a televize nejméně dva televizní programy a nejméně čtyři rozhlasové okruhy. Nejméně jeden televizní program musí vysílat terestricky. Má také nabízet multimediální přenosy na webu nebo podporovat kreativní průmysl.
Generálního ředitele bude nově volit a odvolávat Rada Slovenské televize a rozhlasu. Dosud tohoto manažera vybíral parlament. Podle zákona bude možné šéfa telerozhlasu zbavit funkce i bez udání důvodu. Měsíční mzda je pevně stanovena na čtyřnásobek průměrné mzdy na Slovensku. Zástupce ředitele pro televizní vysílání a zástupce pro rozhlas dostanou polovinu toho, co generální ředitel.
Rada Slovenské televize a rozhlasu bude mít sedm členů, přičemž tři vybere ministryně kultury a čtyři parlament z návrhů různých společenských organizací. Rada bude mít kromě volby generálního ředitele za úkol dohlížet na hospodaření, schvalovat rozpočet, schvalovat smlouvy nad 1,5 milionu eur nebo řešit stížnosti. Funkční období členů rady bude pět let.
Zákon také zavádí úplně nový třetí orgán, programovou radu. „Programová rada bude důsledně plnit roli spolutvůrce a kontrolního orgánu pořadů vysílaných ve veřejném zájmu,“ napsalo ministerstvo v předkládací zprávě k zákonu. Programovou radu bude tvořit jedenáct lidí, z toho devět vybere Národní rada a další dva si vyberou zaměstnanci. Funkční období potrvá pět let a odměna bude ve výši poloviny průměrné mzdy. Členové programové rady se mají scházet čtyřikrát do roka.
„Návrh zákona reaguje na podněty laické i odborné veřejnosti, která požaduje bezodkladné zlepšení výkonu základních funkcí veřejné služby s cílem dosáhnout větší objektivity ve vysílání, zejména v oblasti zpravodajství a publicistiky,“ tvrdí ministerstvo kultury.
„Přísnější kontrola využití přidělených prostředků bude zajištěna přímým zapojením odborníků jmenovaných Ministerstvem kultury Slovenské republiky a Ministerstvem financí Slovenské republiky do rozhodovacích a zejména kontrolních procesů v nové instituci veřejné služby,“ popisuje důvodová zpráva.
Novou instituci bude dočasně řídit zástupce současného generálního ředitele, a pokud to odmítne, tak jiný zaměstnanec vybraný předsedou Národní rady.
Zákon je nyní v připomínkovém řízení, které potrvá jen několik dnů. Až ho schválí parlament, má nabýt účinnosti dnem vyhlášení. Právní rámec fungování veřejnoprávních médií se tak může změnit už za pár měsíců.