Sigfox má v Česku sto tisíc aktivních senzorů. SimpleCell nyní pokrývá budovy

22. 1. 2019

Sdílet

Sigfox - SimpleCell - mapa pokrytí

Operátor SimpleCell, který v Česku provozuje síť Sigfox určenou pro internet věcí, už má hotovou instalaci více než tří stovek BTS. Podařilo se tak pokrýt velkou část venkovních lokalit země s tím, že se nyní firma soustředí na pokrývání vnitřků budov.

K tomuto účelu může nově využívat „micro“ základnové stanice, které Sigfox představil koncem loňského roku. Cena jednoho kusu je 280 eur a je tak asi na pětině ceny tradiční BTS. Jejich instalaci v Česku řeší přímo SimpleCell.

V tuzemské síti Sigfoxu už je podle oficiálních informací SimpleCellu připojeno „do sto tisíc“ aktivních placených zařízení. „Také máme hodně zákazníků s malými počty zařízení, kteří končí s pilotním provozem a v dalších měsících očekáváme exponenciální nárůst aktivovaných zařízení,“ uvádí pro Lupu Martin Levanti ze SimpleCellu.

V České republice je zároveň poměrně velký přetlak IoT sítí. Vedle Sigfoxu jsou v chodu sítě LoRa a operátoři zase spustili NB-IoT. SimpleCell a Sigfox se tedy chtějí soustředit především na velké přeshraniční zákazníky, často z oblasti logistiky. „LoRa není přeshraniční a u NB-IoT stále není jasné, jaké jednotlivé státy budou používat frekvence,“ míní Levanti.

Sigfox proto rozjel sekci Global Solutions, která je zaměřená na přeshraniční zákazníky a nadnárodní firmy. Z jednoho místa je možné nakoupit konektivitu a služby s tím, že finanční vyrovnání si operátoři v jednotlivých zemích řeší sami. Počítá se podle toho, kde je připojené zařízení aktivní. Mezi přeshraniční zákazníky patří ČEZ, Veolia nebo Michelin. Ten pomocí senzorů sleduje přepravní kontejnery na lodích.

Sigfox aktuálně operuje v 53 zemích. SimpleCell tuto síť provozuje v Česku a na Slovensku, spolupracuje v Rumunsku a rozjíždí jí také v Rakousku. V rámci globálního pokrytí se nyní rozvíjí Jižní Korea a Japonsko. Určitým bolákem Evropy je pak Polsko. Tam je těžké najít partnera pro výstavbu a Sigfox, který si sám provozuje sítě třeba v Německu či Spojených státech, do toho jít nechce. V Polsku se tedy prozatím síť nestaví.

SimpleCell provozuje také síť ve Švýcarsku, kde operuje společně s dalšími partnery pod značkou Heliot. Stejný název se využívá také v Rakousku. Na dostavbu Sigfoxu na Slovensku pak SimpleCell skrze mateřskou firmu SCNS CEE vydal dluhopisy.

Sigfox zároveň rozjel spolupráci se společností Eutelsat, která provozuje družice. První „vesmírná BTS“ pro Sigfox má být spuštěná v roce 2020.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).