Seznam rozšířil používání featured snippetů, úryvky bere kromě Wikipedie i z dalších webů

14. 4. 2023

Sdílet

Seznam.cz - homepage - hlavní stránka - 2022 Autor: screenshot, Lupa.cz

Dát uživatelům odpověď rovnou na stránce s výsledky hledání – to je hlavní účel tzv. vybraných úryvků (featured snippets). Fungují tak, že vyhledávač v boxu nad organickými výsledky zobrazí graficky zvýrazněný úryvek, který nabízí ucelenou informaci, a pod ním je teprve odkaz na zdrojovou stránku.

Vyhledávač Seznamu začal featured snippety zobrazovat loni v lednu. Na začátku je vytvářel jen pro články z Wikipedie, které se ve výsledcích hledání nacházely na prvních pěti pozicích. Od letošního března ale začal čerpat i z dalších webů, oznámila firma na svém blogu. „Pokud na své doméně publikujete kvalitní informační obsah, může se stát, že se ve Featured snippetu objeví i ta vaše,“ uvádí.

Firma tvrdí, že úryvky mohou přinést větší proklikovost na zdrojové weby. Vychází přitom z vlastních testů na wikipedických stránkách. „Analyzovali jsme poměr proklikovosti (kolikrát se stránka zobrazila v SERPu vs. kolikrát se na ni kliklo) na vzorku wikipedických stránek před a po nasazení Featured snippetů. Zjistili jsme, že poměr proklikovosti byl u většiny URL po nasazení vyšší,“ uvádí.

Dušan Janovský: Vyhledávače bude do budoucna nejvíc používat AI Přečtěte si také:

Dušan Janovský: Vyhledávače bude do budoucna nejvíc používat AI

Zároveň varuje, že to nemusí platit pro všechny weby a že je proklikovost závislá na povaze dotazu, který uživatel vyhledává. „Pokud mám například dotaz ‚kdy se otevírá burza‘, který se dá odbavit krátkou odpovědí, je pravděpodobnější, že se uživatel odbaví již v SERPu a na konkrétní výsledek už neklikne. Jiná je ale situace u dotazu typu ‚jak funguje burza‘. Odpověď na tento dotaz bude nejspíš rozsáhlá a vzhledem k délce Featured snippetu se takový dotaz přímo v SERPu pravděpodobně odbavit ani nedá,“ píše Seznam.

Pokud provozovatel webu nechce, aby vyhledávač z jeho stránek featured snippety vytvářel, musí tuto možnost aktivně zakázat v hlavičce webu.

Snaha nabízet uživatelům odpovědi tak, aby nemuseli klikat na zdrojové weby, je vidět u většiny velkých vyhledávačů. Své featured snippets má i Google. Podle loňské studie SEO firmy Semrush asi při čtvrtině (25,6 %) hledání v Googlu uživatelé nekliknou na žádný nabízený odkaz (jde o tzv. zero-click).

Další možný pokles proklikovosti na zdrojové weby se očekává s nadcházející implementací AI nástrojů jako je ChatGPT nebo Bard do vyhledávačů. Poskytování odpovědí vygenerovaných do ucelného textu z více stránek už testuje vyhledávač Bing. Podobný plán má také Google.

Nástup AI připomíná první fázi průmyslové revoluce. Jak generátory změní novinařinu? Přečtěte si také:

Nástup AI připomíná první fázi průmyslové revoluce. Jak generátory změní novinařinu?

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).