Rada České televize schválila dlouhodobé plány programového, technického, ekonomického a personálního rozvoje. Česká televize se jimi bude řídit do konce roku 2024.
„Schválené dlouhodobé plány obsahují námi navržená úsporná opatření a zabezpečují plné fungování České televize až do roku 2024, tedy o rok déle, než je mé funkční období,“ říká generální ředitel Petr Dvořák.
„Předložené plány realisticky odrážejí vývoj důležitých ekonomických parametrů, které zásadním způsobem dopadají na činnost České televize. Tedy další pokles příjmů z koncesionářských poplatků, jejichž reálná hodnota v porovnání s rokem 2008 klesla již o 22 procent, dlouhodobý růst cen všech vstupů, proměny pracovního trhu a související navyšování mezd v soukromém i veřejném sektoru nebo skokově stoupající ceny vysílacích práv. Ukazují tedy, že není možné očekávat další rozšiřování veřejné služby za situace, kdy reálné příjmy České televize o desítky procent klesají, zatímco například o 50 procent vzrostla v České republice v poslední dekádě průměrná mzda,“ varuje Dvořák.
Ve střednědobém výhledu bude bez jakékoli změny způsobu financování nutné přistoupit k omezení veřejné služby, kterou dnes Česká televize svým divákům poskytuje. „V nejbližší době budeme chtít vyvolat debatu se zákonodárci o požadovaném budoucím rozsahu a kvalitě výroby a vysílání,“ dodává generální ředitel.
Dlouhodobé plány jsou sestaveny s cílem zabezpečit fungování ČT do roku 2024 a nevytvořit žádné zásadní krizové situace po tomto roce. Na konci plánovacího období bude mít ČT na účtech stále dostatečný objem finančních prostředků, a to ve výši 700 milionů korun, tedy zhruba desetiny stávajícího rozpočtu.
Podrobnosti o dlouhodobém vývoji ČT přineseme v pondělním textu.