Vyplňovat formuláře online mohli občané poprvé už při sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011. Návratnost vyplněných dotazníků se tehdy podle oficiálních údajů pohybovala kolem 25 procent.
Při dalším sčítání v roce 2021 má být toto číslo přibližně dvakrát vyšší a sčítat se bude primárně online. Vyplývá to z věcného záměru zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021, který dnes schválila vláda.
„Vyplnit on-line formulář bude mnohem jednodušší než práce s papírovou verzí. Internetové rozhraní bude obsahovat nabídky možných odpovědí nebo vynechá otázky, které se konkrétního respondenta netýkají,“ popisuje výhody online sčítání tisková zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Podle schváleného materiálu by úřady měly co nejvíce požadovaných informací zjistit bez toho, že se vůbec musely lidí ptát. ČSÚ tak má maximálně využít různé administrativní zdroje (základní registry, evidenci obyvatel, databáze ministerstva práce a sociálních věcí s údaji o (ne)zaměstnanosti a tak dále). Počet otázek ve formuláři se má snížit z 47 (rok 2011) na 23.
Samotné sčítání pak má proběhnout v první fázi online. Stejně jako před sedmi lety, i tentokrát budou občané moci vyplnit internetové dotazníky. Podle návrhu zákona se formuláře budou týkat celé domácnosti:
Předpokladem realizace online sčítání je využití společného elektronického formuláře pro celou bytovou domácnost, který je respondentům zpřístupněn pomocí ověření osobních údajů jednoho z členů domácnosti při registraci. Zatímco registrací prochází jen jedna osoba z bytové domácnosti, následně vygenerované přístupové údaje umožní přístup a opakované přihlašování do společného formuláře všem členům domácnosti do té doby, než jimi bude kompletně vyplněn a odeslán.
Teprve po ukončení online sčítání vyrazí do terénu sčítací komisaři s papírovými formuláři. Původně na ně ČSÚ chtěl vypsat výběrové řízení, premiér Andrej Babiš ale nakonec prosadil, aby sčítání zajišťovali exkluzivně zaměstnanci České pošty.
Paragrafové znění zákona má ČSÚ vypracovat do června 2019.