Ředitelka YouTube Susan Wojcicki burcuje uživatele populární videoplatformy k protestu proti evropské reformě autorských práv, která v září úspěšně prošla prvním čtením v Evropském parlamentu. Myslí si, že představuje pro drobné tvůrce obsahu i obsahové platformy katastrofu.
Na svém blogu Wojcicki upozorňuje především na článek 13 navrhované nové direktivy, která dle jejích vlastních slov „drasticky změní podobu internetu, jak jej známe“. Podle jejího výkladu by legislativa, pokud projde v nezměněné podobě, fakticky znemožnila evropským uživatelům platforem, v jejichž čele YouTube stojí, nahrávat a vytvářet smysluplný obsah.
„Návrh by mohl přinutit platformy, jako je YouTube, aby povolovaly pouze obsah od malého počtu velkých společností. Menší tvůrci se totiž stanou extrémně rizikovými, neboť platformy by podle návrhu za veškerý obsah odpovídaly přímo (míní tím především finanční náklady za sdílení autorsky chráněného obsahu – poznámka redakce). Uvědomujeme si, že je důležité, aby byli všichni držitelé práv spravedlivě kompenzovaní, proto jsme také zavedli Content ID a platformu pro vyplácení všech typů vlastníků obsahu. Nedomyšlené důsledky článku 13 ale ohrožují celý dosavadní obsahový ekosystém. Jsme odhodláni spolupracovat se zbytkem trhu, abychom vymysleli lepší způsob,“ dodává.
Google a Facebook kritizují reformu prakticky od začátku, své obavy z ní ale již vyjádřila také například Wikipedie a řada významných osobností technologického světa. Duchovní „otcové zakladatelé“ internetu Vint Cerf a Tim Berners-Lee v otevřeném dopise předsedovi Evropského parlamentu například tvrdí, že reforma ze svobodného internetu dělá ve své současné podobě jen nástroj sledování a cenzury.
Evropští regulátoři, některé vydavatelské domy a celebrity naopak oponují, že autorský obsah je dnes na internetu chráněn nedostatečně.