Raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX do vesmíru vynesla také českou technologii. Konkrétně šlo o detekční čip Timepix od pražské firmy Advacam. Ten je základem detektoru HERA vyvinutého organizací NASA. Zařízení slouží k měření dávek radiace a určování směru, z něhož přichází. Advacam byl součástí mise Polaris Dawn zahrnující lidské kosmonauty.
“Tato mise vystaví posádku jedinečnému radiačnímu prostředí v rámci letů člověka do vesmíru. Během prvních dvou dnů na oběžné dráze se posádka několikrát proletí radiačními pásy, které jsou mnohem intenzivnější než ty, se kterými astronauti běžně přichází do styku. Proud vesmírných částic může ohrozit posádku, ale také vybavení lodi. Radiační kamery s nízkou spotřebou energie, které Advacam vyrábí, mohou těmto škodám pomoci zabránit. Dokážou sledovat každou částici a určit její typ a energii. Tato data také pomůžou lépe popsat dopady radiace na člověka při pobytu ve vysoké vzdálenosti od země,” shrnula česká firma před startem mise, která odstartovala 10. září.
Advacam vyvíjí a vyrábí senzorické čipy schopné zachytávat fotony, měřit kosmické záření a tak dále. Boeing je používá na skenování trupů letadel a NASA už je odebírá na mezinárodní vesmírnou stanici. Češi si čipy také sami vyrábí, a to v prostorách ve Finsku, kde dříve produkovala Nokia.
Čipy od Advacamu mimo jiné poletí na Měsíc, a to v rámci mise Artemis. O Advacamu jsme více psali zde.
Čipy od společnosti Advacam: