Ano, je to přesně tak. Tím spíš, že -- bohužel -- existují sebestředná individua jako vy, co nejsou schopna kvůli své tupé sebestřednosti vidět ani to, že se na Ukrajině bojuje i za jejich zájmy. Jakkoliv se to dá chápat, protože vám podobní vždycky všechno zjistí až dlouho potom, co to měli vidět a podle toho váš život taky obvykle vypadá.
To je mi prekvapení!
Že DAB+ je pouze díra na nějaké dotační $ jsem tvrdil již od začátku. Tuhle technologií šíření rádia, při cenách DAB rádií, prostě nikdo nepotrebuje. Výjimkou jsou řidiči aut s DAB+.
Těch pár babiček co jim to mladí pořídili, když konci
CRO na AM/FM, vůbec netuší co mají v kuchyni a ostatní používají apky v mobilu.
Ono je spise otazka co DAB+ prinasi posluchaci (odhledneme od provozovatele)? S FM radiem za horsiho pocasi nebo nekde s horsim signalem muzete poslouchat min kvalitni radio, s DAB toho moc neuslysite. Nejaky text u vysilani muze byt zajimavy jako demo funkcionality, ale v praxi poslouchate radio a necucite na pidi displej na radiu. Lepsi zvuk? Teoreticky ano, prakticky je to jako srovnavat CD vs mp3 192kbit, je par lidi co ten rozdil pozna. Takze tady nejak ta evoluce prinesla benefity provozovatelum ale ne posluchacum.
Prechod z AM na FM prinesl posluchacum vyrazne zlepseni kvality zvuku.
Má to jistou logiku. Pokud jde o Vysočinu, tak tady tahle DAB+ radiostanice pro Ukrajince nefungovala nikdy. V jiných krajích lze na DAB+ přístrojích naladit spoustu rádií. Třeba v Praze je velký výběr DAB+ radiostanic. Smutnou výjimkou je opět kraj Vysočina kde naladíte jenom státní stanice Českého rozhlasu. Samá propagace DAB+ a tenhle přístup na Vysočině tuto technologii zabíjí. Proč? Soukromé stanice to mají nerentabilní či co?
To je postupni evolucni obmena. Ono i FM vysilani u nas zacinalo uz v 60.letech minuleho stoleti a AM vysilani dlouho fungovalo (a posledni zbytky stale funguji) soubezne - a jeho historie saha do 20.let minuleho stoleti. A zrovnatak ty dlouhe desitky let spouste lidem stacil ke stesti AM prijimac a zarizeni schopne FM prijmu nemeli.
Realne je to klasicky slepice-vejce problem, co ma byt driv? Populace vybavena prijimaci schopnymi prijmu, nebo vysilaci sit? :-) Podle me to druhe... a vzdy to bylo tak, ze nejdriv byly vysilace - at uz AM, FM, analog-TV, DVB-T... a dnes DAB.... a prijimace se k lidem dostavaly postupne. A pokud se podivame na sortiment obchodu s elektronikou, tak prijimace schopne prijmu DAB se tam prodavaji a prodejci je maji skladem. Opravdu by si je porizovali na sklady, kdyby je nikdo nechtel jak tvrdite? ;-)
Jestli vy spise nebudete takovym tim otrokem "uspechanosti" - kdyz se podivate na timeline v prvnim odstavci, tak tech 9 let vysilani DAB u nas opravdu neni doba, po ktere by slo hodnotit (ne)uspesnost.
Popsal jste vsechny vyhody pro poskytovatele a 1 spornou vyhodu pro posluchace - vice kanalu. Kolik mate na FM radii treba v Praze? Tady kde by bydlim(US) mam asi 50 stanic na FM, posloucham 2-3. Takze mit dalsich 100 v DAB je pro me nezajimave. DAB je primarne zajimave pro poskytovatele, za min penez vice kanalu pro reklamu. Pro posluchace se revoluce nekona.
Tak to je otazka pokryti a vysilacich vykonu - to jak se sit chova za zhorsenych prijmovych podminek. Na druhou stranu to umoznuje na stejne frekvenci vysilat (sdilet kanal) z vice mist a dokryt s mensim vykonem i mista, kde to dava smysl a signal neni dostatecny - coz na FM neudelate ani omylem.
Druha vec je pocet stanic, ktere je mozne sirit - do FM se proste maji problem vejit uz dnes a starsi prijimace s horsi selektivitou spise uz spise budou mit problemy s tim, jak je tam tesno... V podstate stejny problemy jako s TV - aneb kolik dnes mate kanalu v DVB-T, a kolik jich bylo v klasickem analogu? 2x CT, 1x Nova, 1x Prima... a konecna ;-) To pasmo neni nafukovaci.
Ano, ten prinos tam proste je -v podobe sirsi programove nabidky, kdyz se podivate jen na to, co vse "tematicky zamereneho" dokazi na Ceskem Rozhlase (o komercnich stanicich nemluve), tak DAB smysl proste dava a prinos to rozhodne je. Kvalita zvuku je podruzna, to je spis o kodecich a tom, jaka sirka pasma se stanici poskytne (a samozrejme, cim vyssi kvalita/bitrate, tim mene stanic). Ano, muzete pouzit argument, ze na internetu je to taky - ale i u nej mate v nekterych mistech problem s pokrytim (o problemech treba stran tarifni politiky operatoru, co se dat tyce nemluve) :-)
No, a z ceho dovozujete, ze tech 47-48 (ci 97-98) stanic co jsou jakoze nezajimave pro vas nemaji sveho posluchace nekde jinde? :-) Zrovnatak ty 2-3 stanice, co poslouchate vy nemusi zajimat nekoho jineho. To je kazdopadne problem provozovatelu tech stanic, vsak oni za sve sireni do eteru musi platit...
Aneb tyhlety nazory a argumenty stylem "nepotrebuju to ja = nepotrebuje to nikdo" jsou vzdycky ohromne vtipny ;-)
A jinak od analogoveho AM/FM se ustupuje i v USA. Jen FCC to teda pojala trosku hloupe, kdyz se vydala cestou "dualniho" HD radia, kdy se k FM "analogu" prilepi digital (coz zabere sirsi kanal). Ale spis to tam valcuje satelitni Sirius XM... kde tech stanic mate asi tak 10x vic a staci par druzic na pokryti velkeho uzemi... :-)
Pokud mate televizor schopny DVB-T2 prijmu, pak budete mit asi problem, kdyz platit prestanete :-)
IPv6 je možná trochu mimo já bych DAB přirovnal k MiniDisku ten v době mp3 byl stejně smysluplná budoucnost jako DAB radio v době internetu :D
Jedna DAB story ze života: To jsem manželce chtěl koupit radio do kuchyně a protože je uprostřed bytu nebyl jsem si jist zda tam bude dobrý signál no volil jsem mezi dvěma modely jeden z DAB a druhý z wi-fi (tedy internetová rádia) řekl jsem si dám šanci tomu neustále propagovanému DAB už je to nejmín 10 let co o něm slíchám to už by ta "novinka" mohla fungovat a bylo o pár stovek levnější.... NO vyzkoušel jsem jej v kuchyni a hrálo to paráda... bohužel jen do okamžiku kdy jsme rádio nainstalovali pod linku záhy se zjistilo že signál je tam opravdu mizerný (samozřejmě krom drátku žádná možnost připojení externí antény) a když člověk nemá to rádio v ruce nedrží tak rádio šumí ovšem DAB ten pro jistotu nehraje VŮBEC ! :D Takže digitální klasika jak u TV čvereček kostička čtvereček tma a tichá obrazovka... Navíc jsme zjistili že jedinná stanice kterou manželka nejvíc poslouchá na DAB nevysílá :D
ALe má to šťastný konec rádio jsem prodal a v akci zakoupil za stejnou cenu ten vyšší model z Wi-Fi (nemá DAB) no a rázem je po problému z mizerným příjmem a samozřejmě oblíbená stanice na Wi-fi běží krásně a stovky dalších z celého světa :D DAB nikdy chcípne to časem samo páč internetové rádio stojí stanice oproto DAB licenci pakatel!!!!
To je hluboke nepochopeni jak veci funguji a jak je lidi pouzivaji. Na radio v aute staci FM a kdyz budu chtit do auta digitalni kvalitu hudbu si stahnu offline, nebo koupim neomezeny tarif pro internet radio, ale rozhodne k tomu nepotrebuji nejake malo rozsirene a pro provozovatele silene drahe omezene DAB
Provoz DVB-T byl zahajen v roce 2005 (velmi omezene), testovaci rezim ukoncen v roce 2008, tehdy uz se to zaclo sirit vyrazneji, pokryti verejnopravnim multiplexem dokonceno 2010. 2020 byl vypnut posledni vysilac DVB-T.
Komercni provoz 3G siti se zacal v CR rozjizdet kolem roku 2010 (nutno priznat, ze mimo vetsi mesta vcelku pomalu) a vypnuty byly 2021.
Je to opravdu tak drasticky rozdil?
Jinak z pohledu postupnosti prechodu. 3G bezelo nekolik let soubezne se 4G, v roce 2012-2013 byl zahajen komercni provoz 4G, v roce 2017 bylo pokryti 4G 99 % obyvatelstva. 4 roky mela vetsina obyvatelstva k dispozici 3G a 4G soubezne, to je z pohledu prepinani mezi analogem a digitalem nebo dvb-t a dvb-t2 luxusni doba. Zapnuti vysilace DVB-T a vypnuti analogu v dane oblasti (pripadne zapnuti DVB-T2 a vypnuti DVB-T se vetsinou veslo do roka)
Kdyz dnes vystrachate DVB-T settopbox, tak je to uplne stejne tezitko jako 3G modem.
U radii je zatim situace jina, ale argument televizi mi nepripada presvedcivy.
Jasně, protože běžný user ani nespí a nevěnuje se ničemu jinému, než jenom poslouchání rádií 24/7/365 na mobilních datech :D Nicméně doma má většina lidí už naštěstí net bez omezení objemu dat.
Ano, někde budu rád za 2G, ale tím nemám žádnou garanci, že tam bude DAB+. Spíš to je tak, že častěji budu na 4G, než mít signál DAB+.
I vesnický internet musí fungovat tak, aby rychlost cca 1 Mbps byla minimální zaručená a bez výpadků. V opačném případě je lepší ten vesnický net poslat k šípku a vzít něco od mobilních operátorů, např. O2 Datamanie 100 GB za 300 Kč měsíčně (s možností využívání jenom dle potřeby, třeba přes léto na chalupě a zbytek roku nechat SIM kartu uspanou).
Tak jsem si nasel nejake mapy pokryti DAB a krom CRo je to velka mizerie: https://www.televizniweb.cz/mapy-pokryti-digitalni-rozhlas-dab/
A i ten multiplex CRo je maximalne na urovni LTE, spise o neco horsi.
O2: https://www.o2.cz/osobni/mapa-pokryti
T-Mobile: https://www.t-mobile.cz/mapa-pokryti
Vodafone: https://www.vodafone.cz/mapa-pokryti/
Pokud bychom se bavili o domacim poslechu, tak, kdo nechce instalovat venkovni antenu na rozhlas, leckde udela lepe, kdyz sahne po internetovem radiu nez po DAB (za predpokladu, ze ma doma Internet).
29. 12. 2022, 21:53 editováno autorem komentáře
128kbps stream vam za mesic udela 41.5GB prenos.... to zvlast na mobilnim pripojeni s FUPem kazdy opravdu velmi oceni :-) No a do auta... krom toho FUPu jsme jeste u podobneho problemu, jako u tech zeleznicnich koridoru. Aneb nekde budete rad, kdyz budete mit 2G signal na to si zavolat... a o datech/internetu si muzete nechat zdat maximalne vlhke sny.
Ono FM radio je take leckde dost problematicke a to i kdyz nejste uplne fajnsmekr, ktery nutne potrebuje zrovna konkretni stanici.
S pokrytim DAB nemam zkusenost.
Radio nemusi bezet 24/7 na mobilni data, ale mate pravdu, ze cena dat je samozrejme aspon zatim pro leckoho padny argument. Osobne bych se vubec nedivil, kdyby cena mobilniho pripojeni k Internetu spadla na vseobecne dostupnou uroven drive nez DAB prestane byt obskuritou pro par nadsencu (pokud ta doba nekdy prijde).
Srovnavate nesrovnatelne. Technologie pro pripojeni k internetu zastaravaji rychle, zkuste si nekte vystrachat 3G modem, ze - dnes uz je to jen historicky cenne tezitko... ;-) Narozdil od rozhlasovych prijimacu. A stejne jako drive FM vysilani postupne nahrazovalo AM (a to nebyla zmena za mesic, ale na dlouhe roky) jsme se posouvame od FM k DAB. Prechod u TV vysilani od analogu k digitalu byl take postupny, to nebyla akce na tyden. Ale porad plati, ze je jednodussi resit jednosmerny kanal vysilac -> prijimac... nez resit obousmernou komunikaci, kdy od koncoveho klienta musite rovnez dostat signal zpet k zakladnove stanici.
U mobilního internetu se sice nepovedlo 3G, ale nebyla to až taková tragédie, protože využití se stejně týkalo jenom velkých měst a navíc se velmi rychle začala zavádět technologie 4G/LTE, takže čistě 3G zařízení jsou akorát tlačítkové Nokie a pár nějakých USB modemů, tedy z globálního pohledu nic zajímavého.
U DAB se zase nepovedlo L pásmo na Moravě, takže kdo má takový přijímač a chybí mu III. pásmo, tak má také jenom těžítko do muzea.
VKV-FM nenahrazovalo AM, protože AM je specifické co do pokrytí a používá se a bude používat i nadále (možná ne v ČR, ale jinde ano, zejména KV). VKV-FM se zavedlo díky nárokům na vyšší kvalitu zvuku a stereo vysílání, plus doplňkové funkce (RDS).
U internetových rádií se prakticky nic moc řešit nemusí, protože ČR je poměrně dobře pokrytá mobilním signálem. Samozřejmě ne 100%, ale to DAB+ také ne. Výhoda netových rádií je pak bez debat v široké nabídce a pochopitelně i náklady pro samotné R stanice jsou oproti DAB+ zanedbatelné.
DAB+ svoji šanci už promarnil, protože v konkurenci netových rádií uspět nemůže a oproti VKV-FM je sice technicky dokonalejší (když ho vysílatel nezprzní datovým tokem na úrovni telefonního sluchátka z budky, ale použije datový rok aspoň 128 kbps nebo lépe i víc), ovšem spoustě lidem v autě stačí jenom to VKV-FM a nemají důvod měnit.
Mimochodem, ted jsem si jeste prochazel ceske multiplexy a nejcasteji se vysila 40-64, v nekterych multiplexech 88 kbps. Par stanic pousti 96, jedna 128 a jeden testovaci kanal jede na 160 kbps. Takze ekvivalent DAB by byl spise polovicni objem nez udavate a porad samozrejme plati, ze malokdo posloucha radio 24/7 a z toho jeste neustale na mobilnich datech.
FM vysilani ve "vychodni" norme (OIRT) zaclo v roce 1958, posledni vysilac v OIRT skoncil v roce 1995. A "zapadni" CCIR se zaclo u nas objevovat az od roku 1984 - ale masivni prechod nastal az po roce 1989. Samozrejme zrovnatak spousta u nas prodavanych radioprijimacu byla OIRT-only, tedy s frekvencemi 65-74 MHz (taky pozdeji tezitka), kdyz dnes jedine pouzivane CCIR je 87-108 MHz. V pohledu tehlech casovych os je na nejake hodnoceni (ne)uspesnosti DAB fakt hodne brzo.
Mimochodem, treba norove uz FM vypinaji... je to stejne retro, jako platba hotovosti... tam jsou i mista, kde jinak nez kartou nezaplatite :-) Ale jasne, staromilci to budou "oplakavat"....
Internet za 270 Kč na celou sezónu je samozřejmě nesmysl, protože žádná taková nabídka od ISP oficiálně neexistuje. To už by se pak taky dalo argumentovat tím, že mám chalupu vedle obecní knihovny, kde mají veřejný internet a hurá, mám ho zadarmo, protože jsem se na ně připojil a tak to musí mít i všichni ostatní v republice :D
Takže pokud se zůstane nohama na zemi, pak je O2 Datamanie 100 GB za 300 Kč měsíčně a s možností používání jenom dle potřeby, pořád ještě zajímavá volba. A v takovém případě není problém ani s netovými rádii a teoretickou spotřebou kolem 40 GB za měsíc.
Pominu, ze je to pomerne nezduvodnitelna regulace, jedna z mnoha, ktera nema pro nikoho prinos, pouze naklady a necham si svuj negativni komentar pro sebe ;-)
Povinnost DAB autoradii u novych vozidel (pokud jsou vybaveny autoradiem) je az od 21. 12. 2020 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv%3AOJ.L_.2018.321.01.0036.01.ENG
Na FM je ponekud tesno, racej si vsimnout. Duvodem zavadeni DAB je prave to, ze dalsi stanice neni moc kam vmacknout.
A vase reci o IPv6... prosimvas, dohlednete nekam dal, nez na zaprazi vaseho bejvaku? :-) Treba do Ameriky... a nebojte, ono to co se tam deje tedka dojde - byt se zpozdenim - i k nam.
Z OIRT na CCIR se daly sehnat konvertory a velmi často nebyl ani problém upravit samotný tuner radiopřijímače na provoz CCIR. Kromě toho modely radiopřijímačů československé výroby měly obvykle tunery jak pro OIRT, tak pro CCIR (sovětská produkce pak byla jenom OIRT a naopak RFT z NDR nejčastěji zase jenom CCIR). Větší problémem bylo samotné pásmo CCIR, které končilo 104 MHz, zatímco v 90. letech se začalo používat pásmo až do 108 MHz. A samozřejmě se objevovaly již první tunery s laděním frekvenční syntézou, takže všechno dřívější výroby bylo najednou zastaralé.
Dneska ale ani tak nejde o VKV-FM vs. DAB+, ale o DAB+ vs. netová rádia. Šířit po netu rádia totiž není žádný zásadní problém, to není TV s podstatně většími nároky na datový tok. Rádio přes internet dneska funguje i na tom nejpomalejším netu v té nejposlednější vesničce kde mají internet a k příjmu stačí nejlevnější chytrý mobil a nějaký bluetooth reproduktor. Do auta pak místo BT reproduktoru pak BT adaptér do 3,5 jack nebo lokální BT-FM vysílač a netová rádia přehrávaná mobilem hrají přímo z audio soustavy.
Zatím si vystačím s "hloupým" mobilem bez dat. Na chalupě mám "vesnický" internet za sezónní tarif na poštu a sledování několika webů, na což to plně stačí. Na DAB anténu, nasměrovanou na Bavorsko, přijímám přes 100 stanic, pokud chci poslouchat některou, která je v místě jen na internetu, ve vytížených venkovských hodinách dochází k výpadkům zvuku. Ze zdrojů FM, DAB a internet, tak mám bohatý výběr stanic a v každém čase se dá něco ve slušné kvalitě poslouchat. Nejsem standardní případ, ale ani teoretické možnosti příjmu z mnoha zdrojů ještě ve specifických případech nemusí poslech každé stanice zajistit. Nicméně mám bohaté zkušenosti s lovem rozhlasu na stacionárním stanovišti.
Waze jo, ale o Waze mi nešlo. Internetové rádio mám nastavené na cache 15 vteřin a většinou to stačí. A používám ho pro to, protože rádio v autě při přehrávání zvuku z telefonu (Waze) nepřehrává normální rádio. Takže mi zbývá appka na hudbu nebo na internetové rádio, co funguje spolu s Waze. A internetové rádio funguje v Česku velmi dobře, sám jsem byl překvapen.
Možná to nepochopení plyne u majitelů starých rachotin z toho, že ještě autorádio s DABem nemají integrované. Jistý čas (EK v roce 2018 nařídila do 2 let prodej aut jen s možností DAB příjmu) se už u nás prodávají jen auta s povinou výbavou DAB příjmu a jejich majitelé tedy nic nemusí řešit. Za ty roky mohlo být u nás zaregistrováno kolem milionu nových aut (přesné statistiky za rok 2022 ještě nejsou k dispozici) a jistě se dovezlo i dost "mladých" ojetin s DABem. Většina těchto autorádií se umí při ztrátě signálu DABu automaticky přeladit na stejnou stanici v FM a zpět.
Názor, že pro provozovatele rádií vysílání v DABu je šíleně drahé, poněkud koliduje s tím, že v jednom MUXu je víc stanic a tak se vysílací náklady rozdělují a tím i snižují.
Nařízení EK z roku 2018, že do 2 let..., přesně odpovídá konci roku 2020. Pochybuji ale, že automobilky čekaly přesně na toto datum, ale podle možností zaváděly příjem DABu průběžně. Nechce se mi hledat, kdy se začala autorádia s DABem vůbec montovat, ale asi to bylo i v letech před nařízením EK. Jinak by jí (její úředníky) to asi ani nenapadlo. ;-)
Ve vyssich tridach se mnohdy neco montuje drive nez je to povinne a nekdy vubec ohlasene, ale automobily vyssich trid casto netvori nejaky zasadni podil prodeju. S tim, ze vsichni jiste nezacali 21. 12. 2020, ale o neco drive, mate samozrejme pravdu. Zaroven je jiste, ze v podstate nikdo nezacina u levnejsich aut drive, nez byla povinnost schvalena, spise az potom a spise k terminu, kdy povinnost zacina platit. Jakou presne cast prodeju mezi 2018-2020 zapocitat je tezko odhadnutelne, ale 100% nelze pocitat vsechny a tvrdit, ze uz se tu prodalo kolem milionu novych vozu s DAB.
Treba Octavia (dlouhodobe nejprodavanejsi auto v CR) byla predstavena ve variante, kde uz je radio automaticky s DAB v listopadu 2019, zahajeni prodeje tedy nekdy na jare 2020(?): https://www.lupa.cz/aktuality/nova-skoda-octavia-bude-mit-prijem-digitalniho-rozhlasu-v-zakladni-vybave/
Vsechny skodovky pak maji radia s DAB (pokud maji radio) od srpna 2020: https://www.lupa.cz/clanky/digitalni-radia-uz-budou-v-novych-autech-standard-jenze-se-rozsiruji-pomalu/