Hlavní navigace

Rada ČT chce po Dvořákovi chystané smlouvy nad milion korun

23. 6. 2023

Sdílet

Petr Dvořák Autor: Karel Choc

Rada České televize vyzvala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby do říjnového předání funkce posílal dozorčí komisi přehled chystaných smluv v hodnotě nad milion korun. 

Přehled má obsahovat název smluvní strany, předmět, výši plnění ze strany ČT a dobu, na kterou má být smlouva uzavřena.

Pětičlenná Dozorčí komise Rady ČT je poradním orgánem radních pro ekonomické otázky. Jejím úkolem je sledovat, zda jsou finanční zdroje a majetek České televize účelně a hospodárně využívány. Komise může s vědomím generálního ředitele nahlížet do všech účetních dokladů, záznamů a dalších písemností, vztahuje se na ni ale povinnost mlčenlivosti. 

Standardně však kontrolní činnost dozorčí komise probíhá zpětně, nikoliv dopředu, protože za každodenní manažerské řízení České televize je ze zákona zodpovědný generální ředitel coby statutární orgán.

Neobvyklý požadavek proto značně vyostřil atmosféru na středečním veřejném jednání Rady ČT. Návrh předložil radní Ladislav Mrklas, podpořili ho místopředsedové Petr Šafařík a Pavel Matocha.

Původní návrh zněl, aby přehled smluv nad milion korun dostávali přímo radní, nikoliv dozorčí komise. Členové Rady ČT ale nemají z pohledu zákona ani hmotnou odpovědnost, ani povinnost mlčenlivosti.

Od přijatého usnesení se distancovali členové Rady ČT Vlastimil Ježek a René Kühn. Není podle nich v souladu se zákonem o České televizi, ani nebyl s nikým právně konzultován. Radní se o něm dozvěděli na poslední chvíli, zatímco jednací řád požaduje poskytnutí podkladů k usnesení alespoň 48 hodin předem.

„Rada ČT není oprávněna vměšovat se do obchodního vedení České televize, zejména do věcí, které výhradně přísluší statutárnímu orgánu, kterým je generální ředitel České televize. Ten je z titulu této funkce povinen jednat s péčí řádného hospodáře, za což – na rozdíl od členů Rady ČT – také osobně ručí,“ uvedli Ježek a Kühn.

Ze žádného paragrafu zákona o České televizi podle dvojice radních nevyplývá povinnost generálního ředitele předkládat, respektive projednávat s Radou ČT návrhy všech smluv a dodatků, které má v úmyslu uzavřít. „S přihlédnutím k jejich množství by to ani technicky nebylo možné,“ dodávají radní. Zákon ukládá generálnímu řediteli předkládat Radě ČT dopředu jen některé typy smluv, které se týkají pronájmu, převodu nebo prodeje nemovitostí.

„Přijaté usnesení také může poškozovat dobré jméno stávajícího generálního ředitele Petra Dvořáka, neboť predikuje jeho možné jednání proti zájmům České televize, což nám po jeho bezmála dvanáctileté službě médiu veřejné služby a srovnání kondice ČT v letech 2011 a 2023 připadá – slušně řečeno – jako zcela nepatřičné,“ dodali Vlastimil Ježek a René Kühn.

„Je to strašné zklamání. Tato rada se mohla přesvědčit, že jsem vždy jednal ve prospěch ČT. Zpochybňujete moje kompetence, děláte ze mě zloděje, který se snaží ČT poškodit,“ ohradil se vůči usnesení Dvořák. Připomněl, že Česká televize je vázána zákonem o zadávání veřejných zakázek a nesmí dopředu informovat o obsahu těchto smluv. Také podle jeho názoru je usnesení mimo rámec zákona o České televizi a jde o zasahování do pravomocí generálního ředitele.

Končící generální ředitel rovněž upozornil, že je řada smluv z podstaty fungování televize uzavírána na několik let dopředu. Televize nyní bude například podepisovat smlouvu na práva k vysílání hokejové extraligy v příštích pěti letech, bude rozhodovat o prodloužení licenčních práv na některé zahraniční formáty, ale i o výrobě pořadu Kluci v akci. V průměru měsíčně uzavírá 2,5 tisíce smluv.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).