Je zvláštní, že se zprávami o "revoluci v 3D tisku domů" se potkávám dlouhé roky převážně na "lidových" stránkách o elektronice a počítačích, asi přesah z kutilství pro 21. století pomocí domácího 3D tisku?
Článek je nešťastný, protože pouze přebírá marketingové prohlášení (převzaté Guardianem). K nadpisu: Nejde o první dům s touto technologií v Evropě, dokonce ani ne se stavebním povolením (např. https://www.youtube.com/watch?v=XHSYEH133HA Německo). První je možná obývaný.
Dům není zcela vytištěn, to jsou pouze obvodové zdi, tj. náhrada tvárnic či panelů. Dle videa https://www.3dprintedhouse.nl/en/downloads/ jsou jednotlivé bloky spojené s částí podlahy, která vypadá jako standartní (litý) železobeton. Zdi umístili na normální základový pás a střechu udělali z obvyklých vrstev řemeslníci na místě.
Ekologie: Zdi přivezli na těžkém náklaďáku, udělali 8-12 otoček, druhý autojeřáb čekal na místě. Normálně jsou to 1-2 otočky, jeřáb zabudovaný v tatrovce.
Nižší spotřebu materiálu mají možná oproti betonu litému do ztraceného bednění, což je u bungalovu luxus. Izolace + pórobeton nebo cihly budou úspornější, dřevo zajisté.
Pro zajímavost: ve Fr. mají nově eko-směrnice právě na použití 50 procent dřeva ve veřejných stavbách (https://www.archpaper.com/2020/02/france-public-buildings-timber-mandate).
Zrovna řeči o větší ekologičnosti považuji za mlžení až lež, které novináři nekriticky převzali. Minimálně chybí, s čím to srovnávají.
Obecně k 3D tisku budov:
Na tomto domě 3D tisk zvolili, protože byl záměr mít šikmé vnější zdi. V takovém případě se tato metoda hodí a třeba pro chudší ZOO by to možná bylo užitečné jako "skalnaté", lišejníkem porostlé zdi v pavilonech.
120 hodin tisku je ale dlouho a nevím, jestli lze materiál přinutit, aby zrál rychleji. Kdyby (póro)betonové tvárnice či panely této velikosti vyráběli v hale 120h, tak se nikdo nedoplatí, protože bude stát výroba.
Nejsem si jistý, že by dům prošel přes české normy před 10 lety, natož dnes. Bodově zvuková a tepelná izolace, statika (má to železobetonový věnec?), hydroizolace, řešení rozvodů (asi komplet mimo zdi?).
Pokrok nezastavíš, já jsem koupil IOT lampičku, protože měla možnost nastavit bambilion barev, chtěl jsem přesně odstín jako pozadí do pokoje. Zatracený krám neměl vůbec možnost manuáního nastavení, takže jedině přes wifi. Udaje jak to nastavit sporadické, samozřejmě to nefungovalo. Technik tvrdí: jenom to zapnete do zásuvky a spáruje se vám s telefonem. Nestalo se nic, druhý telefonát: nemůže vaší lampičce vadit, že mám filtrování MAC adres na routeru(sám jsem byl zvědav, jak to zázrak techniky překoná)?Technik: Aha, tak to mít nesmíte. Vítej, 21.století.
1. 5. 2021, 07:37 editováno autorem komentáře
Naprostý souhlas. Taky jsem se zarazil u toho "zcela vytištěný". Co základnová deska, okna a dveře, rozvody a obklady?
V podstatě jsou to prefabrikované betonové kusy. Zbytek je udělaný úplně klasicky. A ty kusy ani nemusíte dělat na 3D tiskárně. Pokud chcete dělat větší série, tak to jde udělat levněji a rychleji.