Já jsem tento článek pochopil tak, že se jedná výhradně o stanici Televize Seznam. Čili očekávání diváků i sliby stanice se týkají obrazu v rozlišení 1440×1080, což lze opravdu považovat za HD a rozšíření programu o pohádky, dokumenty, seriály a filmy.
Nemělo by se tady diskutovat o náplni jiných komerčních stanic.
Přechod na DVBT2 je pro mne hluboký, dlouhodobý a silně frustrující zážitek. Bydlím 50 km od Prahy a chytám signál primárně odsud. Dvě TV mám s podporou DVBT2, k dalším dvěma TV jsem koupil setobox (stejný, 2000Kč/ks). Jedna televize se v noci automaticky ladí, každý týden si přidala či ubrala spoustu programů a přitom si zamíchala pořadí, každý program měla 2x až 5x. Přerovnání stovky programů pomocí DO je práce na hodinu, nejhorší je, že není dobře vidět, z jakého vysílače je ten konkrétní program: pokud si posunu dolů špatný kanál, občas kostičkuje a vypadává. Takže vykopírování na USB, přerovnání v PC, nahrání zpět. Za týden znovu. Vypnutí automatického přelaďováni jde pouze přepnutím TV do hotel modu, to zase spousta věcí nefunguje. Setopbox se chová lépe, jen mi nenahrával, respektive nahrál černo. Po týdnu jsem zjistil, že si stále pamatoval nefunkční kanál, přestože jsem timer několikrát smazal a znovu nastavil. Ale alespoň umí ladit ručně jen určitý kanál, zachová pořadí a má fakt rozumné ruční řazení. Poslední TV je tupá, nedělá nic navíc, zaplať pánbu (malá v kuchyni).
A vím, že nejsem sám, sousedé jsou také rozžhaveni doběla. To už ta vada na kráse, že některé pořady mají po stranách černé pruhy ať nastavíte cokoliv kdekoliv a musíte si je ručně roztáhnout (což vydrží do jen přepnutí), to už člověk ani nevnímá.
Petr
Všechny stanice, které mají svoji obchodní politiku založenou na zpoplatněném HD, nebudou takový signál někomu dávat zadarmo. To by byly samy proti sobě. Sice se to někomu nemusí líbit, může nadávat, ale to je asi tak všechno. Rozhodně si nedělat nějaké plané naděje, že Nova a další stanice v dohledné době tuto strategii změní. Nezmění a změna může nastat snad až s příchodem UHD, kdy by se HD mohlo dostat na druhou kolej. Ale to je otázka desetiletí.
29. 1. 2020, 20:09 editováno autorem komentáře
Přesně. Jako eurosport.de v SD(720 x 576) rozlišení + reklamy na satelitu jede zadarmo. Kdo chce něco lepšího má k dispozici placené verze. A tak je myslím koncipované pozemní T2 960 x540 kdo chce něco jiného musí se poohlédnout po placené verzi. Vyjímka je čt 1920 x 1080.
Nepochopil jsem, čemu vadí duplicitní programy z vysílačů v DVB-T2 na různých kmitočtech a proč se to musí řešit odbornou firmou pomocí více antén, zádrží, propustí, zesilovačů a směšovačů. Podobná situace je i v DVB-S2, kdy z jednoho satelitu vysílá jedna stanice z více transpondérů s různým rozlišením a v mnoha regionálních verzích, přičemž to nikomu nevadí a ani odborná firma to nevyřeší.
Když chci topit, koupím kotel a počítám s tím, že mi vydrží 20 let, spíš víc. S příchodem DVB-T se vyhodila hromada přijímačů, kterým nebylo nic, jen se ve vzduchu přestalo vyskytovat to, co byly schopný zpracovat. S DVB-T2 to bude podobné, jen v menším měřítku, ale o to bolestivější, že ty TV jsou v podstatě moderní a schopné Full HD příjmu v DVB-T, ale někdo se rozhodl, že ve vzduchu zase nastane změna, takže buďto koupit další krabičku a z televize bude jen monitor, nebo novou TV. Proto je takový zájem o ty nejlevnější krabičky - lidi dali do nové televize relativně nedávno několik tisíc (kolikrát přes 10) a nechce se jim je vyhazovat.
Já s televizí s přechodem na DVB-T2 končím úplně, stejně na ni nekoukám. Teda to jsem si myslel, než po mě příbuzenstvo, které bez TV neudělá ani h***o, začalo chtít, abych jim pořešil přechod na DVB-T2. Takže jsem to musel zase začít řešit. Drtivá většina z nich dostane krabičku kolem 7 stovek, jeden dostane Intel NUC s LibreELEC s TVHeadendem a DVB-T2 tunerem, protože je to hračička a s krabičkou za 7 stovek, co půlku doplňkových funkcí zvládá blbě nebo vůbec, se nehodlá spokojit :).
Ano, no samozřejmě, že současná situace s vypínáním, zapínáním a přelaďováním stanic v DVB-T/T2 může někomu vadit, ale to by si odbornou firmu musel zvát domů několikrát po sobě. Chápu také rozmrzelost nad tím, že každý z přijímačů v domácnosti na situaci reaguje různě, ale to je zkrátka daň za nestejné technologie a za to může majitel.
Na druhé straně by měl být výběr vhodného vysílače a řazení stanic základem gramotnosti každého diváka v tomto období.
Podstatně hůře na tom jsou ale ti diváci, kteří naopak mají ztížený příjem a jsou rádi, když naladí žádanou stanici alespoň na jednom koukatelném vysílači.
Stále platí, "kdo chce psa býti, vždycky hůl najde".
Tady nikdo nikoho nebije, pouze se upozorňuje na to, že kvalitně provedený anténní systém je naprostý základ a bylo tomu tak vždy, co existuje televizní vysílání. Až v posledních cca 10 letech se rozšířil mýtus, že pokud je vysílání digitální, tak stačí nasliněný prst nebo vidle k příjmu, a že digitál je všespása, že se signály z různých vysílačů "sčítají" a další snůška totálních nesmyslů. U T2 bude ještě více nutné, aby ten anténní systém byl takový, jaký má být, a aby vše instalovala odborná firma a ne nějaké domácí bastlení bez znalostí a technického vybavení. Ostatně i ČRa se o odborné firmě zmiňují tam, kde je příjem problematický: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-krkonosich-vazne-prechod-na-dvb-t2-rusi-ho-okolni-kopce-87609
30. 1. 2020, 10:11 editováno autorem komentáře
Posledních pár let se pravidelně dějí škatule batule ve spektru.
Pokud jste v krajině na půl cestě třeba mezi Prahou a Ústím, vidíte skutečně každý mux několikrát - a každou chvíli je něco jinak.
Pokud by si běžný domkář chtěl vybrat od každého muxu ten vysílač, odkud je příjem nejsilnější, potřeboval by v dnešní době nejlíp "programovatelný zesilovač" v ceně asi 7 kKč (aspoň že už nejsou třeba basy selektivních kanálových vložek s omezenou přeladitelností), spektrák (rtlsdr se softwarovým přehledovým skenerem) a patřičné know-how. A pak už jenom přeladit ty čtyři různé přijímače a přetřídit menu.
Jakožto bastlíř funguju v široké rodině jako údržbář TV antén.
Osobně se napřed rozhlédnu ve spektru, zorientuju se které muxy jsou na kterých frekvencích, od každého muxu si vyberu tu nejsilnější frekvenci (CCIR kanál), napíšu si je na papír a pak je na televizi manuálně naladím. A protože 7 kKč za programovatelný zesilovač se nikomu vysolit nechce, musím občas řešit výměnu kanálového zesilovače nebo nějaké ty propusti a zádrže... protože někde svítilo CDMA, pak se přidalo LTE na 800 MHz, pak CDMA zhaslo ale třeba je poblíž vysílačka nějaké ozbrojené složky apod. Bez alespoň primitivního spektráku bych se vůbec nehnul.
Automatické přelaďování a úpravy seznamu programů všude na první potkání vypínám, a mám chuť vraždit. U jednoho Gogenu mi to nešlo vypnout, pomohl downgrade firmwaru. Bohužel tahle čínská inovace je zřejmě mezi výrobci nějak nakažlivá, touhle mentální retardací trpělo několik velmi různých značek (šasi Vestel zdaleka nebylo společným jmenovatelem) a vídám to posledních několik let pořád dokola. Chtěl bych pochválit tuzemskou technickou podporu HP Tronicu pro značku Gogen - věděli přesně, o co se jedná, a flashnutí firmwaru z USB flashky bylo po hladkém splávku (že jsem si to svou zvědavostí komplikoval, to je úplně jiná historie - prostě se zajímám co je pod kapotou, kochám se debug logy z firmwaru apod., a dnešní televize mívají UART vyvedený do SCART zásuvky, takže je i trochu na co koukat).
Ryšánek,"...A protože 7 kKč za programovatelný zesilovač se nikomu vysolit nechce...", to není pravda, dnes se PRG AMP běžně dávají i do RD, důvody proč, jsou víc než jasné, jakákoliv změna v rastru přijímaných DVB-T/T2 MPXů jsou dílem pár minut! Nikdo dnes nemá chuť pořád něco objednávat nebo nechávat přelaďovat co se pasívních prvků týká! A kvalita takových pasívních prvků jako jsou KP apod. od našich dvou "předních výrobců" (o koho jde je snad každému jasné) je kulantně řečeno "diskutabilní" a navíc co kus TO ORIGINÁL! Takže všemi dvaceti hlasuju (a určo nejen já) pro PRG AMP!
Lidi si musí uvědomit, že pokud chtějí sledovat TV, tak také musí něco investovat. Když chtějí topit, tak dát za kotel klidně 50 tisíc jim přijde v pohodě, když chtějí jezdit autem, tak jim nestačí těch tisíc 200 a u televizního příjmu budou remcat nad 10 tisíci? Pak ať tedy koukají na čtverečky aneb kdo chce kam, pomozme mu tam...
O žádné blokaci nic nevím, takže mě ani nezajímá a pokud jde o HD a konkrétně Primu, tak ta již kdysi v HD v pozemáku byla (stejně jako Nova) a zmizela. A teď by klidně mohla být v HD taky, i v té přeplněné přechodové síti, ten jeden HD program místo SD by nebyl problém, notabene když si tam Prima stejně drží místo pro svůj program CNN. Ale není, takže čím to asi bude? Že by tím "zítra je pevně daný datum"? Nebo prostě tím, že má HD jenom za penízky? Odpovědět si můžeš sám sobě a ani netřeba, abys odpověď zveřejňoval, na realitě to stejně nic nezmění :-)
29. 1. 2020, 22:31 editováno autorem komentáře
Ale ono potřeba je. Do DVB-T se ČT vešly jen 3 HD programy a parametry DVB-T musely být nastaveny tak, že neumožňovaly budovat rozsáhlejší sítě. Dnes se do jednoho muxu vejde 5x HD i s rezervou v podobě p50. Nevím, že by ČT v nějakém čase zhoršila kvalitu HD vysílání - v mpeg4 přestala vysílat až po najetí DVB-T2 přechodové sítě 11.
Obecně platí, že v dnešní digitální době mnohé technologie opravdu zvládají i amatéři. Nebo snad někdo u mobilu ladí a směruje jeho anténu, nechá si odbornou firmou instalovat doma antény pro wifi systém? Rada ČRa pro Krkonoše spíše řeší jiné důvody a jednodušší je to svést na neznalost diváků. Je to asi jen otázkou času, než vysílatelé poznají praktické záludnosti nových jednofrekvenčních sítí, nutný počet vysílačů a pod..
Technologie, jako DVB-T2, využívají výhod digitálního přenosu se všemi svými ochranami a proto je většinou příjem jednodušší, s větší kapacitou a kvalitnější, než to bylo za DVB-T i analogu, kdy divákům nevadily duchy, šum, ztráta barvy a jiné nectnosti analogu.
Definice, že pro DVB-T2 má být použit jen takový anténní systém, jak má být, pokulhává se zkušenostmi s tzv. anténami pro DVB-T2/G5, které, podle nedávné recenze na webu, žádné převratné vlastnosti nemají a navíc nejsou určeny jen pro odborné firmy.
Samozřejmě se objevují výmysly o sčítání signálů, ale třeba i o nemožnosti přijímat sousední kanály a podobné jiné nepravdy. To ale nejsou argumenty do konstruktivní diskuze.
"Obecně platí, že v dnešní digitální době mnohé technologie opravdu zvládají i amatéři."
Přesně toto je jeden z největších bludů, co se traduje od doby spuštění televizního DVB! Mobil je něco úplně jiného, tam je celý systém postavený tak, aby byl signál běžně dostupný i bez jakýchkoliv nutností externích antén (byť to zdaleka v praxi tak dobře nefunguje), ovšem televizní pozemní příjem je od počátku koncipovaný s nutností instalací antén s venkovním umístěním. Že má někdo to štěstí a z okna vidí na vysílač a má příjem na prut v pokoji je sice fajn, ale rozhodně nelze soudit, že tomu tak bude všude.
DVB-T2 je podstatně náročnější, pokud jde o samotný anténní systém pro příjem - takže to není o žádných zázračných anténách, ale o tom, že pokud např. pro DVB-T stačilo někde síto ve skříni na půdě, které přijímalo všechno odevšud a nějak to fungovalo, tak u DVB-T2 to zdaleka tak snadné nebude a je potřeba důkladně změřit signál a podle toho pak volit řešení.
DVB-T2 pak vůbec není kvalitnější a příjem není jednodušší, než DVB-T. I u DVB-T šlo volit takové parametry, aby byl signál odolnější, nicméně u takto nastavených parametrů by se do muxů moc programů nevešlo. U T2 platí totéž. Takže jediné pozitivum na T2 je větší kapacita muxu, nicméně oproti T je to zase znevýhodněno ztrátou frekvencí nad 700 MHz.
Dobré je všude uvádět, proč se vlastně na DVB-T2 přešlo, a že to rozhodně není kvůli nějaké větší kvalitě programů nebo lepšímu pokrytí, případně lepšímu signálu na přijímací straně - je to kvůli ztrátě části kmitočtů a jediný bonus pro diváka je akorát ČT v HD (pokud zrovna nejsou problémy s příjmem...).
Kotel 20 let nevydrží ani omylem, leda nějaký na tuhá paliva a i ten bude dřív nebo později na indexu. Nicméně v souvislosti s TV byla řeč o anténách (a ne o nějakých set-top-boxech za pár stovek, které jdou připojit jak k novějším televizorům, tak i ke starým plečkám a tudíž nikdo televizory vyhazovat nemusí). A v případě antén není problém se životností ani těch 20 let.