Startup Posedla, který se zaměřuje na výrobu cyklistických sedel na míru pro náročné zákazníky, získal investici 15 milionů Kč od tuzemského výrobce 3D tiskáren Josefa Průši. Firma vzešla z prvního kola hardwarového akcelerátoru, který Prusa Research organizuje ve své otevřené dílně PrusaLab.
Posedla Martina Řípy a Jiřího Dužára vyvinula ultralehká sedla, která chce s využitím 3D tisku vyrábět na míru. Zákazník si má mít možnost v e-shopu nadefinovat parametry sedla na základě výšky, hmotnosti a dalších dat.
Domů pak dostane formu, do které otiskne své pozadí a vzniklý otisk nafotí. Z kombinace dat ze skenu fotky a dalších zadaných údajů pak je startup schopen vyrobit sedlo, které cyklistovi nejlépe anatomicky sedne. Investice od Prusa Research má pomoci s uvedením produktu na trh.
Z akcelerátoru vzešel také další startup Vanilla Robotics, který vyvíjí autonomní vozítko sloužící například pro doručování malých zásilek. Stroj je schopný sledovat trasu v předem naskenovaném prostředí, automaticky se vyhýbá případným překážkám a znovu se na trasu vrací.
Robovozík, který zatím uveze až 20 kg, by se podle představ autorů měl v budoucnu využívat například pro rozvoz nákupů ve městech. V rámci pilotního projektu počítají také s využitím v rámci bezpečnostních pochůzek ve velkých areálech.
Třetím projektem, který v PrusLab vznikl, je kinetický obraz s názvem Audire Fluctus 2.0. Jde o umělecký projekt, který reaguje na neviditelné elektromagnetické záření ve svém okolí a tyto vjemy dokáže následně zobrazovat.
Prusa Research rozjel nové kolo, do kterého se mohou hlásit zájemci se zajímavými nápady. Na půl roku dostanou neomezený přístup do zázemí dílny PrusaLab v pražských Holešovicích, technologické poradenství i finanční podporu v hodnotě až statisíců korun. Přihlášky je možné podávat do 12. prosince.