Páni, kolem toho je zmatků.. celkem jsem uvažovala o tom, že bych svůj byt taky hodila na Airbnb, ale co to tak čtu, tak už se mi do toho moc nechce. Ono to takhle zvenčí vypadá hrozně jednoduše, ale taky je s tím plno starostí. Zrovna jsem četla zajímavý článek o právních povinnostech, které se téhle formě ubytování vážou, tak pro zajímavost přikládám i odkaz -> https://pravopropodnikatele.cz/airbnb-pronajem-pravni-povaha-ubytovani-doporuceni-pro-podnikatele/ :)
Vy si fakt myslíte, že z reklamy neplatí poskytovatelé prostoru daně? Je to pro vydavatele úplně normální výdělek. který se pochopitelně daní.
To je sice pěkné, ale Finanční správa přesto tvrdí, že evidovat musíte. Zákon ostatně i tvrdí, že zprávu o evidované tržbě musíte zaslat nejpozději při vydání pokynu k platbě, kvůli nemožnosti implementace ale Finanční správa v metodických pokynech uvádí, že ji stačí zaslat v okamžiku přijetí informace o platbě.
Bohužel, jsme v ČR: pokud to chcete risknout, a doufat že u soudu bude soudce takovéhle nuance vůbec chápat, a rozhodne jinak než jak si zákon "upravuje" FS, máte možnost. Já to zkoušet nebudu.
Skutečně rychlá reakce, 10 měsíců po vzniku povinnosti (aspoň podle jejich názoru ...).
Faktická otázka: na Airbnb lze platit hotově? Všechny pobyty od roku 2011 jsme vždy platil předem kartou (přímo Airbnb, ne hostiteli). Beru to jako odlišnost od Booking a dalších, kde jsou hotové platby běžné.
Zdanit by se měla především reklama hlavně internetová, protože ta je horší než mor. Aplikace tohoto typu využívají lidi na jedné straně celosvětově a s výhodou lepších podmínek, na druhé straně majitelé prostor aby měli lepší peníze v tomto směšném systému mminimálních platů. Dále bych zdanil když jsem u toho zaměstnavatele, kteří se opováží nabídnout na pracovním úřadě v dnešní době za práci na plný úvazek 10 000Kč.
Lze se jen domnívat že jde o konkurenční pražskou šaškárnu, stejně jako uber.
Pokud jde o EET, tak to se u zahraničních platforem často nedá řešít jinak, než automatickým zpracováním e-mailů s oznámením transakce prodávajícímu (pronajímateli), teda za předpokladu, že lze potřebné údaje vytáhnout z e-mailu. Hodně se pro to používá obyčejné PHP, i když osobně preferuju jednoduchou aplikaci, napsanou v C++, využívající pcre2. Nicméně toto je ten nejmenší problém, teď nejspíše začne smršť otázek od pronajímatelů chalup, co pronajímají tzv. na "devítku". Chci vidět, jak babička, co pronajímá podkroví chalupy, bude řešit běhání po úřadech a EET.
A už ti géniové vymysleli, jak u těchto zahraničních platforem vystavit EET účtenku v okamžiku transakce?
Když se všechno včetně platby odehrává na té zahraniční obchodní platformě, která o žádném EET v životě neslyšela?
Není to jen Airbnb, úplně stejně je za hranou zákona každý, kdo prodává do zahraničí pomocí nějakého elektronického tržiště. Fotobanky, prodejny šablon, knížky.... a podobné elektronické produkty.