Příjmy z AirBnB jsou příjmy z podnikání, nikoliv z pronájmu, rozhodl soud

20. 8. 2021

Sdílet

Airbnb - mobilní aplikace Autor: Depositphotos

Ve sporu mezi Finančním úřadem pro hlavní město Prahu a provozovatelkou krátkodobého pronájmu přes AirBnB o to, zda se jedná o příjmy z podnikání či o příjmy z pronájmu, se Městský soud v Praze přiklonil na stranu Finančního úřadu. Příjmy z krátkodobého pronájmu přes platformy typu AirBnB podle soudu odpovídají příjmům ze samostatné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmu.

Argumenty provozovatelky krátkodobého ubytování, že poskytuje ubytování bez dalších služeb a tedy zdanění podléhá § 9 zákona soud nevyslyšel, protože krátkodobé pronájmy podle něj nenaplňují potřeby bydlení. 

„Ustanovení o nájmu bytu lze na vztah poskytovatele ubytování a zájemce o něj aplikovat jen v případě, že účelem poskytnutí nájmu je zajištění bytových potřeb nájemce. K tomu lze odkázat též na nález Ústavního soudu ze dne 12. 3. 2001, sp. zn. II. ÚS 544/2000, v němž Ústavní soud uvedl, že současná potřeba bydlení nespočívá „pouze v přenocování, ale v celém komplexu zajišťování potřeb člověka v jeho materiální i duševní rovině“,“ stojí v odůvodnění rozsudku

Soud navíc dodává, že „Na rozdíl od zajištění bytových potřeb člověka, poskytnuté ubytování skrze Airbnb nemůže naplnit zákonem předvídaný účel nájmu bytu, neboť nesaturují jeho potřebu bydlení, ale uspokojí jeho potřebu na ubytování, a proto je nutné jej klasifikovat jako ubytovací službu podle § 2326 o. z.“

Detailněji se rozsudkem a jeho dopady zabývá náš sesterský server Podnikatel.cz: Žádný pronájem, příjmy z Airbnb se daní jako příjmy z podnikání, řekl soud.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).