To, že se to tu dělá běžně, protože nic jiného nezbývá, je pravda, ale je to špatně. Zákonodárce by měl být tím, kdo úzkostlivě dbá na právo, a místo toho pravidelně vnáší do práva právní nejistotu.
Ono je hezké, že se o záměru, nějakých návrzích a později i paragrafovém znění diskutuje delší dobu, ale často vůbec není jisté, zda to projde a v jaké podobě. Pak se to dostane do Poslanecké sněmovny, tam to zase předělají poslanci. Pak to jde do Senátu, ten to může vrátit a může to vrátit také s navrženou úpravou. Pak to ještě musí podepsat prezident.
To, že zákon vyjde ve sbírce zákonů (takže je jisté, že bude platit) třeba jen pár dní před účinností, je špatně. Bohužel těch 30 dnů je na poměry ČR ještě ta lepší varianta. Teď je dokonce v procesu schvalování novela zákona o dávkách osobám se zdravotním postižením, kde jedno ustanovení bude platit už od měsíce předcházejícího měsíci vyhlášení. Když podpis prezidenta vyjde někam na konec měsíce, do poslední chvíle nevíte, který měsíc to začne platit, ale řídit se podle toho mají věci už o měsíc dřív.
Ano, a lhůta pro zapracování uplynula už v květnu… Navíc i tato směrnice předpokládám dává určitou volnost, jak bude zapracována v konkrétním státě, případně si k tomu ČR doplnila další požadavky (v tom jsme mistři, a pak to svádíme na EU).
Jasně, v tomto případě to nebylo až tak hrozné, jako v jiných případech, ale nic to nemění na tom, že tady ze zákonů dělá holubník nejvíc zákonodárce sám, což je hodně špatně. A je úplně jedno, která strana je zrovna u moci, v tomhle jsou úplně stejné.
Běžně se implementují neschválené věci, viz třeba další takový velký balíček kolem Zákona u účetnictví, už to také klienti začínají implementovat.
Někdy se návrhy zákonů válí měsíce po různých připomínkách, opět z toho již může být patrná nějaká kostra a je možné jí začít zapracovávat.
Je to lavírování mezi tím to dělat na poslední chvíli na konci roku (kdy je špička třeba pro eshopy) a mezi tím využít volnější období a něco připravit.
Např. jeden klient má pobočky v Asii (Vietnam, Kambodža, Indonésie) a tam se také připravují teď zákony ala naše GDPR, už na tom rok pracuje a přitom to ještě schválené není.