https://www.facebook.com/groups/677557902419247. To jsou všichni antikváři na úrovni taxikářů? Koukám že pan Cortés je obecně genteleman a milovník ecommerce
"Peroxidová prasnice vytáhla novou zbraň-nasadila paruku a požádala o promo stejně debilní televizi. Ve středu 28. dubna na TV Nova odstartovala třetí sérii pořadu Utajený šéf. Jako první se představila Simona Kijonková, zakladatelka logistické firmy Zásilkovna..."
Takovýhle slovník bych zrovna od lidí co mají rádi knihy fakt nečekal
Zaregistroval jsem to na Facebooku. Jen nechápu jak může Knihobot krást data 10 let. To ještě ani neexistoval? Nebo on je skutečně od roku 2011? Celkově mi to i s ohledem na obsah odkázané skupiny přijde velice zvláštní a zmatečné a nepochopil jsem, jak na tom má kdo tedy vydělávat nebo antikvariáty tratit? Z textu to nevyplývá.
Některým antikvariátům asi bude vadit, když dá někdo o korunu nižší ceny, než mají sami.
Něco podobného dělá Amazon, některé populární produkty nakoupí ve velkém v Číně a prodává je o pár dolarů levněji než obchody od kterých získal data. “Agregátory” a internetová tržiště si na sebe nakonec musí nějak vydělat, a je otázkou, kdo to odnese.
Někteří lidé jsou, evidentně, nepoučitelní. Oni jen nechtějí vznik agregátoru, který jim nakonec bude ovládat přístup k zákazníkům. Viz Google, Seznam nebo Heureka.
Jistě, dokud je agregátor bezvýznamný, tak musí mazat med kolem huby.
A, že je nějaké dílo "na internetu", neznamená, že si s tím kdokoliv může dělat cokoliv. Autor by měl mít právo např. omezit strojové zpracování (a toto právo by mělo být vymahatelné).
18. 5. 2021, 17:40 editováno autorem komentáře
Inu, zkuste dohlédnou dál, než na svačinu.
Když jsem naceňoval svůj první projekt, byl jsem bezradný. Řešení jsem měl, ale co to má stát? Kolik bude požadovat konkurence? Je to málo, nebo moc. Dokážu to opravdu za tuhle cenu?
Dalo mi to více práce, než samotné projektování. Dnes mám obsáhlou databázi a slušné zkušenosti, takže vyhrávám více poptávek a má firma roste nad konkurencí.
Ano, je to tak. Málo lidí si uvědomuje, že před lety jakýsi pan Bazos odněkud snad z amazonské džungle vytvořil agregátor na prodej knih.....
Dnes dokáže financovat lety do vesmíru. Podstatné pro naši diskuzi je, že pokud se chcete objevit v jeho vyhledávači na rozumném místě, musíte zaplatit.
Platformy pro ubytování (zlepšíme povědomí o těch malých hotýlcích a přivedeme jim zákazníků, že se jim nesnilo) chtějí 20%.
Ano teď je to zadarmo, ale až posílíme, nebo firmu prodáme...
přesně tak, dopadne to tak jako u provozovatelů supermarketů, vyhladoví a pak zotročí malé výrobce a prodejce, jejich výrobky pak prodávají pod svoji značkou ... stejně jako český srovnávač, který současně provozuje jeden z největších e-shopů, to se to pak optimalizuje, když Vám data dávají sami konkurenti a švanda je, že za to ještě platí :)))
Zajděte si někdy do toho jejich Antikvariátu 11 něco koupit, myslím osobně. Nebudete stačit zírat, co se tam vyskytuje za lidi a jak se k vám budou chovat. Mluvím z vlastní zkušenosti - nakoupil jsem tam jednou a už nikdy v životě s nimi nechci mít nic společného. Antikvariátů jsem jen v Praze obešel desítky, ale takovýhle zážitek jsem neměl nikdy a nikde.
Naprosto souhlasím. Sama jsem tam párkrát zavítala a pokud člověku není divné designové zpracování webových stránek či snad velice podivně a jako kdyby náhodně určené ceny, tak po obdržení mailu s velkými slovy: Pes v areálu nekouše! rozhodně nějaké podezření pozře. V samotném areálu je naházena jedna kniha na druhou a pohybují se tam velice zvláštní individua. Co se zakoupených knih týče, je to jako ruleta - možná dostanete knihu ve velmi dobrém stavu za směšně nízkou cenu, nebo si koupíte něco dražšího a zjistíte, že kniha má potrhaný obal a je zašpiněná. Pokud to jde, jdu jinam.
Provozovatel jakéhokoliv srovnávače by měl předmětné obchody nejprve oslovit, zda souhlasí s tím, že jejich online nabídku (fotky, ceny, popisky) bude na svém webu zdarma přebírat, analyzovat a výsledná data následně poskytovat všem, tedy jak jejich konkurenci, tak i jejich zákazníkům. Pokud budou souhlasit, je po problému. Pokud to ale dělá bez jejich souhlasu, má ten stěžující pán pravdu.
Po antikvariátech chodím dlouhá léta a postupně se budu snažit vysvětlit podstatu problémů (není jen jeden).
Pro začátek pro pana redaktora.
Založím si noviny Všeználek. Nebudu nic psát, ale budu kopírovat všechny články z ostatních novin klidně i s odkazy. Jsou veřejně dostupné a každý si je může opsat. Všude na té stránce budou reklamy na kterých budu vydělávat a nápisy Všeználek, čtěte další od Všeználka, Všeználek to ví...atd. Bude se Vám to líbit?
Tady se jasne ukazuje, ze maly ma jen dve moznosti preziti: bud poroste dost vyraznym tempem nebo musi odlozit revnivost a zacit spolupracovat s druhymi malymi (do te doby konkurenci).
Proti "konsolidaci" trhu neboli sezrani malych subjektu temadle dravyma rychle rostoucima by mohl pomoci napr. i postoj, kdy by se bezne antikvariaty domluvily/shodly na smluvnich podminkach, ktete budou pozadovat smerem k agregatorum nebo podobnym projektum. Byly by to tedy antikvariaty, kdo by urcoval pravidla hry - agregator by na to bud pristoupil nebo by bezel pryc.
Ale vyzadovalo by to 2 velice tezke veci: vyvinout nejakou dalsi aktivitu a byt ochotny se vzajemne domluvit.
Ale oni už se domluvili. Proto ten povyk. Je totiž lež, že tohle vymysleli tito pánové. Společný vyhledavač existuje již léta a i když má své mouchy, slouží uspokojivě. ALE HLAVNĚ je nezávislý. Provozovatel vyhledávače Můj antikvariát sám neprodává knihy. Nikdo tedy nesvěřuje svá data konkurenci aby z nich měla výhody.
Nikdo přece nemůže být takový blázen, aby odesílal svoje data rovnou konkurenci. Oni - a to v této debatě mnohým uniklo- provozují vlastní prodej. Ten vyhledavač je jednou velkou reklamní plochou na jejich podnik a odkazuje na jejich stránky pomocí cizích dat. Také stahuje veškerou poptávku k sobě.
S žalobou by měli teoreticky šanci jen pokud by to založili na tom, že si UlovKnihu stahuje a vydává od sebe i fotky knih z těch agregovaných antikvariátů. Na ty se vztahují autorská práva. Nicméně by to šlo obejít zobrazováním nějakého generického obrázku k dané knize (například z obalkyknih.cz po domluvě s nimi) a je vyřešeno. Jinak ještě teoreticky je autorské dílo popis knihy od antikvariátu ("velmi dobrý stav" apod.), ale to už je sporné.
Každopádně metadata o knize (název, rok vydání, autor apod.) jsou veřejné údaje.
Co se týče ceny knihy, nedokážu si představit, jak by se na jedno číslo mohly vztahovat nějaká autorská práva. To by pak nemohly fungovat ani žádné srovnávače (Heuréka, Zboží.cz, ...).
Inovátoři to budou mít holt vždycky těžké.
Ano správně píšete "po domluvě s nimi". Ulovknihu stahuje i obrázky a popisy. Bez toho je to méně zajímavé. Mohli by dávat vlastní. Na svém prodejním webu mají moc hezky foceno, to je třeba pochválit.
Jak je to s "veřejností" anotací knih nevím. Ani např. z veřejných institucí pracujících za naše daně (=zaplatil jsem to, je to moje) nemůžete stahovat, co vás napadne.
Nějak mi uniká, v době kdy lítáme na Mars a roste počet uživatelů e-knih, audioknih a multimediálních pomůcek, řešíme v ČR aplikaci pro tištěné knihy v antikvariátech?!
Kontrolní otázka, jsem autorem tištěné knihy, dostanu procenta z 10x prodané knihy v antikvariátu?! Pokud nedostanu, kupujte prosím nové knihy a nejlépe e-knihy. Děkuji
A hlavně nechoďte do knihovny :)
Jinak kritizovat antikvariáty, že obírají autory o příjmy, a propagovat digitální knihovny, to je pozoruhodný veletoč.